fbpx

4 mity na temat snu

zdrowy sen
123rf.com

Sen jest konieczny, żebyśmy przetrwali. Jego jakość znacząco wpływa na jakość naszego życia. Funkcjonuje wiele mitów na temat snu. Jakie są 4 najczęstsze z nich?
Psycholodzy Colleen Carney i Rachel Manber w swojej książce „Quiet Your Mind & Get to Sleep” rozprawili się z kilkoma mitami na temat snu i wyjaśnili, dlaczego nie są one nam pomocne, a wręcz przeciwnie – szkodzą.

MIT NUMER 1 Każdy potrzebuje 8 godzin snu, żeby dobrze funkcjonować w ciągu dnia. Fakty: Każdy z nas potrzebuje innej dawki snu. Średnia ilość snu potrzebna dla dorosłego jest nieznana, ale prawdopodobnie jest to mniej niż 8 godzin. Po drugie, czas trwania snu jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jakość snu jest ważniejsza niż jego ilość.

MIT NUMER 2. Jeśli miałeś dobry sen, budzisz się wypoczęty.

Fakty: To naturalne, że po przebudzeniu przez około 30 minut nie czujemy się jeszcze komfortowo i w pełni sił. Ten przejściowy czas, kiedy lepiej nie być bardzo aktywnym, potrzebny jest mózgowi, żeby na dobre się obudził.

MIT NUMER 3. Jeśli budzisz się kilka razy w nocy, nawet gdy potem szybko zasypiasz, wywołuje to negatywny efekt.

Fakty: Przerwy na przebudzenia są normalną częścią procesu snu. Większość z nich nie jest wystarczająco długa, że o nich pamiętać. Średnio przebudzamy się 12 razy podczas nocy.

MIT NUMER 4. Jeśli spędzasz w łóżku więcej czasu, jesteś bardziej wypoczęty następnego dnia.

Fakty: Najważniejsza jest jakość snu, a nie ilość czas spędzona w łóżku. Jeśli twój zegar biologiczny zorientuje się, że spędzasz w łóżku więcej czasu, niż potrzebujesz, grozi ci depresja.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze