1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca

Majowy „Sens” już w sprzedaży. Na okładce psycholożka Ewa Woydyłło-Osiatyńska

„Co mamy z mamy?” To tytuł majowego Tematu Numeru, w którym wspólnie z naszymi ekspertami szukamy odpowiedzi na pytanie, co matka, także ta nie zawsze obecna, może dać swojemu dziecku.

Jak się̨ przygotować́ na niepewne czasy? – pyta Ewę Woydyłło-Osiatyńską redaktor naczelna Joanna Olekszyk. „Jest takie pojęcie, które z angielskiego zaczęliśmy nazywać́ rezyliencją. W jednej z moich książek przetłumaczyłam je jako sprężystość emocjonalną; jest to określenie stopnia odporności psychicznej oraz zdolności do znajdowania »dobrej strony dnia«. Osoby z wysoką rezyliencją mają większą̨ kontrolę nad emocjami i koncentrują̨ się na rozwiązaniach, a nie na problemach. W trudnych sytuacjach najgorsze są̨ panika, pochopność́ i neurotyczne poddawanie się̨ emocjom” – odpowiada psycholożka i autorka wielu książek rozwojowych. I dodaje, że rezyliencję można budować zawsze, także podczas niepokojów i kryzysu. „Zależy od tego, jakie myśli dopuszczasz do siebie w związku z tym, co się̨ wydarza. Czy potrafisz uspokoić́ swoje lęki, czy wprost przeciwnie” – uzupełnia. Ewa Woydyłło-Osiatyńska dzieli się z nami również uniwersalnym przekazem, jaki otrzymała od swojej mamy.

„Najnowsze badania potwierdzają̨, że kobieta nie musi być́ w stu procentach nastawiona na dziecko i dostępna dwadzieścia cztery godziny na dobę̨, aby być́ dostatecznie dobrą matką. Sugerują̨, że wystarczy, jeśli będzie z nim zsynchronizowana (w znaczeniu harmonijnego bycia razem i akomodacji ze strony matki) przez trzydzieści procent czasu. Czy to tak wiele? – pisze psychoterapeutka i autorka książki „Matka niedostępna emocjonalnie” Jasmin Lee Cori. „Ja z matką miałam trudno, ale z nianią cudownie, byłam też zawsze blisko z innymi kobietami. Mało tego, miałam bardzo fajnie z przyjaciółkami mojej mamy. I jest to jedna z rzeczy, za które jestem jej wdzięczna – że miała cudowne przyjaciółki, które mnie szanowały, lubiły, czasem kochały i że mi pokazała, że przyjaźń́ to sól ziemi” – mówi Katarzyna Miller, zachęcając do wyszukiwania własnych powodów do wdzięczności. Psychoterapeuta Jacek Masłowski wyjaśnia, jak wpływa na mężczyzn fizyczność i emocjonalność matki, gdy byli oni chłopcami, a psychoterapeutka Ewa Klepacka-Gryz pisze o wciąż nierozwiązanym dylemacie wielu kobiet: dziecko czy kariera?

W naszym comiesięcznym Temacie Specjalnym tym razem skupiliśmy się na poszukiwaniu tego, czego dziś szczególnie nam potrzeba: więcej spokoju! Oto kilka podpowiedzi, jak osiągnąć ten cel.

  • Patrzeć do środka, a nie na zewnątrz. To pozwala odzyskać poczucie sprawczości i znaleźć sens życia. Czyli – zdaniem filozofki Pauliny Felicji Seidler – brać przykład ze stoików.
  • W modlitwie szukać przede wszystkim sposobu na pogłębienie relacji z Bogiem, która w rezultacie przynosi również efekt psychoterapeutyczny
  • Być tu i teraz – zamiast wybiegać́ w przyszłość albo wracać́ do przeszłości. Nauczycielka medytacji Dorota Mrówka zachęca do codziennej praktyki, bo każdy rodzaj medytacji pozwala uporządkować́ głowę̨.
  • Dopuszczać do siebie wszystkie odczucia, nawet tak trudne, jak złość, frustracja czy bezsilność, co nie oznacza jednak, że musimy reagować zgodnie z nimi. Jako metodę nauki zdystansowania Nitya Patrycja Pruchnik, nauczycielka duchowości, proponuje medytacje w grupie.

Ponadto w numerze, m.in.:

  • Rozwój przez sztukę: Z członkami zespołu Unmute rozmawiamy o roli muzyki i jej odbiorze w świecie Głuchych.
  • Solidarni z Ukrainą: Psychotraumatolożkę Dorotę Modżyńską pytamy o to, jak pomagać uchodźcom – mądrze i z korzyścią dla wszystkich.
  • Rozmowy o życiu: Doula umierania Anna Lyons przekonuje, że śmierć to naturalny element egzystencji człowieka i przestrzega przed jej wypieraniem z codziennej komunikacji.
  • Wychowanie z SENSem: Psycholożka Klaudia Siwek przypomina, że niezależnie od okoliczności dzieci mają też własne problemy, a swoje bezpieczeństwo wiążą ze spokojem najbliższych.
  • Filmy, książki i warsztaty rozwojowe oraz inspiracje, jak żyć Bliżej Natury.

Przyjemnej lektury!

Redakcja magazynu „Sens”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze