fbpx

Appteka – innowacyjna aplikacja na temat leków

Appteka - aplikacja mobilna
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
mat.prasowe Pharma Partner


Na rynku pojawiła się właśnie nowa aplikacja moblina Appteka. To rozwiązanie, które nie tylko pozwala na zamawianie i odbieranie leków, ale także jest źródłem wiedzy o zamiennikach. Z Appteką współpracuje obecnie ponad 1400 aptek.

Badania* wskazują, że większość Polaków kupowała w ostatnim roku leki – także te na receptę, ale blisko połowa nie wykupuje leków przepisanych przez lekarza. Dwa główne powody to według respondentów cena oraz niedostępność preparatu w danej aptece. Koszt terapii można obniżyć, stosując zamienniki, ale świadomość społeczna jest w tym zakresie bardzo niska. Zwłaszcza wśród młodych ludzi. Aż 60 proc. przyznaje się do kompletnej niewiedzy na temat zamienników leków. Tymczasem to właśnie młode pokolenie stanowi najliczniejszą grupę użytkowników smarfonów. Rozwiązania mobilne są więc doskonałą metodą dotarcia do tych odbiorców. Appteka to pierwsza na rynku aplikacja mobilna, która pozwala na zamawianie i odbieranie leków, zarówno tych na receptę, jak i ogólnodostępnych.

Jak działa Appteka?

  1. Po otrzymaniu recepty od lekarza wystarczy ją sfotografować za pomocą Appteki.
  2. Obraz jest automatycznie przesyłany do doświadczonego farmaceuty, który przygotowuje zamówienie.
  3. Aplikacja sugeruje też pacjentowi listę dostępnych zamienników, które w wielu przypadkach obniżają koszt terapii.
  4. Możliwe jest również uzyskanie informacji na temat poszczególnych leków.
  5. Przed sfinalizowaniem zamówienia można jeszcze wybrać leki dostępne bez recepty, suplementy diety oraz kosmetyki.
  6. Po 24 godzinach zamówienie jest gotowe do odbioru we wskazanej przez klienta aptece. Pacjent nie musi więc chodzić dwa razy do apteki lub szukać w wielu miejscach przepisanych przez lekarza preparatów.

Co ważne – aplikacja gromadzi historię zrealizowanych zamówień, dzięki czemu pacjent ma pełną kontrolę nad przyjmowanymi lekarstwami.

Bezdyskusyjną wartością aplikacji jest jej funkcja informacyjna. Appteka to nie tylko sposób na odbiór leku w określonej aptece, ale także źródło informacji o samych produktach, tj. składzie, wskazaniach i przeciwskazaniach, oraz – co szczególnie istotne – dostępnych zamiennikach leków. Pacjenci niewiele wiedzą o zamiennikach, boją się ich używać, tymczasem skuteczność działania zależy od określonej substancji podstawowej, która może się znaleźć w kilku produktach sprzedawanych w różnych cenach. Zaletą rozwiązania jest także to, że zamówienia trafiają do farmaceutów. To rozwiązuje potencjalny problem z odczytaniem recept.

Aplikację Appteka na smartfony z systemem operacyjnym Android oraz iOS (iPhone)przygotowała Spółka Pharma Partner. Aplikację można pobrać bezpłatnie na stronie http://appteka.eu.

*Badanie „Jak Polacy biorą leki” przeprowadzone przez Millward Brown dla spółki Pharma Partner