fbpx

Rozważni i romantyczni: Klub miłosników Jane Austen

Rozważni i romantyczni: Klub miłosników Jane Austen
Materiały prasowe

Tym razem moda na Jane Austen w kinie znalazła wyraz mniej oczywisty niż kolejne ekranizacje powieści pisarki czy snucie historii zainspirowanych jej biografią.

Jesteśmy we współczesnej Kalifornii. Trzy przyjaciółki (chwilowo wolna sześciokrotna mężatka, zaprzysiężona singielka i świeżo upieczona rozwódka po 25 latach małżeństwa) postanawiają organizować regularne spotkania poświęcone sześciu powieściom pisarki. Każdy z utworów ma być prezentowany przez jednego z uczestników spotka . Dołącza do nich córka jednej z nich, lesbijka, oraz przypadkowo poznana młoda nauczycielka francuskiego, również miłośniczka Austen. Na koniec do klubu trafia wielbiciel literatury science fiction, który z twórczością Austen nigdy dotąd się nie zetknął. Historia każdego z nich w jakiś sposób koresponduje z jednym z wątków dyskutowanych powieści. W uroczy, zgrabny sposób oddaje się tu hołd czytaniu (tak! W amerykańskim filmie!). Książki mają tu moc ukazywania głębszej prawdy o życiu, tworzenia między ludźmi więzów, moc łączenia.

The Jane Austen Book Club, USA 2007, reż. Robin Swicord, wyk. Emily Blunt, Kathy Baker, Maria Bello, Hugh Dancy, Amy Brenneman, dystr. UIP