1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wkładki urologiczne - dlaczego są lepsze od podpasek?

fot. materiały prasowe klienta
fot. materiały prasowe klienta
Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem, z którym borykają się przede wszystkim kobiety – niezależnie od wieku. Niestety nierzadko, przez brak znajomości rozwiązań przeznaczonych dla osób z NTM, korzystają ze znanych sobie wyrobów higienicznych, sprawdzonych podczas menstruacji. Podpaski, chociaż mogą dawać chwilowe poczucie dyskrecji, nie są jednak w stanie sprostać najważniejszemu zadaniu – ochronie przed wilgocią.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to przypadłość dotykająca statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę. Objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu w różnych sytuacjach, zarówno w dzień jak i w nocy. Ilość popuszczanego moczu zależna jest od stopnia NTM. Wyróżniamy pięć stopni nietrzymania moczu:
  • Kropelkowe (do 50 ml) - niewielkie ilości popuszczane w trakcie dnia, na przykład podczas kichania czy śmiania się
  • Lekkie (50 – 100 ml) - wyciek jest już większy i pojawia się podczas ćwiczeń czy dźwigania
  • Średnie (100 – 200 ml) - kontrola nad pęcherzem jest coraz mniejsza. Popuszczanie może zdarzyć się nawet podczas chodzenia
  • Ciężkie (200 – 300 ml) - duże ilości moczu pojawiają się bez konkretnej aktywności, na przykład podczas stania
  • Bardzo ciężkie (powyżej 300 ml) - to całkowity brak kontroli nad pęcherzem. Zwykle dotyczy osób obłożnie chorych
może być spowodowane wieloma czynnikami. U kobiet najczęściej mówimy o tak zwanym wysiłkowym nietrzymaniu moczu, związanym ze znacznym osłabieniem mięśni dna miednicy. Nierzadko jest ono następstwem przebytej ciąży i porodu, a także otyłości czy częstych zaparć bądź przewlekłych chorób przebiegających z kaszlem.

Może ono objawiać się niewielkimi wyciekami moczu, jednak nieleczone pogłębia się, powodując popuszczanie nawet przy minimalnym wysiłku i zwiększeniu ciśnienia w jamie brzusznej.

W takiej sytuacji osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu może poszukiwać doraźnych sposobów na zamaskowanie problemu. Najczęściej są to podpaski – sprawdzone wyroby higieniczne, które teoretycznie powinny poradzić sobie z wyciekami moczu. Niestety podpaski różnią się od wkładek urologicznych, między innymi wykonaniem i użytymi materiałami.

Wkładki urologiczne a podpaski

Wkładki urologiczne przypominają podpaski zarówno kształtem, jak i sposobem zakładania. Jednak różnice pomiędzy nimi znacząco wpływają na komfort i poczucie bezpieczeństwa osoby z problemem nietrzymania moczu. Jakie są zatem najważniejsze różnice między podpaskami a wkładkami urologicznymi?

Niwelowanie zapachu moczu

Nieprzyjemny zapach amoniaku jest jednym z najbardziej uciążliwych skutków nietrzymania moczu, zwłaszcza dla osób aktywnych, które pragną zachować informację o swoim problemie dla siebie. W przypadku korzystania z podpasek, zapach szybko zaczyna być wyczuwalny. Z kolei wkładki urologiczne posiadają superabsorbent, który odpowiada przede wszystkim za ochronę przed wilgocią. Niweluje on także namnażające się bakterie, które są odpowiedzialne za wyrazisty intymny zapach.

Suchość i brak przecieków

Chociaż podpaski i wkładki urologiczne są do siebie podobne, ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Podpaski, pomimo że należą do wyrobów chłonnych, nie są w stanie wchłonąć nawet niewielkich ilości moczu, który jest znacznie rzadszy od krwi. Co za tym idzie – podczas nacisku, a zatem w trakcie poruszania się czy siadania – mocz nie tylko cały czas ma kontakt ze skórą, ale także wycieka poza wyrób. Może to powodować duży dyskomfort, wspomniany wyżej nieprzyjemny zapach oraz podrażnienia skóry czy częstsze infekcje intymne związane z łatwiejszym mnożeniem się bakterii w wilgotnym środowisku.

Wkładki na nietrzymanie moczu dostosowane są z kolei do konkretnego stopnia NTM, by poradzić sobie z odpowiednimi ilościami moczu wydalanego w sposób niekontrolowany. W zależności od wyrobu, posiadają one zwiększoną ilość materiału chłonnego oraz superabsorbentu, który odpowiada za żelowanie wilgoci, by nie powracała ona pod naciskiem. Dodatkowo niektóre wkładki, jak na przykład , posiadają osłonki boczne, które chronią przed wyciekaniem moczu.

Dopasowanie do ciała

Wkładki urologiczne charakteryzują się anatomicznym kształtem, który umożliwia odpowiednie dopasowanie się do ciała. Jest to ważne przede wszystkim przez wzgląd na zminimalizowanie ryzyka wycieków bocznych. Wkładka, przyklejona do bielizny, nie przesuwa się i nie roluje, dzięki czemu stanowi doskonałą ochronę dla osób aktywnych. Pomimo podobieństwa wkładek do podpasek, te drugie nie są w stanie poradzić sobie z nawet niewielkimi ilościami moczu. Dlaczego? Pod wpływem wilgoci wkład chłonny szybko zaczyna się odkształcać, zbijać w grudki, a co za tym idzie staje się nieskuteczny oraz niewygodny. Powoduje poczucie dyskomfortu i może być przyczyną wycieków.

Zachowanie higieny podczas nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest przypadłością, która odbija się mocno na psychice i fizyczności osoby chorej. Może powodować niechęć do wychodzenia z domu, spotkań z bliskimi, ale także wpływać negatywnie na ogólne zdrowie organizmu. Jedną z najczęstszych przypadłości towarzyszących nietrzymaniu moczu są wspomniane wcześniej infekcje intymne, podrażnienia i odparzenia. Warto zatem pamiętać, iż korzystanie z wkładek urologicznych, a nie z podpasek, stanowi część profilaktyki chroniącej przed negatywnymi skutkami nietrzymania moczu. Równie istotnym elementem jest z pewnością higiena intymna – korzystanie z odpowiednich preparatów o obniżonym pH, takich jak płyny i chusteczki odświeżające.

Pomimo wyraźnych podobieństw między tymi dwoma produktami, podpaski nie będą stanowiły skutecznej ochrony przed wilgocią. W takich sytuacjach konieczne jest bowiem korzystanie z wyrobów dostosowanych do konkretnego stopnia nietrzymania moczu. Dla kropelkowego, lekkiego i średniego NTM jednym z najlepszych rozwiązań będą właśnie wkładki urologiczne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze