1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Siostra Małgorzata Chmielewska na okładce lipcowego Zwierciadła

Nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Każdy wie, kim jest siostra Małgorzata Chmielewska. A to, co robi, można streścić jednym słowem: pomaganie. Każdemu. A szczególnie tym poturbowanym przez los.

Właśnie o pomaganiu rozmawiamy z okładkową bohaterką lipcowego numeru „Zwierciadła” – w tym szczególnym czasie, kiedy wspieranie innych może łączyć się ze strachem o nasze własne zdrowie i życie. Jakie są koszty pomagania, te niematerialne? Czy można być do dyspozycji innych 24 godziny na dobę? Ile się płaci za „życie w getcie ludzkiego nieszczęścia”? I jak to robić, żeby w tym wszystkim zadbać o siebie? Znaleźć czas na książkę (uwaga: siostra uwielbia kryminały), na spacer, na modlitwę. Jak cieszyć się miłością przybranych dzieci? I wreszcie nie stracić radości życia? „Trzeba po prostu iść do przodu i nie bać się, że czegoś nam nie wystarczy” – mówi siostra. Nie używa wielkich słów, ale robi wielkie rzeczy. 

Czasem świat, ten nasz osobisty świat – się rozpada. Utrata pracy, bolesny rozwód, śmierć bliskiej osoby. Powody mogą być różne. I trudno wtedy myśleć: będzie dobrze. A jeszcze trudniej: a może to jest po coś? Może to początek nowej, lepszej drogi? Czy kryzys może być szansą? A jeśli tak, to jak to zobaczyć, jak wykorzystać, jak się nie poddać – na te pytania w naszym temacie miesiąca „Może to szansa?” odpowiada Alina Gutek.

Aktorka, reżyserka, wielka dama polskiego teatru. Krystyna Janda. Rozmawiamy z nią w czasie, kiedy pandemia zatrzymała nasze życie. Wielu z nas przestawiło się na pracę zdalną, oni, aktorzy, nie mogli. Teatry zamknięte, kurtyna nie idzie w górę od wielu tygodni. Czy świat zrobił się pusty? „Nie, zrobił się nieprawdopodobnie pełny. Przepełniony, nie wiadomo w co włożyć ręce. Perły i chłam. Czytam, oglądam filmy, wysłuchałam tylu płyt. Dawno nie miałam na to czasu. Gdyby nie kultura, gdyby nie artyści, sztuka, byłoby trudniej przetrwać czas „końca świata”, samotności. Właściwie nie ma samotności. Samotność nie istnieje, bo oni to wszystko dla nas stworzyli i tworzą…” – mówi Krystyna Janda. 

„Nie wybrałam tego, że urodziłam się w kraju, z którego musiałam uciekać, ani że straciłam córkę. Ale to moja decyzja, jak zareaguję na to, co oferuje mi otaczający świat” – mówi chilijska pisarka Isabel Allende, autorka m.in. słynnego „Domu duchów”. Właśnie ukazuje się u nas nowa jej książka „Długi płatek morza”. 

Marcin Kydryński. Podróżnik, fotograf, dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów. Mąż Anny Marii Jopek, syn Haliny Kunickiej i Lucjana Kydryńskiego. Jakie były jego cudowne lata? Jak wyglądało dzieciństwo syna sławnych i mocno zajętych rodziców? Co go ukształtowało? Gdzie szukał inspiracji? Jaka była pierwsza ukochana płyta? Pierwszy koncert? I kto pokazał mu jazz? Pytała o to Zofia Fabjanowska.

„Przestańmy medykalizować smutek, rozpacz, łzy. Zacznijmy zastanawiać się nad tym, co jest ich powodem. Często powstrzymujemy łzy, a to staje się początkiem wielu chorób duszy i ciała” – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Płacz nie jest zły. Nie wstydźmy się łez. Chłopaki (i dziewczyny) niech płaczą! Rozmowa Beaty Pawłowicz.

Na początku jest cudownie. Wszystko, co zrobi nowa miłość, wzbudza nasz zachwyt. We wszystkim znajdujemy dowód na to, że jesteśmy idealnie dobrani. Potem, stopniowo, przychodzi rozczarowanie. To, co zachwycało, drażni. Czy musi tak być? Czy można od początku widzieć prawdziwego człowieka i uniknąć pomyłki? Co się dzieje, kiedy przeminie faza zakochania? Zastanawia się psychoterapeutka Katarzyna Miller

Dorota Sumińska wydała właśnie książkę „Dość”. Dość cierpienia zwierząt, dość zabijania. Mówi o tym mocno i przekonująco. A Czytelniczki, które udało jej się przekonać, powinny zajrzeć do naszej kuchni. Bo tam tym razem wegańsko. A jednocześnie… tradycyjnie. Przepisy Marty Dymek i Olgi Smile.

Lato, słońce i co roku ten sam dylemat: opalać się? A może bezpieczniej nie? Chyba jednak lepiej przyjmować słoneczne promienie z umiarem. Nie rezygnując oczywiście ze zdrowej i pięknie wyglądającej skóry. O najlepszych samoopalaczach i bronzerach, o słońcu w płynie i pudrze pisze Agata Rucińska.

Lipcowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 4 czerwca, w cenie 7,99 zł (mutacja podstawowa). Zwierciadło dostępne również z książką „Co nas nie zabije” lub „Mężczyzna, który gonił swój cień”, Wydawnictwa Czarna Owca, lub . 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze