1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Soczewki sferyczne - na krótkowzroczność i dalekowzroczność

Jesteś krótko lub dalekowidzem, ale męczy cię noszenie okularów? Rozwiązaniem mogą być wygodne soczewki kontaktowe sferyczne. Ich zakres korekcji może wynieść od -/+25 dioptrii, zatem z powodzeniem mogą z nich korzystać osoby mocno niedowidzące. Wybór właściwych szkieł zapewni komfort codziennego noszenia i zdrowie naszych oczu. Na co zwrócić uwagę?

Soczewki sferyczne - co to jest i dla kogo będą odpowiednie?

Soczewki sferyczne to jednoogniskowe szkła kontaktowe korygujące najczęściej występujące wady refrakcyjne wzroku, czyli krótkowzroczność i nadwzroczność (zwana też dalekowzrocznością). Wady te są wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka, przez co układ optyczny nieprawidłowo skupia promienie świetlne docierające do gałki ocznej - zamiast na siatkówce, światło skupia się przed lub za siatkówką. Wynikiem tej wady jest pogorszenie ostrości widzenia z bliska lub z daleka, co może prowadzić do bólu i zawrotów głowy oraz pogorszeniem jakości życia.

Soczewki kontaktowe sferyczne to podstawowy rodzaj szkieł kontaktowych. Zazwyczaj są one tańsze i łatwiej dostępne niż soczewki toryczne (na astygmatyzm) czy soczewki progresywne (do korekcji m.in. starczowzroczności). Soczewki sferyczne mają kształt półkuli, która po nałożeniu na oko koryguje nieprawidłowe załamywanie się promieni świetlnych. Ich zakres korekcji może wynieść od -25 do +25 dioptrii, zatem mogą je nosić także osoby z dużą wadą wzroku. Soczewki dla krótkowidzów (minusy) są najcieńsze w centrum a grubsze na obrzeżach. Przy soczewkach dla dalekowidzów (plusach) sytuacja jest odwrotna - soczewki są najgrubsze w części środkowej.

Najwyższą ostrość obrazu otrzymujemy w centrum soczewki. Po przesunięciu soczewki, np. na skutek pocierania powiek dłonią, widzenie może być nieco zniekształcone lub zamazane. Po kilku mrugnięciach soczewka sferyczna sama wraca na właściwe miejsce na gałce ocznej.

Co różni soczewki sferyczne i asferyczne?

Soczewki asferyczne są udoskonaloną wersją soczewek sferycznych. Służą do korygowania tych samych podstawowych wad wzroku (krótkowzroczności i dalekowzroczności), ale polecane są też osobom z niewielkim astygmatyzmem. Soczewki asferyczne mają inną konstrukcję i grubość. Charakteryzuje je lepsze dopasowanie wewnętrznej części soczewki do kształtu oka. Poza zwiększeniem wygody noszenia, soczewka redukuje aberrację sferyczną i lepiej ogniskuje promienie świetlne. Oznacza to, że widziany obraz nie zniekształci się nawet przy delikatnym przesunięciu soczewki na oku. Większość współcześnie produkowanych szkieł kontaktowych posiada co najmniej jedną powierzchnię asferyczną, o czym zostaniemy poinformowani podczas dobierania szkieł.

Jak wybrać sferyczne soczewki kontaktowe - najważniejsze parametry

Dobrze dobrane soczewki powinny zapewniać wyraźne widzenie i wygodę użytkowania. Osoby noszące okulary niestety nie mogą dobierać szkieł kontaktowych o takich samych parametrach, co może być mylące. Osoby krótkowidzące będą potrzebować soczewek sferycznych o wyższej mocy, a osoby dalekowidzące powinny dobrać i zakupić soczewki o mocy niższej niż posiadane okulary. Moc korygująca pozostaje ta sama niezależnie od tego czy wybierzemy soczewki przezroczyste czy kolorowe.

W określeniu prawidłowych parametrów pomóc nam może lekarz okulista lub optometrysta. Zbada on naszą wadę wzroku oraz indywidualne cechy oka i filmu łzowego. Jeśli nie ma przeciwwskazań do noszenia kontaktów, można przejść do wyboru soczewek. Znaczenie mają takie parametry jak:

  • materiał wykonania - do wyboru mamy np. soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe,
  • uwodnienie soczewki - niskie (24-40%), średnie (50-60%) i wysokie (61-95%)
  • tleno-przepuszczalność (Dk)
  • grubość soczewki (t)
  • zakres korekcji / moc sferyczna (PWR)
  • krzywizna soczewki (BC)
  • średnica soczewki (DIA)
Im lepiej nawodniona i dobrze przepuszczająca tlen soczewka tym zdrowsza dla oczu, ale też mniej wytrzymała i trudniejsza w zakładaniu. Sztywniejsze i grubsze soczewki są mniej wygodne, jednak przetrwają znacznie więcej. Idealna soczewka powinna łączyć w sobie wygodę i wytrzymałość. Szeroki wybór soczewek sferycznych dostępny jest m.in. na stronie: Po jednorazowym badaniu i dobraniu soczewek, kolejne pary można bez problemu zamawiać samodzielnie - online lub w salonach optycznych.

Pamiętajmy, że wady wzroku mogą pogłębiać się w wiekiem.  Raz na 6-12 miesięcy należy wybrać się na wizytę kontrolną, aby specjalista mógł ocenić czy nie jest konieczne dobranie innych parametrów soczewek.

Jak długo można nosić soczewki sferyczne?

Tryb noszenia soczewek sferycznych należy dobrać do swojego trybu życia i doświadczenia w noszeniu szkieł. Zależnie od preferencji możemy wybrać soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne. Rzadziej spotykane są soczewki kwartalne (3 miesięczne) oraz soczewki roczne. Soczewki jednodniowe są rozwiązaniem najdroższym ale też najwygodniejszym. Każda soczewka zapakowana jest w oddzielne opakowanie wypełnione płynem do soczewek. Dzięki temu mamy pewność, że na powierzchni soczewek nie znajdują się żadne zanieczyszczenia. Na koniec dnia soczewkę wystarczy ostrożnie zdjąć i wyrzucić. Jednodniowe szkła kontaktowe są cienkie i nietrwałe, ale dzięki temu bardzo wygodne w noszeniu. Produkt jest idealny dla alergików oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z noszeniem szkieł lub chcą je zakładać tylko na specjalne okazje (np. wyjście na basen, gdzie po kąpieli soczewki bezwzględnie zdejmujemy i wyrzucamy).

Dwutygodniowe czy miesięczne soczewki sferyczne są grubsze i trwalsze, ale mogą być przez to wyczuwalne na oku (szczególnie na początkowym etapie noszenia). Wymagają także większej dbałości, codziennej wymiany płynu do soczewek i odpowiedniego przechowywania. Rozwiązanie polecane szczególnie osobom noszącym soczewki codziennie, ponieważ soczewki długoterminowe są wariantem zdecydowanie bardziej ekonomicznym. Ciekawym produktem są też soczewki day&night, które można nosić bez zdejmowania przez okres od kilku dni do miesiąca. Produkt będzie odpowiedni przede wszystkim dla osób, które np. wyjeżdżają i nie będą mogły umyć i wymienić swoich szkieł.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze