1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca

Kwietniowe "Zwierciadło" z Lidią Popiel na okładce

Kwietniowe "Zwierciadło" z Lidią Popiel na okładce już w sprzedaży
Właśnie upływa rok od chwili, kiedy zamknęliśmy się w domach i kiedy zmieniło się wszystko. Nasza praca, nasz dzień codzienny, nasze plany, także marzenia. Pora więc na podsumowania. Dokonują ich bohaterowie naszego Tematu miesiąca: Karolina Korwin-Piotrowska, Michał Rusinek, Natalia de Barbaro.

 

Karolina Korwin-Piotrowska pisze o odkrytym siostrzeństwie, wadze spacerów z psami i oswajaniu technologii. Michał Rusinek, jak na językoznawcę przystało, zajmuje się zmianami, które zaszły w naszym języku. Wiecie, co to kawantanna? Albo kim jest covidiota? I dlaczego stwierdzenie „jestem pozytywny” stało się nagle negatywne? Natalia de Barbaro pisze o tym, co ją w tym roku budowało, co było zaskoczeniem pozytywnym. Ale i o tym, co rozczarowało. I zadaje pytanie: Co teraz będzie inaczej? Autorką tekstu „Dziwny czas” jest Joanna Olekszyk.

Pozostając w klimacie pandemicznym: Joanna Olekszyk pyta filozofa Marcina Fabjańskiego, czy (i jak) stoicyzm pomoże nam przetrwać trudny czas (okazuje się, dla stoika tym lepiej, im czas trudniejszy), a Joanna Derda rozmawia z psychoterapeutą Michałem Czernuszczykiem o nastolatkach – jak na ich życie i dojrzewanie wpływa covidowa izolacja.

Na naszej kwietniowej okładce – Lidia Popiel. Kiedyś modelka, dziś fotografka. Buntowniczka z natury? – Chyba urodziłam się z oporem przeciwko robieniu czegoś tylko dlatego, że ktoś mi każe. Jestem w stanie zrobić prawie wszystko dla kogoś, kto jest miły, ale rozkaz, żądanie – jak to? Należy mi się prawo wyboru – mówi.

Świadoma siebie, swojej siły, swojego ciała. – Nie wiem, co bardziej mnie wkurza: to, że uznaje się, że po przekroczeniu pewnego wieku nie możesz używać czerwonej szminki czy to, że w pewnym wieku musisz, bo przecież jak to tak bez?

Opowiada też o sposobach na zachowanie życiowej równowagi, o pracy i o minionym roku. A także o pożytkach płynących z nudy. Wywiad Joanny Olekszyk. A zdjęcia – Bartka Wieczorka.

Mistrzyni polskiego jazzu. Diwa. Ikona. Czyli Krystyna Prońko. W czasie pandemii wydała płytę „Lubię… specjalne okazje…”. Ale mówi, że nie chce opowiadać życia tekstami piosenek. Rozmowa Remigiusza Grzeli.

Twierdzi, że aktorką została, bo nie była zbyt dobra w niczym innym. Kiedyś pewien dziennikarz napisał o niej, że nie nadaje się do ról królowych, bo ma… lewicową twarz. A ona nie tylko zagrała królową, ale jeszcze dostała za tę rolę Oscara. Mowa, rzecz jasna, o Olivii Colman. Z aktorką – skromną, dowcipną i zażenowaną komplementami – rozmawia Mariola Wiktor.

Jest w tym filmie poruszająca scena przy szpitalnym łóżku. Scena, w której wiele osób widzi siebie. I swoje nieodbyte rozmowy ze swoimi rodzicami. „Potem wiele osób pisało mu, że dzięki temu, że go obejrzeli, zaczęli dbać o rodziców. Nie spodziewałem się takiej reakcji, że oto mój film spowoduje, że dzieci okażą rodzicom trochę serca. Tu nie chodzi o heroiczne rzeczy, tylko drobne gesty, które niewiele kosztują” – mówi Mariusz Wilczyński. Jego animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zdobyła Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni. Wywiad Aliny Gutek.

Pisarz, scenarzysta, reżyser, producent reklam, fotograf. A co jest najbliższe jego sercu? – To zależy, kiedy zostanę o to zapytany – mówi Igor Brejdygant. – Dziś odpowiem: scenarzysta, bo pracuję nad adaptacjami serialowymi moich dwóch książek, „Rysy” i „Układu”. Chociaż nie, właśnie wczoraj skończyłem pisać kolejną książkę, „Wiatr”, więc na dziś odpowiedź brzmi: scenarzysta i pisarz. Rozmowa Karoliny Morelowskiej-Siluk.

Czy to prawda, że im mniej chłopiec otrzymał od matki bliskości, czułości, troski i akceptującej miłości jako dziecko, tym bardziej będzie z nią związany jako dorosły? Mówi o tym w cyklu „Męska strefa” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Rozmawia z nim Beata Pawłowicz.

– Czy dorosłe dziecko to moment „zbierania owoców”? Nie, ponieważ jako matka nigdy nie czekałam na żadne „owoce”. Oczekiwania na efekty wychowania wydają mi się kompletnym nieporozumieniem; dziecko to nie przedmiot, który ma spełnić nasze wymagania”. W cyklu „Jak wychowuję” Agnieszka Pilaszewska, aktorka i scenarzystka, matka 27-letniej Neli, też aktorki. Tekst Aliny Gutek.

Jak wiosna, to nowe trendy. „Wszyscy mówią o tych najtrudniejszych emocjach – strachu i niepokoju, ale my chcemy myśleć pozytywnie. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i marzymy o powrocie do tego, za czym tęsknimy”, podkreśla Felipe Oliveira Baptista z Kenzo, który swoją najnowszą kolekcję, pełną soczystych barw i wzorów, pokazał w różanym ogrodzie. Jak jeszcze widzą modę w nachodzącym sezonie projektanci?

No i co z urodą – jak ma wyglądać makijaż w czasach pandemii? Wszystkie światła na oczy! I na fryzury. Zobaczcie, co wymyślili wizażyści na czasy zarazy.

Wielkanoc bez kiełbasy? Bez szynki? W wersji wege? Takie są święta w Nadbużańskim Domu, królestwie Wojtka Błaszczyka na Podlasiu. Święta nietypowe, ale to nie jest zwykłe miejsce. Poczytajcie o jego historii, skorzystajcie z autorskich przepisów nadbużańskiej kuchni.

Kwietniowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 4 marca, w cenie 9,80 zł (wersja podstawowa).  Magazyn dostępny również z dodatkami: żelem pod prysznic Be BIO, dwoma lakierami do paznokci AA Wings lub książką (różne tytuły do wyboru).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze