Temat Numeru lipcowego „Sensu” nosi tytuł „Każdemu wolno marzyć”, a drugi blok tematyczny – „Instrukcja obsługi odpoczywania”. Wydanie jest dostępne również z książką, do wyboru m.in. „Nie bój się życia” Katarzyny Miller czy „Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” Matyldy Gerber.
Marzenia kojarzą się nam z zabawą, fantazjowaniem, niezrealizowanymi celami, jednak – jak się okazje – są one przedmiotem badań i rozważań filozofów. Co z tego wynika, wskazują eksperci, którzy wypowiadają się w naszym Temacie Numeru pt. „Każdemu wolno marzyć”:
- Gdyby nie marzenia, nie mielibyśmy planów. Z drugiej strony nie każde z nich staje się życiowym celem, czasami marzymy tylko po to, żeby… marzyć. Zatem jaki w tym sens? Odpowiada psycholog dr Michał Czakon.
- Profesor Małgorzata Piasecka z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie przekonuje, że rola fantazji w życiu dzieci nie sprowadza się jedynie do zabawy. Pielęgnowanie marzeń to także ćwiczenie wyobraźni, nauka wytrwałości i zaciekawienia światem.
- Fantazjowanie to przyjemne oderwanie od rzeczywistości, dzięki któremu możemy znaleźć się w każdym miejscu na świecie albo być, kim tylko chcemy. Tyle że uciekanie w wyimaginowane światy może czasem uzależniać. W jakich okolicznościach pojawia się takie ryzyko? I czy to nałóg, który trzeba leczyć? Na pytania odpowiada Igor Pietkiewicz z Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.
- Dla jednych matka głupich, dla innych ostatnie z nieszczęść, które dzięki Prometeuszowi nie wypadło z puszki Pandory. A XX-wieczna filozofia – po okresie nazywania jej ułudą i zbędną emocją – znów widzi w niej narzędzie rozwoju. O etycznej roli nadziei w naszym życiu pisze prof. Lilianna Kiejzik.
W naszym drugim comiesięcznym bloku tematycznym tym razem proponujemy instrukcję obsługi odpoczywania. Odpoczynek nie jest bowiem fantazją, a rzeczywistą potrzebą organizmu, którą – jak wiele innych – możemy realizować na różne sposoby. W dziale Instrukcja obsługi odpoczywania przeczytasz o:
- sposobach dbania o komórki mózgowe, żeby nie dopuścić do bankructwa energetycznego organizmu;
- spotkaniu z wypartymi uczuciami podczas grupowych wyjazdów w Bieszczady;
- pomysłach na psie lato – czasem w podróży z opiekunami, a czasem „na koloniach” w sprawdzonym hotelu dla zwierząt;
- filmach, przy których można się zrelaksować.
Z kolei w lipcowym dziale relacje przeczytasz o:
- nieświadomym odtwarzaniu wzorców wyniesionych z domu przy wyborze partnera – do nowego cyklu „Gry Miłosne” zaprosiliśmy psychoterapeutkę Małgorzatę Sokołowską;
- rozczarowaniu, jakie przynosi przyjaźń oferowana zamiast miłości – z perspektywy gabinetu psychoterapeutki Ewy Klepackiej-Gryz;
- elastyczności oraz umiejętności wykorzystania sytuacji trudnych do zwiększenia własnej odporności w pracy – wskazówki trenerki komunikacji i mediatorki Ewy Mażul;
- cenie płaconej przez dzieci za tajemnice skrywane przez rodziny – w rozmowie z psychoterapeutką Justyną Święcicką;
- wolności w relacjach, którą czasem zniekształcają emocje i doświadczenia – felieton prof. Bogdana de Barbaro.
Jak zwykle w tym numerze „Sensu” znalazły się także testy na temat zdrowia psychicznego i jego profilaktyki, wśród których m.in.:
- psychiatra Rodryg Reszczyński wyjaśnia, na czym polegają różnice między schizofrenią i zaburzenia schizotypowymi oraz schizoidalnymi;
- psychiatra Sławomir Murawiec mówi o ornitologii terapeutycznej i wskazuje, kiedy oglądanie ptaków taki terapeutyczny aspekt zyskuje;
a także: akupunktura jako metoda wspierania medycyny konwencjonalnej i narzędzie leczenia oraz ćwiczenie na relaksację ciała.
Poza tym w stałych rubrykach:
- Felieton terapeutyczny. Pochwała biesiadowania, które wykracza poza jedzenie przy wspólnym stole.
- Na czym polega narcyzm, a zwłaszcza jego mniej znana postać, tzw. narcyzm wrażliwy, wyjaśnia psychoterapeutka Agata Wilska, analizując oscarowy dramat „Czarny łabędź”.
- Psychonewsy, czyli ciekawostki psychologiczne.
- Polecenia książek i filmów rozwojowych.