Życie człowieka w modelu holistycznym – zagadka czy przepis na dobre życie?

Życie w modelu holistycznym
123rf.com

Krok 3: Profilaktyka jest najważniejsza!

Przewodniczący Belgijskiego Towarzystwa ds. Walki z Bólem prof. Bart Morlion wykonał badania występowania bólu przewlekłego, dotyczącego mięśni, stawów, szyi i pleców, w poszczególnych krajach europejskich, które objęły 46 tys. osób. Wynika z nich, że największa liczba osób cierpi na ból przewlekły, czyli taki który trwa ponad 3 miesiące, w Norwegii. Na drugim miejscu badania znalazła się Polska z odsetkiem 27% mieszkańców cierpiących na ból przewlekły. Najmniejszy odsetek osób cierpiących na ból przewlekły stwierdzono w Hiszpanii – 11% społeczeństwa.

Odpowiedzią na problem co czwartego Europejczyka cierpiącej na ból przewlekły, może być autoterapia w modelu holistycznym, czyli traktującym człowieka jako jedność psychofizyczną. Jak mówi nam właścicielka Centrum Autoterapii Humanus z Zakopanego: „Postawa ciała ma wpływ na sposób myślenia, koncentracji, uczuć. Nasze emocje mają wpływ na mięśnie, na sposób siedzenia, postawę. Odpowiednio dobrany program autoterapii daje możliwość cieszyć się zdrowiem, a także w wielu wypadkach zapobiegać i pozbywać się przewlekłego bólu. Pacjenci praktykują techniki przeciwbólowe i poznają zasady prawidłowej postawy, która eliminuje dotychczasowe błędy w sposobie siedzenia i poruszania się w życiu codziennym. Korzyści dla całego organizmu człowieka są bardzo duże. Samopoczucie osób nie cierpiących bólu jest znakomite. Ważna jest edukacja społeczeństwa, że możemy sobie nawzajem pomóc, kształcąc postawy i rozwijając programy autoterapii i aktywności fizycznej, będące drogowskazami, co należy, robić aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie.” – Dr n. med. Małgorzata Rakowska-Muskat, właścicielka Centrum Autoterapii Humanus.

Badania naukowców potwierdzają, że regularna aktywność w postaci wykonywania ćwiczeń fizycznych wydłuża czas zdrowego życia. Systematyczność wykonywania odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych wpływa na ograniczenie skutków przewlekłych schorzeń starszych osób.

Dowiedziono jednoznacznie, że ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na samopoczucie i zdrowie osób w każdym wieku. Korzystny wpływ ćwiczeń nie zależy od płci i nie maleje wraz z wiekiem. Ich efektami są lepiej funkcjonujący organizm, w szczególności układ ruchu, oddychania, krążenia i nerwowy.

Informacja przygotowana przez Biuro Prasowe Centrum Autoterapii Humanus