1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Zdrowie w podróży

123rf.com
123rf.com
Statystyki wskazują, że coraz częściej podróżujemy do krajów egzotycznych. A co na to nasz organizm?

Przeciwdziałanie zachorowaniu nie kończy się na szczepionkach. O czym należy pamiętać, gdy jesteśmy w dalekiej podróży?

Inna strefa czasowa

Po podróży samolotem do innej strefy czasowej organizm potrzebuje czasu na adaptację.  Skutki tej zmiany bywają różne: słabe samopoczucie w sensie ogólnym, problemy z trawieniem, bezsenność, osłabienie fizyczne i psychiczne. Przez pierwsze kilka dni trzeba więc uważnie obserwować, co się z nami dzieje. Organizm wkrótce odzyska wcześniejszą sprawność, jeśli tylko nie będziemy go nadmiernie forsować zaraz po przylocie. Pijmy dużo wody, a unikajmy obfitych posiłków i alkoholu.

Silne słońce

Bezmyślne wystawianie się na słońce może skutecznie popsuć najpiękniejsze wakacje. Zwłaszcza gdy okaże się, że cierpimy na alergię na słońce. W rejonach silnie nasłonecznionych  - poza stosowaniem kremów z wysokim filtrem (co jest absolutnym minimum) – trzeba dodatkowo chronić organizm przed przegrzaniem: nosić kapelusz albo parasol, okulary słoneczne, mieć przewiewne ubranie, pić dużo wody. Bezpieczniej jest także unikać wychodzenia na słońce w najgorętszych porach dnia. Pamiętajmy również, żeby dokładniej wietrzyć pomieszczenia, gdy temperatura powietrza spadnie.

Wyjazdy w góry

Wraz ze wzrostem wysokości obniża się ciśnienie atmosferyczne i rozrzedza powietrze. Dla wielu osób dłuższe przebywanie już na wysokości ponad 2000 m n.p.m. może się objawiać bólem głowy, zmęczeniem, zawrotami, nudnościami, problemami z oddychaniem czy brakiem apetytu. Turystyka wysokogórska to wyspecjalizowana dyscyplina, którą najlepiej uprawiać z licencjonowanym przewodnikiem. Może się jednak okazać, że mimo zachowania zasad aklimatyzacji nasz organizm źle znosi wysokości – wtedy najlepiej jest wrócić na niższy poziom.  

Higiena

Musimy się nastawić na to, że w czasie podróży do egzotycznych miejsc będziemy mieli do czynienia z warunkami sanitarnymi pozostawiającymi wiele do życzenia. Przede wszystkim należy więc pamiętać o myciu rąk przed każdym jedzeniem. Warto także unikać picia wody niewiadomego pochodzenia (najlepiej pić wodę z oryginalnie zamkniętej butelki albo z własnego pojemnika, do którego wlewamy wodę samodzielne przegotowaną lub odpowiednio przefiltrowaną),  jedzenia lodów i świeżych warzyw, a także owoców, których nie obieraliśmy sami. Pamiętajmy, że przyczyną wielu chorób jest właśnie zanieczyszczona woda.

Ugryzienia insektów i jad zwierząt  

W naszej strefie klimatycznej jesteśmy skazani głównie na komary, ale w dalekiej podróży zagrożeń jest więcej. Ponieważ wiele owadów przenosi choroby, przed wyjazdem warto dowiedzieć się, jakie ugryzienia nam zagrażają. W wielu egzotycznych miejscach możemy się także spodziewać spotkania ze skorpionami, meduzami, wężami, jadowitymi pająkami. To element naturalnej fauny, więc lepiej się przygotować na ewentualną nieprzyjemną przygodę i wiedzieć wcześniej, jak w danej sytuacji postępować. Dla bezpieczeństwa należy pamiętać o odpowiednim ubraniu i obuwiu (zwłaszcza gdy wychodzimy poza teren ośrodka), noszeniu plastikowych sandałów w morzu i koniecznie stosowaniu środków ochronnych przeciwko owadom.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze