1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca
  4. >
  5. Copernicus Festival. Nauka zawsze na czasie

Copernicus Festival. Nauka zawsze na czasie

Materiały prasowe
Materiały prasowe
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Copernicus Festival jest czas. Ale to nie wszystkie atrakcje. Będzie można m.in. dowiedzieć się więcej na temat tajemnic kosmosu, ewolucji mózgu czy bezsenności, a nawet wziąć udział w internetowych warsztatach. 

Festiwal rozpoczął się dziś i potrwa do 11 października, z powodu pandemii organizatorzy po raz pierwszy zapraszają nie do Auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, ale online. Wystarczy wejść na youtube’owy kanał Copernicusa, jego stronę internetową albo posłuchać podcastów na platformie Spotify. Część spotkań prowadzona będzie na żywo, z możliwością zadawania pytań prelegentom.

Każdy festiwal ma swoje gwiazdy i dotyczy to także festiwali popularyzujących naukę, podczas Copernicusa możemy spotkać się wirtualnie m.in. z historykiem Normanem Daviesem, pisarzem Stefanem Chwinem czy amerykańskim neurobiologiem Josephem LeDoux.

Głównym wątkiem będą rozważania na temat czasu w kontekście naukowych odkryć, ale i potocznych przekonań na temat jego upływu. Czy można zatrzymać czas, jak rozumieć teorię względności, co wpływa na nasze subiektywne odczuwanie upływu sekund, minut i godzin? Na takie i podobne pytania będą odpowiadali m.in. filozof Tomasz Stawiszyński, dziennikarz naukowy Łukasz Lamża i dr. hab. Leszek Sokołowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nie zabraknie i innych tematów. Zainteresowanym eksploracją kosmosu Piotr Kosek, autor kanału Astrofaza, wyjaśni, czym są czarne dziury, a Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, będą demaskować teorie spiskowe i fake newsy dotyczące tematyki kosmicznej.

Psycholożka i terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności Magdalena Komsta opowie o spaniu, funkcji snów i sposobach na bezsenność. A prof. nauk biologicznych z Uniwersytetu Wrocławskiego Bogusław Pawłowski wyjaśni tajemnice ewolucji ludzkiego mózgu.

Po wcześniejszym zapisaniu się na stronie festiwalu, będzie można wziąć też wziąć udział w internetowych warsztatach, wśród propozycji m.in. warsztaty fotograficzne „Czas wywołujący obraz” prowadzone przez Grażynę Makarę (7 października), a także „Stres – jak go ograniczać i trzymać w ryzach” autorstwa Patryka Lange (8 października).

Więcej na copernicusfestival.com i na kanale YouTube CopernicusCenter.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze