1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Metody antykoncepcji długoterminowej

</a>
Jakie są wady i zalety długo działających środków antykoncepcyjnych? Oto krótkie zestawienie.

</a>

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wymaga żelaznego reżimu, codziennie o tej samej porze należy wziąć pigułkę. Tymczasem prawie co drugiej kobiecie zdarza się przynajmniej 1 raz w ciągu miesiąca zapomnieć o zażyciu tabletki. Kolejny poważny  błąd zakłócający działanie pigułki to niestosowanie dodatkowego zabezpieczenia w trakcie leczenia się antybiotykiem lub podczas wymiotów. Alternatywą dla pigułki są metody antykoncepcji długoterminowej, niewymagające codziennego dawkowania. Tym bardziej, że skuteczność opisanych poniżej plastra i pierścienia dopochwowego jest bardzo wysoka, badania producentów oceniają ją na 99 %.

Plaster (metoda transdermalna) trzeba zmieniać co tydzień, tego samego dnia tygodnia. Hormony  estrogen i progesteron, które stale uwalnia, po wchłonięciu przez skórę dostają się do krwioobiegu. Po 3 tygodniach należy zrobić przerwę i wtedy występuje miesiączka. Jeśli nowy plaster nie zostanie naklejony w porę, ten, który znajduje się na skórze, chroni jeszcze przez dwie doby. Zaletą jest też to sposób podawania leku. Składniki zażywanej doustnie pigułki antykoncepcyjnej, zanim zaczną działać, przechodzą przez wątrobę. W przypadku plastra wątroba „ma wolne”. Ponadto poziom hormonów we krwi jest wyrównany. Wady plastra: może podrażniać skórę,  czasami pojawia się krwawienie poza terminem. Nie powinny stosować go kobiety otyłe, które ważą ponad 90 kg.

Kolejnym rozwiązaniem dla zapominalskich jest pierścień dopochwowy. Działa przez 3 tygodnie. Elastyczny, miękki o średnicy ok. 5 cm. Zawiera żeńskie hormony, które uwalniają się stale od chwili umieszczenia go w pochwie. Wskazówek, jak to zrobić,  bezbłędnie udziela lekarz.  Ale stosowanie tej metody antykoncepcji nie jest trudniejsze niż tamponów higienicznych. Zakłada się go pierwszego dnia cyklu miesiączkowego i usuwa po 3 tygodniach. W ciągu przerwy występuje miesiączka. Pierścień zawiera najmniejszą ilość hormonów, dzięki temu nie powoduje typowych dla antykoncepcji hormonalnej skutków ubocznych – złego samopoczucia, bólu głowy, nadwrażliwości na słońce, a więc i brzydkich przebarwień na skórze. Wadą mogą być trudności w jego zakładaniu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze