1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca
  4. >
  5. Listopadowe wydanie miesięcznika „Sens” już w sprzedaży

Listopadowe wydanie miesięcznika „Sens” już w sprzedaży

Przyszła jesień a wraz z nią̨ – w wypadku wielu z nas – czarne myśli. O sobie, o świecie, o przyszłości planety. Coś jest takiego w tej porze roku, że nie tylko skłania do większej refleksji i zagłębiania się w siebie, ale też zwiastuje schyłek lata i rychły schyłek roku. Nic dziwnego, że i nasze myślenie zaczyna być schyłkowe... W listopadowym „Sensie” chcemy temu właśnie przeciwdziałać – pisze redaktor naczelna Joanna Olekszyk we wstępniaku do numeru.

Temat Numeru poświęcony został temu, by dobrze myśleć o swoim ciele. Za przewodniczkę mamy brytyjską gwiazdę aktorstwa Kate Winslet, które ze śmiechem mówi dziś „Teraz nawet nie patrzę w lustro, nie wysilam się. To najpiękniejsze, co przychodzi wraz z wiekiem. Jestem świadoma siebie i swojego wyglądu, akceptuję go”. I bez oporów odsłania swoje ciało przed kamerą, jeśli wymaga tego scenariusz. Przyznaje, że robi to ku pokrzepieniu innych kobiet. „Nie mam idealnych piersi, mam cellulit i krągłości. Jeśli taka świadomość wzmocni pewność́ siebie innych kobiet, to wspaniale”.

Więcej pokrzepiających wskazówek w Temacie Numeru: dr Christiane Northrup, autorka książki „Ciało kobiety, mądrość kobiety,” proponuje praktyki dialogu z ciałem; psychoterapeutka Katarzyna Miller zachęca do polubienia normalności swojego wyglądu; aktywistka Maja Staśko pomaga określić granice body shamingu, a edukatorka seksualna Joanna Keszka apeluje, by uwolnić się od wstydu, który zamyka kobietom usta.

W drugim stałym bloku „Sensu”: Temacie Specjalnym proponujemy detoks umysłu – wszyscy go dziś potrzebujemy. „Jak zauważa w jednym z artykułów psychiatra dr Sławomir Murawiec: zmiany klimatyczne, pandemia, a teraz los uchodzców – konfrontują nas ze zjawiskami, na którymi nie mamy kontroli. W ogóle kontrola nad czymkolwiek w tym życiu jest ułudą. Dzisiejsze czasy dobitnie nam o tym przypominają. I skłaniają do zmiany podejścia” – wyjaśnia dalej redaktor naczelna. Co warto zmienić? Przestać się zamartwiać, uwolnić się od poczucia winy, zadbać o nadwątloną stabilizację psychiczną i wartościowe relacje ze światem.

Jak tworzyć takie relacje z innymi ludźmi i jak o nie dbać, piszemy w naszym magazynie co miesiąc. Tym razem poprosiliśmy ekspertów o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy małżeństwu bez dzieci jest łatwiej czy trudniej? Martyna Harland rozmawia z terapeutą̨ Jackiem Masłowskim.
  • Dlaczego myślenie, że jeśli nastolatek mówi o swojej śmierci, to chce coś w ten sposób osiągnąć, jest złudne? Pedagożka Ewa Nowak pyta dr Halszkę Witkowską, suicydolożkę i autorkę prac o prewencji samobójstw.
  • Jak podnieść się po rozstaniu? – przedstawiamy 12-tygodniowy program psychoterapeutki i psycholog klinicznej Lisy Letessier.

Listopad tradycyjnie skłania do myślenia o przodkach i nieobecnych już bliskich, przyjaciołach, mentorach... O poszerzenie naszej zachodniej perspektywy poprosiliśmy autora książek i praktyka szamanizmu Roberta Rienta. Na otwarciu się na innych (póki nie jest za późno – można by dodać) opiera się również koncepcja nowego minimalizmu, który w skrócie zawiera się w haśle: „Mniej rzeczy, więcej ludzi”. Promują go autorzy książki „Kochaj ludzi, używaj rzeczy”: Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus, znani jako Duet Minimalistów. Miliony odsłon prowadzonej przez nich strony i ich podcastów wskazują, jak bardzo trafiają do nas ich słowa.

Ponadto w numerze stałe rubryki, m.in.:

  • Filmoterapia – o inspiracjach płynących z nagrodzonego na tegorocznym festiwalu w Gdyni filmie Łukasza Grzegorzka „Moje wspaniałe życie” rozmawają filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland
  • Mentorki. Naszą przyszłość w cyfrowej rzeczywistości opisuje analityczka trendów Natalia Hatalska
  • Psychoastrologiczny portret – co oznacza bycie zodiakalnym Skorpionem?
  • Moc kobiet – o życiu z endometriozą pisze psychoterapeutka Ewa Klepacka-Gryz
  • Informator o warsztatach rozwoju, a także filmy i książki rozwojowe oraz wydarzenia, którym warto poświęcić uwagę.

Z życzeniami przyjemnych długich listopadowych wieczorów spędzanych w dobrym towarzystwie – także swoim, bo przecież od polubienia siebie zaczyna się sympatia wobec świata...

Redakcja magazynu „Sens”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Sens
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze