1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Sezon na kleszcze - jak zabezpieczyć siebie i swojego pupila przed kleszczami

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Ciepła pogoda sprzyja wychodzeniu z psem na spacery i wędrówki po lesie. Należy jednak pamiętać, że z takiego spaceru możemy wrócić z pasażerem na gapę - kleszczem. Kleszcze to pajęczaki niewielkich rozmiarów, które trudno zauważyć w trawie czy zaroślach. Mogą atakować zarówno zwierzęta, jak i ludzi, dlatego ważne jest by stale pamiętać o profilaktyce i ochronie przeciwkleszczowej siebie i swojego pupila. Dowiedz się więcej na temat kleszczy i sprawdź w jaki sposób najprościej się przed nimi chronić!

Co powinieneś wiedzieć o kleszczach

Zmiany klimatu, bezmroźne zimy przyczyniły się do tego, że kleszcze mogą być aktywne praktycznie przez cały rok (wystarczy im temperatura wyższa niż 5-7 st. Celsjusza). Najczęściej spotyka się je od początku  marca. Kleszcze występują w wysokich trawach, zaroślach, lasach i na łąkach. Mogą pojawić się nawet na przydomowych trawnikach, placach zabaw i parkach miejskich. Bardziej niż ludzie na ukąszenie przez kleszcza narażone są psy, które ocierają się o trawy podczas spacerów. Kleszcze wyczuwają zapach i wibracje, potrafią chwycić się sierści lub wejść po naszym ubraniu i szukać miejsca odpowiedniego do wkłucia się. Najczęściej wkręcają się tam, gdzie skóra jest cienka i ciepła, czyli w okolicach uszu, szyi, pachwin, brzucha czy ogona. Rzadziej spotyka się je na grzbiecie lub boku psa, to tam skóra ma niższą temperaturę i jest mniej ukrwiona. 

Dlaczego ważna jest ochrona przeciwkleszczowa

Kleszcze po znalezieniu dla siebie odpowiedniego miejsca na ciele żywiciela wkłuwają się, jednocześnie wydzielając substancję znieczulającą, dzięki czemu jest to bezbolesne i czasem może minąć nawet kilka godzin aż zorientujemy się, że ugryzł nas kleszcz. U psów jeszcze trudniej jest je od razu zauważyć ze względu na gęstą sierść. Kleszcze przenoszą mnóstwo chorób, które zagrażają nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Należą do nich m. in.: borelioza, babeszjoza, anaplazmoza, odkleszczowe zapalenie mózgu i hepatozoonoza. Pojawienie się tych chorób ciężko jest od razu zdiagnozować, ponieważ mogą one rozwijać się w organizmie nie dając żadnych objawów, a zmiany powstałe w ich skutek w narządach są zwykle nieodwracalne. 

Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszcza

Kleszcze są najbardziej aktywne w godzinach porannych i popołudniowych, a najmniej w okolicach południa, gdy temperatura powietrza jest najwyższa. Dobrym nawykiem jest, by po powrocie ze spaceru porządnie wytrzepać ubranie i dokładnie obejrzeć siebie oraz naszego pupila. Warto również korzystać z preparatów ochronnych - przeciwkleszczowych. Na rynku znajdziemy ogromny wybór skutecznych repelentów i sprayów na bazie naturalnych składników, które odstraszają kleszcze. Dla psów również mamy spory wybór. Możemy wybrać obrożę przeciwkleszczową, krople, spraye, tabletki lub zawieszkę odstraszającą kleszcze. Trzeba pamiętać że wszystkie te metody są skuteczne, jednak nie dają 100% ochrony a jedynie zbliżają się do tego wyniku. Ich wybór zależy od naszych predyspozycji, a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub doświadczonym specjalistą w dobrym sklepie zoologicznym i zadecydować, który sposób ochrony naszego pupila będzie najbardziej skuteczny. 

Ochrona przed kleszczami - obroża przeciwkleszczowa

ma najdłuższe działanie ze wszystkich preparatów ochronnych. Swoją skuteczność zachowuje nawet przez 6- 8 miesięcy, co oznacza że wystarcza na cały sezon. Obrożę przeciwkleszczową zakłada się na szyję psa dopasowując ją do obwodu szyi, tak by nie była za luźna ani zbyt ciasna. Obroża powinna być noszona przez psa cały czas z wyjątkiem kąpieli (chyba, że kupimy obrożę wodoodporną). Obroże przeciwkleszczowe najlepiej sprawdzają się u psów z krótką sierścią.

Ochrona przed kleszczami - krople przeciwkleszczowe typu spot-on

Krople przeciwkleszczowe stosuje się bezpośrednio na skórę zwierzęcia - na karku i wzdłuż tułowia (tak, by uniemożliwić psu zlizywanie preparatu). Substancja działa powierzchniowo, nie przenika do organizmu. Trzeba pamiętać, że 2 dni przed i po zakropleniu pies nie powinien być kąpany. Krople stosuje się co 4 tygodnie. Z podaniem kolejnej dawki nie należy czekać do ostatniego dnia, można ją podać trochę wcześniej.

Ochrona psa przed kleszczami - preparaty przeciwkleszczowe w sprayu

Spraye, podobnie jak krople również stosuje się bezpośrednio na skórę. Nie jest to sposób długotrwały i najczęściej stosuje się go u małych psów, które są za młode na inne metody ochrony. Stosuje się ok. 5-10 psiknięć na kilogram masy psa.

Ochrona psa przed kleszczami - tabletki przeciw kleszczom

Skuteczność tabletek to około 1 - 3 miesięcy. Substancje zawarte w tabletkach rozchodzą się po organizmie psa skąd są systematycznie uwalniane. Nie zaleca się podawania tabletki przeciw kleszczom psom z problemami układu pokarmowego, nie należy ich również rozdrabniać (pies powinien połknąć ją w całości). Dzięki działaniu tabletki, kleszcze znajdujące się na skórze psa są całkowicie unieszkodliwiane. Ta metoda ochrony przed kleszczami jest jednak mocno kontrowersyjna. Tabletki przeciwkleszczowe powodują bowiem wiele skutków ubocznych u psów (m. in. padaczka, niewydolność nerek, problemy z trzustką i skórą), mogą nawet prowadzić do śmierci zwierzęcia. Dlatego też wielu weterynarzy i specjalistów pracujących ze zwierzętami i w dobrych nie zaleca jej stosowania.

Ochrona psa przed kleszczami - ultradźwiękowe odstraszacze kleszczy

Ultradźwiękowe odstraszacze kleszczy to nowość na rynku. Dostępne w formie zawieszek, działają na baterie. Emitują ultradźwięki, które wpływają na narząd Hallera u kleszczy - nie wyczuwają one bliskości psa. Działanie tych urządzeń szacuje się na ok. od 10 miesięcy do nawet dwóch lat.

O czym pamiętać przed wyborem konkretnej metody ochrony przed kleszczami

Zanim zdecydujesz o zamówieniu konkretnych kropli czy obroży przeciwkleszczowej, pamiętaj o sprawdzeniu następujących rzeczy:
  • waga psa
  • alergie (czy jest uczulony na któryś składnik preparatu)
  • inne zwierzęta w domu (niektóre środki ochrony przed kleszczami dla psa, mogą być szkodliwe dla innych zwierząt, które mieszkają z nami w domu)
  • środki ochrony przed kleszczami a kontakt z wodą (obrożę przeciwkleszczową czy zawieszkę lepiej zdjąć przed kąpielą psa i założyć ponownie na suchą sierść)
  • mycie rąk (jeśli pies ma obrożę przeciwkleszczową należy pamiętać o myciu rąk po zabawie z nim).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze