1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Dlaczego mężczyźni łysieją?

123RF.com
123RF.com
Naukowcy dokonali odkrycia, które może sprawić, że łysienie stanie się odwracalne.

Białko bardzo podobne do tego, które stymuluje wzrost rzęs, może działać zupełnie przeciwnie na skórze głowy. Na czaszce hamuje wzrost włosów. Naukowcy wpadli na trop tego białka podczas badań nad łysymi mężczyznami i myszami laboratoryjnymi. Mają nadzieję, że ich odkrycie zostanie wykorzystane do produkcji skutecznego kremu na łysienie.

Mężczyźni zaczynają tracić włosy w średnim wieku, a blisko 80 proc. panów wyhodowuje mniej lub bardziej rozległą łysinę do 70 roku życia. Okazuje się, że skóra okolic mniej owłosionych ma wyższy poziom białka - prostaglandyny D2 niż tam, gdzie włosy na czaszce są nadal gęste. To, a także poprzednie odkrycie, które ujawniło, że łysi mężczyźni nadal mają komórki macierzyste mieszków włosowych, tyle że nieaktywne, dało impuls do kolejnych badań.  Naukowcy podejrzewali, że przyczyny „uśpienia” komórek macierzystych mogą być dwie: albo brakuje im substancji stymulującej je do rozwoju, albo jakiś związek chemiczny hamuje procesy wzrostu.

Tą substancją okazało się białko – prostaglandyna D, której produkcja stymulowana jest w mieszkach włosowych tylko łysych już partii skóry na czaszce. Koronnego dowodu, że taki jest właśnie mechanizm tracenia włosów przez mężczyzn dostarczyły badania laboratoryjne. Myszy   zmodyfikowane genetycznie,  w taki sposób, by wytwarzały bardzo duże ilości prostaglandyny D, w szybkim tempie traciły włosy.

Do skutecznego specyfiku na męską łysinę nadal jeszcze daleko. Przede wszystkim nie wiadomo, dlaczego to białko zaczyna być produkowane masowo. Nieznana jest także interakcja prostaglandyny D z testosteronem, kolejnym winnym łysienia. - To początek początku badań – mówi dr Kurt Stenn z Aderans Research Institute, w Stanach Zjednoczonych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze