1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Warto pamiętać. Żonkile na rocznicę powstania w getcie warszawskim

Dawid Podsiadło (Fot. materiały prasowe)
Dawid Podsiadło (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Pod hasłem „Łączy nas pamięć” trwa akcja „Żonkile” w związku z 77. rocznicą powstania w getcie warszawskim. 

19 kwietnia przypada 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin  już po raz ósmy zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która ma na celu upamiętnienie tego wydarzenia. W tym roku do grona ambasadorów akcji dołączyli: Dorota Wellman, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Seweryn, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.

Dlaczego warto pamiętać? Pamięć mnie tworzy. Nie pamiętając, staję się słaby. Zapominając, staję się słaby, łatwiejszy do manipulowania. Myślę, że warto bić się o swoją pamięć, pracować nad nią, szukać, czytać, oglądać, rozmawiać. To powiedziałbym moim wnukom i dlatego nie wyobrażam sobie, bym mógł zapomnieć o tym, co stało się tutaj, w Warszawie, w 1943 roku. Nigdy o tym nie zapomnę, chociaż sam tego nie przeżyłem. Pamięć nas wzmacnia. Pamięć czyni nas świadomymi – mówi aktor i reżyser teatralny Andrzej Seweryn.

 Andrzej Seweryn (Fot. materiały prasowe) Andrzej Seweryn (Fot. materiały prasowe)

Jak co roku, w przekazie kampanii najważniejsze jest rozpowszechnianie żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Jednak ze względu na panującą pandemię koronawirusa tegoroczna edycja będzie miała nową, szczególną odsłonę. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, hasło kampanii „Łączy nas pamięć” wybrzmiewa jeszcze głośniej i wzywa, by mocniej docenić wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności. Tym razem 19 kwietnia na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Możemy jednak  upamiętnić wydarzenie w inny sposób.

 Wolontariusze akcji. (Fot. materiały prasowe) Wolontariusze akcji. (Fot. materiały prasowe)

Wystarczy ze strony pobrać szablon, wydrukować go i złożyć (pomoże w tym ). Zdjęcie z gotowym żonkilem warto opatrzeć hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile  i umieścić w mediach społecznościowych. Można też zaangażować się w akcję, dodając nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. . Muzeum Polin zachęca także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na jego profilach w mediach społecznościowych: , , . W tym przypadku również pamiętajmy o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

Symbol żonkila kojarzy się z postacią Marka Edelmana. To ostatni przywódca powstania jeden z ocalałych z warszawskiego getta, który co roku, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. W tych niepewnych czasach kampania ma na celu wspomnienie tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi. Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech łączy nas pamięć.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze