1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca

Copernicus Festival 2022: Czy obiektywny przekaz informacji jest możliwy?

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu naukowego Copernicus w Krakowie jest informacja.
Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu naukowego Copernicus w Krakowie jest informacja.
Dziś początek festiwalu naukowego Copernicus w Krakowie, tematem przewodnim tegorocznej edycji jest informacja. Od 17 do 22 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15 będzie można wziąć udział w prawdziwym święcie nauki. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne, a na tych, którzy nie mogą pojawić się osobiście, czekają transmisje na kanale YouTube.com/CopernicusCenter.

Jak dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy algorytmy śledzące nasz każdy ruch ograniczają nam dostęp do przedstawianych informacji? Na te i inne pytania odpowiedzą znamienici goście festiwalu. Wśród nich między innymi Artur Ekert, profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, zajmujący się kwantowym przetwarzaniem informacji; profesor Ewa Bartnik, specjalizująca się w genetyce i biologii molekularnej; czy Daniel Tammet, brytyjski pisarz obdarzony niezwykłymi zdolnościami przetwarzania informacji ze względu na synestezję lingwistyczną, numeryczną oraz wizualną. Już dzisiaj o 19.30 będzie można spotkać się z psychologiem, profesorem Uniwersytetu Stanforda Michałem Kosińskim, naukowcem, który na podstawie śladów cyfrowych pozostawianych w używanych przez większość z nas mediach społecznościowych stworzył algorytm odczytujący poziom inteligencji, uzależnienia, preferencje polityczne czy poziom zadowolenia z życia ich poszczególnych użytkowników.

We współczesnym świecie informacja stała się niezwykle cennym surowcem i potężną bronią, dzięki niej można rozwijać nowe technologie, odkrywać tajemnice wszechświata, ale też manipulować opinią publiczną i siać nienawiść, dlatego dobrze dowiedzieć się, co filozofowie, językoznawcy, psychologowie czy fizycy mają do powiedzenia na temat natury informacji i sposobów jej działania.

Wybrane wykłady będą tłumaczone na język ukraiński.

Więcej informacji na stronie www.copernicusfestival.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze