1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Szczepionki – fakty i mity

fot.123rf
fot.123rf
Wokół tematu szczepień narosło wiele niejasności. liczba przeciwników w Polsce stale rośnie. Wyjaśniamy najważniejsze wątpliwości.

  1. Czy szczepionki są stuprocentowo skuteczne?
Nie. Istnieje niewielka grupa osób (poniżej 5 proc. populacji), których organizm nie uodparnia się trwale na zarazki podane w szczepionce. Zazwyczaj wiąże się to z wadą układu odpornościowego. Szczepionka może także nie uchronić przed zachorowaniem w przypadku „zmasowanego ataku wirusów czy bakterii”, tj. gdy dziecko przebywa w zamkniętym środowisku, gdzie znajduje się wielu chorych. Badania wskazują jednak, że nawet jeśli dojdzie do zachorowania, to choroba przebiega łagodniej.
  1. Czy w szczepionce zawsze jest nieżywy wirus?
Nie zawsze. Szczepionki dzielą się na żywe i zabite. Użycie żywych może wywołać niepożądane odczyny poszczepienne, więc w pewnych sytuacjach nie powinny być stosowane. Mają natomiast tę zaletę, że są bardziej skuteczne, więc do działania wystarczy podać tylko jedną lub dwie dawki. Tak działają na przykład szczepionki przeciwko gruźlicy czy przeciwko odrze, różyczce. Szczepionki z zabitym drobnoustrojem są łagodniejsze, więc i bezpieczniejsze. Ale trzeba je powtarzać częściej, jak na przykład szczepionkę przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B.
  1. Jaka jest alternatywa?
Przed chorobami zakaźnymi chronią także gotowe przeciwciała ludzkie lub zwierzęce, które trafiają do organizmu przez wlewy dożylne (głównie kroplówki) albo zastrzyki. Przeciwciała zaczynają działać bardzo szybko, ale są aktywne tylko przez kilka tygodni. Używane są po narażeniu się na zachorowanie na wściekliznę, tężec albo wirusowe zapalenie wątroby typu B lub w sytuacji wysokiego prawdopodobieństwa kontaktu z drobnoustrojem w bliskiej przyszłości, jeśli brak czasu nie pozwala na działanie szczepionki.
  1. Czy szczepionki to wymysł koncernów farmaceutycznych?
Nie, szczepionki mają ponad 200 lat. Do regularnego użycia weszły na przełomie XVIII i XIX wieku dzięki odkryciu angielskiego lekarza Edwarda Jennera. Pierwsze masowe szczepienia przeciwko ospie prawdziwej rozpoczęły się w 1800 roku. Rozmach akcji był wprost niewyobrażalny jak na tamte czasy: zaszczepiono ok. 100 tys. osób!

Pobierz bezpłatne wydanie e-kwartalnika

W najnowszym numerze:

  • Jak zadbać o swoją energię
  • Jak jeść zdrowo w pracy
  • Które rośliny pomagają zachować młodość
  • Które produkty wpływają korzystnie na wątrobę

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze