1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Badania podstawowe

Jakie badania obowiązkowo powinniśmy robić, aby uchronić się przed groźnymi chorobami?

Podstawowe badania kobiet

Samobadanie piersi – jest bardzo ważne w profilaktyce nowotworu piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądaj piersi (czy nie są widoczne jakieś zmiany w ich wielkości, kształcie, kolorze brodawek…) i badaj, uciskając palcami i wnętrzem dłoni – raz w miesiącu, między 6. a 8. dniem cyklu, najlepiej wieczorem, np. przed kąpielą. Przy okazji zbadaj miejsca pod pachami – wszelkie zgrubienia i zmiany także należy skonsultować z lekarzem. Dobrze, by lekarz ginekolog pokazał, jak takie badanie wykonywać, jeśli sam o tym nie wspomina – poproś o taką informację.

Cytologia
– to badanie szyjki macicy polegające na pobraniu wymazu przez ginekologa; laboratoryjne zbadanie pozwala na wykrycie zmian przednowotworowych i nowotworowych niewidocznych jeszcze w badaniu ginekologicznym. Do 30. roku życia wykonuje się ją co 2 lata (przy prawidłowym wyniku), a po ukończeniu 30 lat – raz w roku.

Mammografia i USG piersi
– kobietom po ukończeniu 40 lat zazwyczaj lekarze proponują wykonywać naprzemiennie w jednym roku USG piersi, w następnym mammografię. Badania te zalicza się do profilaktyki raka piersi. Mammografia to badanie rentgenowskie piersi, natomiast USG – za pomocą ultradźwięków.

USG transwaginalne – pozwala na wykrycie torbieli, nowotworów macicy, guzów jajnika. Wykonuje się je raz w roku. Badanie jest bezbolesne, dopochwowe.

Podstawowe badania mężczyzn

Badanie krwi pod kątem antygenu prostaty (PSA)
– oprócz tego, że trzeba zbadać OB, morfologię, poziom cukru we krwi i inne parametry, mężczyźni, którzy ukończyli 40 lat, powinni też wykonać test na PSA, który wykrywa antygen prostaty (wytwarzany przez komórki gruczołu krokowego). Antygen ten jest obecny we krwi w podwyższonym stężeniu w przypadku raka prostaty czy przerostu prostaty. Badanie wykonuje się raz po ukończeniu 40. roku życia, a po skończeniu 50 lat – co roku. Wyniki poziomu PSA mogą być interpretowane różnie, zależnie od norm przyjętych przez dane laboratorium.

Badanie per rectum – wykonywane co 5 lat, począwszy od 60. roku życia. To badanie gruczołu krokowego pod kątem nowotworu lub przerostu tego narządu. Wykonywane jest przez odbyt, palpacyjnie.

Jakie jeszcze badania należy robić? Kalendarz badań w wydaniu specjalnym Magazynu SENS. SENS DLA ZDROWIA

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze