1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Sprawdzone metody walki z trądzikiem

Z trądzikiem boryka się tysiące osób. Może pojawić się niemalże w każdym wieku i to niezależnie od płci. (Fot. iStock)
Z trądzikiem boryka się tysiące osób. Może pojawić się niemalże w każdym wieku i to niezależnie od płci. (Fot. iStock)
Z trądzikiem boryka się tysiące osób i to nie tylko te w okresie dojrzewania. Może pojawić się niemalże w każdym wieku i to niezależnie od płci. Nie jest jednak wyłącznie problemem estetycznym i powodem do kompleksów.

Do rozwoju trądziku może przyczynić się wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Kluczem do sukcesu jest znalezienie źródła problemu, gdyż leczenie objawowe może nie zagwarantować trwałego wyleczenia. Farmakoterapia to jedno, ale duży wpływ na rozwój trądziku ma dieta, toksyny z otoczenia, emocje czy predyspozycje genetyczne. Pojawia się wobec tego pytanie, jak walczyć z trądzikiem?

Leki do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego

W leczeniu trądziku stosuje się środki zawierające retinoidy w postaci maści, żelów i kremów. Do najczęściej stosowanych zalicza się preparaty zawierające retinoidy, takie jak: izotretynoina, tretynoina, adapalen, tazaroten i retinol. Polecane są one przy łagodnej i umiarkowanej formie trądziku. Aplikowanie preparatów zawierających retinoidów powinno mieć miejsce wieczorem. Należy używać ich co drugi dzień i trzymać na skórze maksymalnie przez godzinę, po czym zmyć i nałożyć krem nawilżający, a na dzień stosować krem przeciwsłoneczny. Kurację rozpoczyna się od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększa. Kolejnym lekiem przy łagodnym i umiarkowanym trądziku jest nadtlenek benzoilu. Miejscowo można stosować antybiotyki takie jak erytromycyna i klindamycyna. Środki te mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Z kolei roztwory kwasu salicylowego odblokowują pory i redukują zmiany skórne przy łagodnym trądziku. Często stosuje się terapie łączone, czyli kombinacje substancji czynnych. Przykładowe połączenia - nadtlenek benzoilu z kwasem salicylowym, adapalen z nadtlenkiem benzoilu, nadtlenek benzoilu, tretynoina lub izotretynoina z erytromycyną, klindamycyna z tretynoiną czy erytromycyna z octanem cynku.

Kolejną bronią w walce z trądzikiem są kwasy złuszczające naskórek - kwas salicylowy, azelainowy i glikolowy. Świetnie sprawdzają się przy zaskórnikach i zmianach ropnych. Na pojedyncze wypryski, szczególnie ropne można wypróbować maść cynkową. Najskuteczniejszym lekiem na receptę przy trądziku z ciężkimi objawami i opornym na inne metody leczenia jest izotretynoina, co jednak wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Do mniej inwazyjnych antybiotyków na receptę zaliczane są doksycyklina, minocyklina, limecyklina, tetracyklina, erytromycyna i azytromycyna. U kobiet stosuje się także terapię hormonalną przy umiarkowanym i intensywnym trądziku – głównie tabletki antykoncepcyjne i antyandrogeny.

Co jeszcze pomoże wygrać z trądzikiem?

W przypadku trądziku bardzo pomocne okazują się być zioła, witaminy i minerały. Należy zadbać o to, aby wraz z pożywieniem czy też w formie suplementacji dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość cynku, witaminy C, witaminy D, witaminy E, witaminy A i kwasu pantotenowego. Warto także sięgnąć po fiołka trójbarwnego w formie naparów czy tabletek i pokrzywę oraz laktoferynę. Dość skuteczne są także peelingi chemiczne kwasami, fitoterapia, laseroterapia, peeling kawitacyjny, dermabrazja i mikrodermabrazja, miejscowa krioterapia, iniekcje kortykosteroidów, radiofrekwencja i terapia fotopneumatyczna. Istotna jest też dieta – bez nabiału, rafinowanego cukru i żywności wysoko przetworzonej, a obfitująca w świeże warzywa i owoce oraz produkty pochodzenia roślinnego.

Źródło: 

Mózgi.pl to serwis, który dostarcza informacji na temat zdrowia, urody, żywienia i diety. Researche opierają się na publikacjach naukowych (przy każdej informacji znajduje się jej źródło). Każdy czytelnik i czytelniczka może zgłosić propozycję tematu do zbadania przez Researcherów serwisu.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze