1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca

Już jest kwietniowy „Sens” 

W najnowszym „Sensie”, jak co miesiąc, znajdziesz wiele rad, wskazówek i inspiracji do radzenia sobie z trudami dnia codziennego.

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy

Inwazja na Ukrainę rozpoczęła się na dwa dni przed wysyłką kwietniowego numeru „Sensu” do drukarni. Numeru pełnego – jak co miesiąc – rad, wskazówek i inspiracji do radzenia sobie z trudami dnia codziennego. Tym samym do listy rzeczy, z którymi musimy sobie radzić, doszła i ta – wojna za naszą wschodnią granicą. W wielu z nas – jeśli nie w każdym, zważywszy na potwierdzone już naukowo zjawisko dziedziczenia traumy – ta sytuacja budzi dawne demony. I choć konflikty zbrojne, powstania czy wojny domowe toczą się praktycznie bez przerwy na całym świecie – to ta wojna przyszła naprawdę blisko, praktycznie pod nasze okna. Przypominając o wcale nie tak odległych latach 40. zeszłego wieku, kiedy Polska czuła się osamotniona w walce z wrogiem. Tym razem jesteśmy zjednoczeni i w tym zjednoczeniu silniejsi. Pomimo dawnych traum – a może właśnie na przekór nim – dodajemy sobie nawzajem otuchy, odwagi, wiary w lepszą przyszłość i pokojowe zakończenie konfliktu. Pandemiczny marazm, zwątpienie, a czasem i bezsilność zrobiły swoje – chcemy działać i robimy to. Co z kolei wprawia nas w dumę – kolejną emocję w tej niesamowitej mieszance – z tego, że stajemy na wysokości cudzych, ale przede wszystkim własnych oczekiwań.

Właśnie w tym momencie ukazuje się też książka Michała Wójcika – będąca wywiadem z Wandą Traczyk-Stawską, aktywistką, psycholożką, a w młodości łączniczką (i strzelcem) w czasie powstania warszawskiego. W jednym fragmencie pani Wanda mówi tak: „Byłam… odważna. I pewnie do dziś trochę taka jestem. Albo wie Pan co? Może po prostu nie miałam wyobraźni, żeby się bać. Stąd ta odwaga. Jak się człowiek bije o godność, o prawo do życia w godności, to może góry przenosić. Naprawdę!”. Z tymi słowami, Drodzy Czytelnicy, Was zostawiam. I gorąco zapraszam do lektury – tej książki i magazynu.

Joanna Olekszyk, redaktor naczelna

W kwietniowym numerze „Sensu”:

Na okładce Karolina Gruszka – nikt tak pięknie nie opowiada na ekranie o emocjach jak ona. Prywatnie także jest bardzo wyczulona na niuanse, a zwłaszcza na intencje. Czy istnieją dla niej tematu tabu? Jak rozmawia o drażliwych kwestiach z dorastającą córką? Bardziej przydaje jej się poczucie humoru czy zdrowy rozsądek? – o tym wszystkim w rozmowie aktorki z redaktor naczelną Joanną Olekszyk. „Tak strasznie serio traktujemy siebie samych i swoje nieznoszące sprzeciwu poglądy, że nie ma tu miejsca na oddech, na wątpliwości” – puentuje nasza okładkowa bohaterka.

Przy takiej postawie nie ma też miejsca na szacunek – do innych i siebie, a to on jest podstawową składową zdrowej samooceny, na której skupiamy się w Temacie Numeru pt. „Samoakceptacja”. Odpowiedzi na pytania, jak ją zbudować, wzmacniać, chronić, szukamy z pomocą ekspertów. „Nie chodzi o to, aby być idealnym albo zyskać aprobatę wszystkich dokoła. Adekwatnie poczucie własnej wartości polega na zaakceptowaniu siebie takiego, jakim się jest, i zyskaniu wewnętrznego przekonania, że jest się dobrą, godną osobą tylko dlatego, że jest się człowiekiem” – przekonuje terapeutka Megan MacCutcheon.

Psychoterapeutka i autorka książek Stephanie Stal proponuje, by zacząć od wytropienia schematu myślenia, który – na podobieństwo błędu w oprogramowaniu – sabotuje wszystkie podejmowane przez nas próby zmiany. O tym, jak stosunek do własnego ciała wpływa na jakość kontaktów z innymi – mówi psychoterapeutka Marzena Barszcz. Do zaprzestania partnerskich gierek w „kto jest bardziej winny” – zachęca psychoterapeutka Ewa Klepacka-Gryz. Trenerka biznesu i coachka Małgorzata Kniaź podsuwa wskazówki, jak wykorzystać kompetencje, które pozwalają odnieść zawodowy sukces, do wzmacniania zdrowego poczucia własności „po godzinach”.

Jak zawsze w „Sensie” – dużą uwagę poświęcamy budowaniu relacji.

  • Pedagożka Ewa Nowak pyta, jak wspierać nastolatka, który nie znosi swojego wyglądu.
  • Terapeuta Jacek Masłowski przypomina, że dzieci nie są własnością rodziców.
  • Autorka książki „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu” przekonuje, że wiele z tego, co traktujemy jako wynalazki współczesności, ma bardzo długą historię.
  • W czym możemy brać przykład z mieszkańców Meksyku, żeby mieć lepsze kontakty z innymi?

Nasz comiesięczny Temat Specjalny tym razem poświęcamy nałogom:

  • O. Radosław Broniek z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych mówi, że w prawdziwymi rozwoju duchowym nie ma miejsca na uzależnienie od mistrza.
  • Toksyczna triada według prof. Susan Nolen-Hoeksema.
  • O tragicznych skutkach nadużywania leków na bazie opioidów rozmawiamy z Barry’m Meierem, autorem książki „Zabić ból”.
  • Obsesyjna potrzeba bycia z kimś za wszelką cenę nie ma nic wspólnego z miłością – podkreśla psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski.

Ponadto w numerze m.in.:

  • Psychologia tremy korzyści z rozedrgania, jakie odczuwamy przed ważnymi wystąpieniami, prezentuje dr Julia Kaleńska-Rodzaj.
  • Numerologia – archetyp Trójki przedstawia Aleksandra Nowakowska z pomocą̨ astrologa i ezoteryka Piotra Gibaszewskiego.
  • Rozwój przez sztukę – zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego, Bruce Liu, dzieli się z nami swoimi pokonkursowymi emocjami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze