1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Wybielanie zębów

123rf.com
123rf.com
O prawdach i mitach na temat wybielania zębów opowiada dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z ponad 20-letnim stażem.

Przeciwwskazania do wybielania  zębów

 Przeciwwskazaniami do wybielania zębów są oczywiście: ciąża, karmienie piersią czy alergia na składniki preparatów wybielających np. nadtlenek wodoru. Ekspert dodaje także, że nie należy przeprowadzać tego zabiegu przy cukrzycy, epilepsji, chorobie Parkinsona ani też u dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia, ponieważ przyjmuje się, że do tego czasu trwa proces kształtowania zębów, a wybielanie może zaburzyć rozwój np. szkliwa. Przeciwwskazaniem do wybielania również nałogi. W czasie wybielania nie wolno palić papierosów. Wolne rodniki uwalniane z nadtlenku wodoru podwyższają rakotwórcze działanie dymu tytoniowego.

Przygotowanie do zabiegu wybielania

Nie należy wybielać zębów nadwrażliwych, dopóki się ich tej nadwrażliwości nie pozbawi. Generalnie zęby muszą być zdrowe, tak więc nie wolno także nakładać preparatów wybielających na ubytki próchnicze. Kontakt z takimi substancjami może doprowadzić nawet do zapalenia miazgi, a wtedy ząb trzeba będzie leczyć kanałowo. Choroby dziąseł to kolejna przeszkoda do usunięcia przed wybielaniem.

Trzeba również pamiętać o tym, że wybielanie nie zadziała na plomby i uzupełnienia protetyczne - jeśli są dopasowane kolorystycznie do obecnej barwy uzębienia, po wybieleniu będą ciemniejsze. Trzeba się więc liczyć z koniecznością wymiany plomb, na pewno tych widocznych w uśmiechu. Najlepiej odczekać 2 tygodnie od wybielania, w tym czasie kolor rozjaśnionych zębów się ustabilizuje i wtedy stomatolog dobierze pasującą barwę wypełnień w strefie estetycznej.

Efekty uboczne wybielania

Chwilowa nadwrażliwość to najczęstszy efekt uboczny wybielania. Może wystąpić także w przypadku zdrowych zębów (bez pęknięć, głębokich wypełnień i obnażonej zębiny) i jest związana z penetracja nadtlenków  w głąb zęba - sama miazga pozostaje zdrowa. Najczęściej trwa ona jednak tylko jeden dzień. Poziom wrażliwości zależy od indywidualnego progu bólu. Podatność ocenia stomatolog, stosując proste metody, takie jak badanie zębów zgłębnikiem lub podmuchem powietrza. - U pacjentów z nadwrażliwością wybielanie może trwać dłużej – tłumaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu  i dodaje - Zmniejsza się wtedy częstość aplikacji lub czas noszenia szyny, stosuje wybielanie gabinetowe lub aplikuje się azotan potasu do szyny wybielającej na ok. pół godziny przed wybielaniem. Nadwrażliwość wywołana wybielaniem ustępuje całkowicie po zakończeniu terapii i nie ma znaczenia dla zdrowia pacjenta.

Czy wybielanie  zębów może być niebezpieczne?

Preparaty stosowane do wybielania zębów – dobrane przez lekarza w oparciu o kompleksową diagnostykę - nie osłabiają szkliwa. Gorzej gdy pacjent działa na własną rękę, stosuje wiele różnych metod, zbyt często przechodzi kuracje wybielające, dodatkowo używa w domu silnych past abrazyjnych, czyli ścierających szkliwo. - Jako doświadczony specjalista jestem w stanie ocenić, czy pacjent jest uzależniony od wybielania. Wystarczy rzut oka na stan dziąseł i kolor zębów, nienaturalnie, wręcz kredowo-biały – podsumowuje ekspert. Lekarz mający do czynienia z osobą uzależnioną od wybielania ( z tak zwanym bleachorektykiem) powinien bezwzględnie odmówić przeprowadzenia zabiegu.

mat.prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze