1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Od pierwszego ząbka - lepiej zapobiegać, niż borować

Zobacz galerię 8 Zdjęć
O mleczaki należy dbać tam samo jako o zęby stałe. Chodzi nie tylko o to, by uchronić dziecko przed cierpieniem z powodu borowania. Ważne jest również wyrobienie dobrych nawyków.

O zęby mleczne należy dbać, tam samo jako o stałe, mimo że wypadają. Chodzi nie tylko o to, by uchronić dziecko przed cierpieniem z powodu borowania. Ważne jest również wyrobienie dobrych nawyków.

Wokół higieny jamy ustnej u dzieci narosło wiele mitów. Niektórzy rodzice myją dziąsełka niemowlaków jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Inni żyją w przekonaniu, że próchnica u dzieci nie wymaga leczenia – myślą, że o mleczaki nie warto dbać, bo i tak wypadną – tak wymyśliła natura. Tymczasem próchnica na zębach mlecznych jest groźna. Nawet jeden zepsuty ząb może zainfekować inne. Ponadto dziecko w wieku sześciu lat, oprócz zębów mlecznych, ma już zęby stałe - szóstki – pełnią one ważną rolę  w uzębieniu każdego człowieka, bo są odpowiedzialne za prawidłowe rozdrabnianie pokarmów.

Próchnica bardzo lubi zęby dziecka

Zęby dzieci mają mniejszą mineralizację – ich szkliwo jest cieńsze i mniej odporne na czynniki zewnętrzne. Kwasy produkowane przez bakterie z łatwością się w nie „wgryzają” i penetrują zęby coraz głębiej. U maluchów próchnica, szybciej niż w przypadku zębów stałych, dochodzi do położonej wewnątrz miazgi. Słowem - szybko niszczy zęby.

Początkowe stadium próchnicy na zębach mlecznych najczęściej przybiera formę malutkich białych plam. To oznacza, że uszkodzenia dotyczą jedynie wierzchniej warstwy zęba a nie jego wewnętrznej części - zębiny. Takie drobne zmiany da się wyleczyć preparatami remineralizującymi i zawierającymi fluor.

Lepiej zapobiegać, niż borować - poradnik troskliwego rodzica

Pielęgnacja

Za czyszczenie zębów mlecznych najlepiej się zabrać zaraz po ich pojawieniu się na powierzchni dziąsła – już w trakcie wyżynania. Przez pierwszych kilka lat warto towarzyszyć dziecku podczas mycia zębów. Maluchom czas płynie inaczej - 2 minuty może oznaczać dla nich wieczność. - Mamo, już!  - krzyczy dziecko po 30 sekundach. Szczoteczka mokra, buzia pachnąca miętą - ciężko negocjować po fakcie, lepiej w rytuarze uczestniczyć. Będąc przy dziecku podczas mycia zębów oprócz kontroli czasu, możesz dodatkowo nadzorować ilość nakładanej na szczoteczkę pasty - wystarczy kropka wielkości grochu. W szczoteczkach elmex Training, część włosia ma niebieski kolor, co  pomaga nakładać zalecaną ilość pasty.

Dobrze jest trenować samodzielność dziecka w czyszczeniu, ale jeszcze lepiej umówić się na podział pracy. Np. tak: pierwszą minutę dziecko szoruje samo, potem rodzic przejmuje szczoteczkę –  to jedyny sposób na zadbanie o najdalsze trzonowce. Ponadto będąc przy dziecku podczas mycia zębów, pokazujesz mu, że to ważne. Możecie też razem myć - nic tak nie przekonuje jak wychowanie przez przykład.

Pasta i płyn

Prawidłowa pielęgnacja zębów u dzieci to oprócz systematyczności, dobra pasta, dobrana do wieku szczoteczka i technika szorowania. Naukowo udowodniono, że od pierwszego zęba mlecznego szczotkowanie pastą do zębów dla dzieci z fluorem jest użyteczne i skuteczne, bo pokryje zęby ochronną warstwę. Zawartość fluoru i wapnia sprawia, że zęby są bardziej odporne na utratę minerałów i wzmacniają szkliwo. opracował dwie formuły past do pielęgnacji zębów: elmex Children dla dzieci wieku 0-6 lat, do ochrony zębów mlecznych

 

i elmex Junior dla dzieci w wieku 6-12 lat z wyższą zawartością fluoru. Pasta mineralizuje i chroni zęby, bo tworzy ochronną osłonę wokół nich. Ma łagodny smak.

 

Każdy rodzic, który chce mieć czyste sumienie, że zrobił wszystko, żeby zapobiegać próchnicy swojego dziecka, powinien nauczyć go stosować płukanki. To gwarancja zneutralizowania kwasów trawiących szkliwo wszędzie tam, gdzie szczoteczka nie ma szans się wcisnąć.

Stosowanie pasty i płynu przy każdym czyszczeniu znacznie zmniejsza ryzyko próchnicy.

 

Płyn do płukania jamy ustnej JUNIOR dla dzieci w wieku 6-12 lat.

  • Zawiera aminofluorek, który tworzy ochronną osłonę wokół zębów i pomaga chronić przed atakami próchnicy nawet w przestrzeniach między zębami.
  • Ma łagodny, miętowy smak, specjalnie opracowany dla grupy wiekowej.
  • Szczególnie polecany dla dzieci, które noszą aparaty ortodontyczne

Szczoteczka

Kształt główki dziecięcej ma istotne znaczenie – powinna być mała i zgrabna, by z łatwością docierać do wyrzynających się trzonowców. Miękkie włosie ma delikatnie szczotkować każdą powierzchnię zębów dwa razy dziennie, rano i tuż przed snem, przez minimum dwie minuty. Podczas szczotkowania trzeba także pamiętać o delikatnym oczyszczeniu dziąseł.

Szczoteczka elmex Training przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci w wieku 0-3 lat:

  • Specjalnie opracowany do delikatnego szczotkowania pierwszych zębów;
  • Ma mniejszą - odpowiednią do wieku główkę szczoteczki;
  • Miękkie, zaokrąglone włosie chronią dziąsła i czyści dokładnie;
  • Przyssawka na uchwycie szczoteczki do zębów dla łatwego przechowywania i zabawy.

Szczoteczka do zębów elmex Children, dla dzieci w wieku 3-6 lat:

  • Mała główka szczoteczki jest szczególnie odpowiednia dla dzieci;
  • Miękkie, zaokrąglone włosie delikatnie czyści zęby mleczne;
  • Antypoślizgowy uchwyt z liniami prowadzącymi pomaga we wszystkich sposobach, w jakie dzieci w tym wieku będą starały się myć zęby;
  • Przyssawka na uchwycie szczoteczki do zębów dla łatwego przechowywania i zabawy;

Szczoteczka do zębów elmex Junior dla dzieci od 6-12 lat:

  • Miękkie, zaokrąglone włosie czyści zęby delikatnie i dokładnie;
  • Dłuższe szczeciny X sięgają głęboko w przestrzenie między zębami;
  • Ergonomicznie ukształtowany, antypoślizgowy uchwyt z miejscem na kciuk pomaga dzieciom w prawidłowym trzymaniu szczoteczki
  • Specjalne włosie X, ułatwia szczotkowanie zębów w okresie przejściowym w celu utrwalenia zębów. Włosie wnika głęboko w przestrzenie między zębami i usuwa płytkę.

Warto uczyć dziecka od małego odpowiedniej techniki. Posuwistymi ruchami do przodu i w tył myjemy tylko zęby trzonowe. Siekacze ruchem omiatającym od dziąsła w dół i w górę.

Dieta

By uchronić zęby mleczne dziecka przed próchnicą, oprócz odpowiedniej pielęgnacji, należy zadbać też o dobrą dietę i wyrabianie w dziecku prawidłowych nawyków żywieniowych. W ciągu dnia najlepiej poić dziecko wodą.

[embed]https://youtu.be/Hb4B4sBBpfc[/embed]

 

Przeczytaj również: Próchnica – dlaczego w XXI wieku to wciąż wielki problem? Szczotkowanie to nie wszystko. Czy na pewno dobrze dbasz o swoje zęby? Próchnica jest groźna nie tylko dla zębów

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze