1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Domowe sposoby na przeziębienie

123RF.com
123RF.com
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Jesień nieuchronnie niesie ze sobą ryzyko przeziębienia. Jak uniknąć leżenia w łóżku i szybko wrócić do naszego rytmu życia? Oto kilka domowych metod na niechciane przeziębienie.

Jak uniknąć przeziębienia? Jak do znudzenia powtarzają nasze mamy, babcie i ciotki – jesienią nosimy przy sobie szalik i czapki, bo w każdej chwili słoneczny dzień może zamienić się w naprawdę chłodny i wietrzny wieczór. Pijemy herbatę z cytryną i miodem i staramy się nie wychłodzić organizmu – także w nocy. Zamiast spać przy otwartym oknie, przewietrzmy porządnie sypialnię przed snem, ale potem zamknijmy okno, żeby chłodniejsze powietrze nie sprawiło, że rano nie będziemy mogli wydobyć z siebie głosu. Amatorzy sportów powinni już teraz zacząć ubierać się na tzw. cebulkę, a wysiłek fizyczny zaczynać od spokojnej ale skutecznej rozgrzewki.

Kiedy już dopadnie nas choroba ze wszystkimi swoimi atrakcjami: od bólu głowy po kaszel, spróbujmy zastosować domowe sposoby na przeziębienie, pamiętając o złotej zasadzie: leczone trwa siedem dni, nieleczone – tydzień. Szybciej się go nie pozbędziemy, ale możemy uczynić znośniejszym.

Jeśli decydujemy się na domowe sposoby walki z przeziębieniem, zacznijmy od dwóch rzeczy: zostania w domu i ugotowania rosołu. Im mniejszy kontakt z nieprzyjaznym środowiskiem, kiedy pęka nam głowa a nos rozpada się przy każdym kichnięciu na tysiąc kawałków, tym lepiej. A rosół z kury – choć sam w sobie nie ma właściwości leczniczych – dobrze nas rozgrzeje. 

</a>

Zaopatrzmy się w takie produkty jak czosnek, miód (prawdziwy!), cytrynę, pomarańcze, imbir i mleko. Te składniki – w różnych proporcjach – możemy mieszać ze sobą, gotując różne wywary, które mają za zadanie rozgrzać organizm, ale także zwalczyć nieprzyjemne objawy przeziębienia.

Wywar pierwszy, choć najmniej lubiany – mleko z czosnkiem i miodem, bywa też w wersji z masłem i czosnkiem. Mleko ma za zadanie łagodzić podrażnienia gardła (podobnie masło), a czosnek rozgrzewać i zabijać zarazki. Jakiś czas temu dzieciom podawało się na łyżeczce trochę masła i trochę miodu- to pierwsze miało łagodzić ból gardła, a to drugie – leczyć. Trudno powiedzieć, czy było to skuteczne, ale smaczne.

Wywar drugi to przyszedł do nas z Azji, a konkretnie z Chin. W rondelku gotujemy wodę, po czym wrzucamy do niej pokrojony w plastry imbir oraz 6-8 ząbków czosnku. Gotujemy tak długo, aż połowa wywaru wyparuje. Nalewamy do kubka i wypijamy. Smak jest paskudny, ale zaatakowane zostaną nie tylko nasze kubki smakowe, ale także zarazki – tak przynajmniej twierdzą chińscy znawcy domowych metod walki z przeziębieniem. Żeby smak byś znośny możemy do kubka wycisnąć trochę cytryny albo dodać syrop malinowy. 

Wywar trzeci to rozgrzewający napój z cytryny, imbiru i miodu. Uwaga – nie zalewamy tego wrzątkiem. W wysokiej temperaturze miód traci swoje właściwości. Do dużego kubka wrzucamy pokrojony w plastry imbir, plaster cytryny i pokaźną łyżkę miodu. Zalewamy w ¼ kubka letnią przegotowaną wodą i dopełniamy wrzątkiem. Mieszamy i wypijamy.

</a>

Wywar czwarty to po prostu herbata w wersji jesiennej: do herbaty dodajemy kawałki pomarańczy, cytryny, imbiru i na koniec łyżkę miodu. Jest pyszna i rozgrzewająca. Oprócz takiej wersji warto pić cały czas herbatki owocowe – z malin, czarnego bzu czy lipy.

Na ból gardła można zrobić sobie płukanki z wody, do której dodamy trochę sody oczyszczonej. Ta odkaża gardło i przynosi ulgę podrażnionej jamie ustnej. Można też płukać gardło wywarami z szałwii albo rumianku (wcześniej parzymy jedno i drugie przez ok. 15-20 minut).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze