1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Przewlekły ból gardła – jak sobie z nim radzić?

Przewlekły ból gardła może mieć wiele przyczyn, a jego leczenie zależy od jej identyfikacji. Mogą to być jedynie podrażnienia spowodowane przebywaniem w zadymionych pomieszczeniach, zbyt suche powietrze w mieszkaniu czy alergia. Bardzo często przyczyną kłopotów z gardłem są infekcje wirusowe, a także bakteryjne. Zdarza się również, że długo utrzymujący się ból gardła jest związany z inną chorobą ogólnoustrojową lub jest zwiastunem rozwijającego się nowotworu gardła czy krtani. Jeśli zastosowane leczenie nie przynosi efektów i ból gardła nie ustępuje, warto skonsultować się ze specjalistą. Być może konieczne okaże się wykonanie dodatkowych badań.

Jak sobie radzić z przewlekłym bólem gardła towarzyszącym infekcjom?

Najczęściej ból gardła towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Zwykle nie jest jedynym objawem, ponieważ dodatkowo pojawia się osłabienie, ból głowy, stan podgorączkowy, katar, kaszel. W przypadku przeziębienia wystarczy leczenie objawowe, a więc podanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Na dolegliwości bólowe gardła pomogą tabletki do ssania czy spraye, które można kupić bez recepty. Wiele z nich zmniejsza obrzęk, działa znieczulająco i antyseptycznie. W składzie preparatów można znaleźć substancję czynną o szerokim spektrum działania, jaką jest benzydamina, a także składniki naturalnego pochodzenia, jak miód i propolis. Gardło można również płukać przygotowanym naparem z rumianku, szałwii lub roztworem wody z solą. Podczas infekcji niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu i odpoczynek. Jeśli ból nie mija, a na migdałkach pojawia się biały nalot, zaś węzły chłonne powiększają się i stają się bolesne, należy wybrać się do lekarza, ponieważ objawy mogą świadczyć o rozwijającej się anginie. W takim przypadku konieczne będzie podanie antybiotyku. Chorobę i można nadal starać się pokonać domowymi metodami, jak picie ciepłego mleka z miodem, herbaty z sokiem malinowym czy wody z siemieniem lnianym. Wszystkie te napoje powinny złagodzić nieprzyjemne objawy infekcji.

Inne przyczyny przewlekłego bólu gardła

Za przewlekły ból gardła mogą być odpowiedzialne także inne schorzenia, jak refluks, choroby serca, tarczycy, niewydolność nerek czy cukrzyca. Prawidłowa diagnoza pozwala dobrać najlepszy sposób leczenia, który zawsze zależy od przyczyny powstania problemu z gardłem. Nigdy nie należy więc bagatelizować zbyt długo trwającego bólu gardła, a jak najszybciej udać się do specjalisty. Dolegliwości bólowe gardła mogą wiązać się także z narażeniem na działanie czynników zewnętrznych, jak dym tytoniowy, alergeny, jednak często wystarczy tylko zbyt suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Warto więc obserwować, kiedy problemy się nasilają i co może być za nie odpowiedzialne. Należy nawilżyć powietrze, obniżyć temperaturę w domu. W tym celu warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, a w sezonie grzewczym rozwieszać mokre ręczniki na grzejnikach. Z umiarem należy także korzystać z klimatyzacji, zrezygnować z alkoholu i papierosów, gdyż to ich nadużywanie może przyczyniać się do rozwoju schorzeń gardła. Kłopoty z bólem, uczuciem suchości i podrażnieniem gardła mogą być spowodowane także:
  • przyjmowaniem niektórych leków,
  • chorobami zębów i dziąseł, prowadzącymi do rozwoju stanu zapalnego w organizmie;
  • nowotworami gardła i krtani.

Metody na kłopoty z gardłem

Każdy choć kilka razy w roku zmaga się z bólem czy dyskomfortem w gardle. Jak wspomniano, przyczyn takiego stanu może być wiele, dlatego nie należy nigdy bagatelizować dolegliwości. Dobrze, jeśli reakcja jest natychmiastowa, warto zastosować inhalacje, płukanki ziołowe. Jeżeli to możliwe, chory powinien zostać w domu, prowadzić oszczędzający tryb życia, aby jak najszybciej wrócić do formy. W przypadku bólu gardła sprawdzą się również ciepłe kompresy na szyję. Jeśli przyczyną kłopotów jest alergia, należy skorzystać z pomocy alergologa, zastosować zalecone leczenie, czasem odczulanie, a jeśli to możliwe, starać się unikać kontaktu z alergenami. Ból gardła może oznaczać także nadwyrężenie głosu, co powinno skłonić chorego do chwilowej przerwy w pracy i odpoczynku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze