1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Wpływ sztucznego oświetlenia na nasz wzrok

Fot. iStock
Fot. iStock
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w 2050 roku co druga osoba będzie krótkowzroczna. Wpłynie na to kilka czynników. Jednym z nich jest na przykład spędzanie małej ilości czasu na zewnątrz, a zbyt wielu godzin przed ekranem. W skali globalnej ponad połowa ludzi spędza więcej niż osiem godzin dziennie w sztucznym świetle. Mamy tu jednak duże różnice kulturowe.

Ile czasu spędzamy w sztucznym świetle?

Niemcy spędzają go najmniej – 51 proc. przebywa w nim mniej niż osiem godzin dziennie. To niemal dwukrotnie większy wynik, niż w Meksyku, Indonezji i Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko 26 proc. osób spędza poniżej ośmiu godzin dziennie w sztucznym świetle. Aż jeden na dziesięciu (12 proc.) Czechów spędza ponad 16 godzin dziennie w sztucznym świetle, podczas gdy globalna średnia wynosi 7 proc. Niestety, badania pokazały też, że młodsza generacja (aż 67 proc. w wieku 18-24 lata), zamiast spędzać więcej czasu na zewnątrz, aż osiem lub więcej godzin przebywa w sztucznym świetle.

Z badań zleconych przez markę Signify wynika, że ponad trzy czwarte konsumentów uważa, że dobre światło w domu zwiększa codzienną produktywność, a 69 proc. przyznaje, że jakość światła i dobre oświetlenie mają kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia w domu.

Badania dotyczyły również znaczenia, jakie przypisujemy naszemu wzrokowi. Młodzi ludzie przykładają mniejszą wagę do utraty wzroku niż osoby w wieku powyżej 55 lat. Choć w skali światowej ludzie najbardziej obawiają się utraty pamięci spowodowanej wiekiem (61 proc.), na drugim miejscu plasuje się utrata wzroku (58 proc.).

Złe oświetlenie może powodować pogorszenie komfortu widzenia

Pogorszenie wzroku i dyskomfort widzenia mogą wynikać z różnych czynników. Niemal połowa respondentów na świecie przyznaje, że złe oświetlenie powodowało u nich bóle głowy (43 proc.) albo nieostre widzenie (39 proc.). Jak komentuje Andrew Stockman, profesor Instytutu Okulistyki w University College London (UCL): „Typ oświetlenia, którego używamy na co dzień, może mieć wpływ na naszą jakość życia. Na przykład sterowanie kolorem i intensywnością światła w ciągu dnia może poprawić nasz sen, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. I odwrotnie, sztuczne światło, które mruga i migocze, może pogarszać jakość życia, prowadząc do zmęczenia wzroku, bólów głowy, a czasem nawet ataków epileptycznych. Wybór właściwego oświetlenia jest bardzo istotny”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze