1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca

Lipcowe „Zwierciadło” z Joanną Brodzik na okładce

"Choćby nie wiadomo co się działo, zawsze wierzę, że się podniosę, że dam radę, że wszystko się ułoży. I że rzeczywistość mi sprzyja, choćby się wydawało, że słońce już nigdy nie wzejdzie. To ogromne szczęście mieć takie nastawienie. Ja je mam i doceniam. Towarzyszy mi ono od dziecka."- mówi bohaterka naszej lipcowej okładki Joanna Brodzik.

„Dostałam od loterii genowej, Wyższego Porządku – tu każdy może wpisać, co chce – zespół cech psychicznych i fizycznych, które sprawiają, że dla mnie szklanka jest zawsze do połowy pełna.” – dodaje Joanna Brodzik. Pandemia oczywiście zmieniła i jej życie. „Nie mogę iść grać do teatru, nie mogę spotkać się z ludźmi na planie, nie mogę wymieniać się z nimi energią, głęboko rozmawiać. Rozmowa online to inna jakość, dużo umyka, nie da się „poczuć” drugiego człowieka, nie widać, jak oddycha, nie czuć, jak pachnie… A kiedy już gdzieś wychodziłam, pojawiał się niepokój, żeby nie narazić nikogo i nie zarazić siebie. Żeby pamiętać o umyciu rąk, żeby nikogo nie przytulić. A przecież moje życie składało się z tego, że przytulałam i byłam przytulana przez wielką liczbę ludzi, również całkiem mi obcych! [Śmiech]. Tego mi brakuje. Czekam, żeby wróciło. I żeby móc to jeszcze bardziej docenić. Karmić tym tę moją iskierkę”.

Czy można dobrze się rozstać? O tym w naszym Temacie miesiąca. Temacie ważnym i aktualnym, bo na 145 tys. ślubów zawartych w 2020 roku przypada aż 51 tys. rozwodów. A przecież rozstają się też pary żyjące w nieformalnych związkach. Większość z rozstających się przechodzi przez ogromny kryzys psychiczny. Nie bez powodu rozwód umieszczany jest jako drugie wydarzenie – po śmierci partnera czy małżonka – na skali najbardziej stresujących w życiu człowieka. „Ale każdy kryzys jest też szansą na transformację, na rozwój i być może na lepsze życie w zgodzie ze sobą”, mówi psychoterapeutka Karolina Budzik, związana z Akademią Dobrego Rozstania. Co zrobić, żeby dobrze się rozstać?

„Zagraniczni dziennikarze wypytywali mnie, w ilu filmach zagrałem, jakie role były dla mnie najważniejsze” – mówi Tomasz Kot. „Prześledziłem swoją filmografię i jeszcze raz uświadomiłem sobie coś banalnego, że każde z doświadczeń na mojej drodze wpłynęło na to, kim teraz jestem, jak gram, na czym się skupiam, co jest dla mnie na planie istotne”. I dodaje: „Zawsze jestem ciekawy, co na temat mojej pracy mają do powiedzenia inni, ponieważ taka jest specyfika tej roboty, bez publiczności i jej opinii raczej ten zawód nie istnieje”.

Okrzyknięto ją nową – po Keirze Knightley – królową romansu kostiumowego. Jej bohaterki nie czekają jednak na księcia. Potrafią o siebie walczyć. W tej kwestii Lily James jest do nich podobna.

Są różne. Kobiety sukcesu i grzeczne dziewczynki. Strażniczki patriarchatu. Autosabotażystki, upominające same siebie: „Jak ty się zachowałaś?”. Buntowniczki. Zosie Samosie. Niespełnione, zablokowane artystki. Psychoanalityczka Małgorzata Kalinowska mówi, że to twarze dorosłych córek z nierozwiązanym kompleksem ojca.

Czym jest wychowanie seksualne? „Niemal wszystkim, czym dzieci nasiąkają w domu i w szkole. Składają się więc na nie: atmosfera w rodzinie, emocje i uczucia rodziców, ich wzajemne gesty, stopień nasycenia ich związku czułością, szacunkiem, zrozumieniem, zmysłowością i radością. A także sposób, w jaki traktują swoje ciała i ciała swoich dzieci, jak reagują na nagość i sceny miłosne w realu lub na filmach czy w lekturach, jak rozmawiają o innych kobietach i mężczyznach” – mówi w cyklu „Rodzice na nowe czasy” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.

Młodzi ludzie coraz częściej i odważniej zwierzają się z tego, co spotyka ich w miejscu pracy. Mówią o mobbingu, dyskryminacji, o toksycznej atmosferze. Powstało nawet określenie „patopraca”. Tylko czy na pewno wszyscy rozumiemy, co się pod nim kryje? Zastanawiamy się nad tym z Anną Cybulko, psycholożką i prawniczką.

Bywa, że przebycie choroby nie kończy problemu. Są ludzie, którzy skutki COVID-19 odczuwają jeszcze długo. Czasem jest to osłabienie, czasem kłopoty z ciśnieniem, z koncentracją, z pamięcią, wypadanie włosów. Lista jest długa. – Cały „urok” COVID-19 polega na tym, że to choroba nieprzewidywalna – mówi dr Michał Chudzik, kardiolog, twórca poradni zajmującej się tymi, u których choroba pozostawiła ślady. Gdzie szukać pomocy? Jakie objawy powinny nas niepokoić, a kiedy można jeszcze poczekać?

Lipcowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 1 czerwca, w cenie 9,80 zł (wersja podstawowa).Zwierciadło” dostępne również z dodatkami: maską do włosów Rated Green lub żelem pod prysznic Westlab, nawilżającą bazą tonizującą z efektem BB lub mgiełka opalizująca 3w1 Bielenda, balsamem do ciała Vianek, książką (różne tytuły do wyboru).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Zwierciadlo
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze