fbpx

Liposukcja nie pomaga przy nadwadze

Liposukcja nie pomaga przy nadwadze
123RF.com

Liposukcja, choć nęci szybkim odzyskaniem smukłej linii, ma duże wady. Zwiększa ryzyko gromadzenia się tłuszczu wewnątrz brzucha.
Niepożądane wałki tłuszczyku na biodrach, brzuchu, pośladkach, udach można usunąć chirurgicznie. Tyle że metoda ta nie jest zamiennikiem ani ćwiczeń fizycznych, ani zdrowej diety. Okazuje się, że u kobiet po tym zabiegu rośnie ryzyko odkładania się tłuszczu wokół narządów wewnętrznych. Wygląda to tak, jakby organizm rekompensował sobie stratę w innym miejscu.

Niewielka to pociecha, że tej warstwy tłuszczu nie widać, więc nie szpeci urody sylwetki, jak ta podskórna. Tkanka tłuszczowa, która już po kilku tygodniach od zabiegu chirurgicznego, zaczyna się odkładać wewnątrz brzucha, jest o wiele groźniejsza dla zdrowia. Inicjuje rozwój cukrzycy typu II i chorób serca.

Negatywne strony liposukcji odkryla dr Fabiana Benatti z University of Sao Paulo, w Brazylii. Badała 36 kobiet, które miały niewielką nadwagę i poddały się zabiegowi odsysania tłuszczu, by usunąć jego nadmiar z okolic brzucha. Do czasu liposukcji raczej stroniły od ćwiczeń fizycznych. Połowa uczestniczek badania, w dwa miesiące po zabiegu, zaczęła aktywnie ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Druga część grupy pozostawała wierna dawnym przyzwyczajeniom. Po upływie czterech miesięcy kobiety, które były bierne przybrały na wadze, średnio o 10 proc. Te zaś, które przestrzegały reżimu ćwiczeń, nie utyły.

Nie wiadomo, dlaczego liposukcja zwiększa otłuszczczenie narządów wewnętrznych. Możliwe, że zabieg ten niszcząc „strukturę” podskórnych komórek tłuszczowych, aktywizuje komórki znajdujące się w głębi organizmu. Chirurdzy plastyczni ostrzegają, że liposukcja nie służy do leczenia otyłości. Liposukcji powinni się poddawać ludzie z niewielką nadwagą, przestrzegający zdrowej diety i aktywni fizycznie, którzy chcą pozbyć się wyjątkowo opornej na ich wysiłki fałdki tłuszczu. Teraz dochodzi jeszcze jedno zalecenie. Jeśli już liposukcja, to koniecznie wsparta reżimem ćwiczeń fizycznych po zabiegu.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze