1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Późne macierzyństwo: ostatnia szansa na dziecko?

Późne macierzyństwo: ostatnia szansa na dziecko?

Zobacz galerię 3 zdjęcia
Z późnym macierzyństwem oswoiły nas już gwiazdy światowego formatu. Dla wielu współczesnych kobiet odsunięcie w czasie decyzji o zajściu w ciążę i urodzeniu dziecka wiąże się z rozwojem kariery, aktywnością i stylem życia. Warto jednak pamiętać, że naturalna płodność kobiety maleje wraz z wiekiem i powyżej 40. roku życia przeciętnie „w rezerwie” pozostaje tylko 3% zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Szansą na późne macierzyństwo, również dla par borykających się z problemem niepłodności, staje się często adopcja komórek jajowych. Dzięki niej kobiety po 40. lub mające przedwczesną menopauzę mogą spełnić marzenie o zajściu w ciążę i urodzeniu dziecka.

Dr Łukasz Sikora - lekarz medycyny, ginekolog położnik, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu. Specjalizację z położnictwa i ginekologii ukończył w 2008 roku. Jest autorem pracy doktorskiej pod tytułem: „Zastosowanie sieci wielowarstwowych perceptronów w procesie diagnozowania nietrzymania moczu u kobiet”. W latach 1999-2013 był asystentem, a następnie starszym asystentem w Klinice Ginekologii Operacyjnej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zainteresowania zawodowe: endokrynologia ginekologiczna, medycyna rozrodu, operacje endoskopowe. Staż naukowo-szkoleniowy odbył w Ein- Kerem Fertility Treatment Clinic Hadassah Medical Center, Jerozolima, Izrael.

Leczenie niepłodności poprzez zapłodnienie in vitro jest obecnie najbardziej powszechną i jedną z najskuteczniejszych procedur wspomagania urodzin, stosowaną na całym świecie w sytuacji, gdy zawodzą inne terapie, a nie może dojść do naturalnego zapłodnienia. Podczas zabiegu zapłodnienia in vitro wykorzystywane jest nasienie partnera lub - gdy przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny - anonimowego dawcy.

Gdy kłopoty z zajściem w ciążę wiążą się z niepłodnością kobiet, coraz częściej stosuje się również zabiegi in vitro z komórkami anonimowych dawczyń. Ta metoda daje obecnie szansę na macierzyństwo wielu kobietom, które z różnych przyczyn nie mogą zajść w ciążę. Najczęściej z tego rodzaju zapłodnienia korzystają pacjentki po 40. roku życia, ale istnieje również wiele innych wskazań, które zostają określone po przejściu przez pacjentkę szeregu badań. Należą do nich m.in.: niska rezerwa jajnikowa, przedwczesna menopauza, usunięcie jajników, leczenie onkologiczne, poronienia czy obciążenia genetyczne. Dzięki komórkom jajowym innych, zdrowych kobiet oraz procedurze in vitro pacjentki należące do tej grupy zyskują szansę na zajście w ciążę oraz urodzenie zdrowego dziecka.

Kim są dawczynie?

Anonimowe dawczynie komórek jajowych nie są przypadkowymi osobami. To zazwyczaj pacjentki klinik leczenia niepłodności, które przystępują do procedury zapłodnienia in vitro z powodu niepłodności partnera. Podczas zabiegu pobiera się od nich wiele komórek jajowych, a one godzą się na to, by przekazać je innym kobietom, które mimo leczenia nie mogą zajść w ciążę, z powodu ograniczeń leżących po ich stronie.

Dawczyniami mogą być także młode, zdrowe kobiety, mające mniej niż 32 lata, które nie są pacjentkami klinik leczenia niepłodności, jednak decydują się na oddanie do adopcji swoich komórek jajowych i urodziły co najmniej jedno zdrowe dziecko. Zanim przyszła dawczyni przekaże swoje komórki jajowe, jest poddawana szeregowi badań, po to, by wykluczyć obciążenia zarówno genetyczne, jak i wirusologiczne, w tym również choroby psychiczne.

W klinikach InviMed, w których dostępny jest program , pacjentki mogą wybrać dawczynię ze specjalnie przygotowanego katalogu. Oprócz podstawowych informacji na temat zdrowia znajdą tam również dodatkowe informacje o dawczyniach, takie jak kolor oczu, włosów, wzrost, wykształceniu oraz zainteresowaniach, a nawet jej zdjęcia z dzieciństwa. Warto zaznaczyć, że większość kobiet, które decydują się na oddanie komórek jajowych, ma wyższe wykształcenie. Dzięki możliwości poznania tak szczegółowych informacji o dawczyni, pacjentki mogą dokonać najlepszego dla siebie wyboru oraz zwiększyć szanse na odziedziczenie przez dziecko określonych, wybranych cech.

Jak przebiega proces adopcji?

Po zakończeniu pierwszego etapu, który polega na wyborze dawczyni, przystępujemy do części medycznej procesu. Składa się na nią wiele zabiegów przygotowawczych, m.in stymulacja hormonalna dawczyni, mająca pobudzić wzrost i dojrzewanie komórek jajowych, punkcja, podczas której z dojrzałych komórek jajowych dawczyni zostają pobrane oocyty, zamrożenie ich w ciekłym azocie, dzięki czemu mogą być wykorzystane w dowolnym czasie, zgodnie z decyzją pacjentki oraz zabieg zapłodnienia in vitro.

W klinikach InviMed wszystkie etapy związane z adopcją oraz leczeniem odbywają się pod okiem doświadczonych lekarzy specjalistów. Od momentu zgłoszenia się pacjentki i podjęciu przez nią decyzji o skorzystaniu z programu adopcji, do jej dyspozycji pozostaje także koordynatorka programu, która przez cały czas jego trwania jest w stałym kontakcie z pacjentką, odpowiada na wszelkie pytania i pomaga w dopełnianiu formalności.

Koszt uczestnictwa w programie adopcji komórek w klinikach InviMed to 15 000 zł. Opłata ta obejmuje: wizyty w klinice, 8 dojrzałych komórek od jednej dawczyni, całą procedurę embriologiczną, transfer zarodka oraz przechowywanie niewykorzystanych zarodków przez rok.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze