1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca

Jane Fonda na okładce sierpniowego Zwierciadła

W walce o słuszne cele Jane Fonda, nasza okładkowa bohaterka, ma wprawę. Robi to od dawna. I nie zwalnia ani na moment. Nie zatrzymała jej ani pandemia, ani wiek. 82 lata? Żaden problem. A nawet zaleta. „W działalności na rzecz planety mój wiek bardzo się przydaje, bo ludzie mówią: Kurczę, jeśli ona daje radę, to my też możemy!

Walczyła z dyskryminacją kolorowych, nierównością kobiet, biedą, rozprzestrzenianiem się broni nuklearnej, ale przede wszystkim – z wojną w Wietnamie, na dwa lata rezygnując z filmowego planu. Na kilka godzin zatrzymywano ją za to, że maszerowała z Indianami walczącymi o odzyskanie swojej ziemi.

Teraz uznała, że najważniejszym problemem, który musimy wszyscy razem rozwiązać, jest klimat. „Wiecie co? W telewizji i Internecie jest już za dużo treningów, tak naprawdę chciałabym, żebyście razem ze mną wysilili się dla planety. Sprawa jest pilna, mamy kryzys klimatyczny. Przyszłość was potrzebuje, ja was potrzebuję”. Tekst Dariusza Janiszewskiego.

Dlaczego zakochujemy się akurat w nim? Albo właśnie w niej? Jak szukamy partnerów na życie? Badacze związków mówią, że robimy to zgodnie z pewnym kluczem. Bo choć nie do końca kontrolujemy potężną siłę, jaką jest pociąg fizyczny, to mamy jednak wpływ na to, z kim się wiążemy. Co więcej, to od nas zależy, kto wzbudza nasze zainteresowanie. Bo to my sami opowiadamy sobie o miłości. Zagadkę miłości rozszyfrowuje w Temacie miesiąca Joanna Olekszyk.

Angielka zakochana w Polsce. Marzyła o dziennikarstwie, została tłumaczką. Przekładała Iwaszkiewicza, Tokarczuk, Pawła Huelle. Na pytanie, dlaczego Polska, odpowiada: „Olśnienie? Intuicja? Poczucie, że odnalazłam nareszcie to, czego szukałam, że jestem w domu i tu powinnam być. Nie wiem, jak to wyjaśnić”. Z Antonią Lloyd-Jones rozmawia Remigiusz Grzela.

Mówi, że musiał poczekać na swój czas. „Bo kamera jest bezlitosna. Prześlizguje się po twarzach bez doświadczenia, twarzach, które nic nie przeszły, a zatrzymuje się na takich, które już coś w życiu widziały”. Musiał poczekać, ale było warto. Teraz Grzegorz Damięcki w propozycjach może przebierać. Seriale „Belfer”, „Nielegalni”, „Wataha” – to poprzednie lata. A dziś możemy go oglądać w polskiej ekranizacji powieści Harlana Cobena – „W głębi lasu”. Jest artystą i będzie nim, dopóki, jak mówi, będzie czuć głód sztuki i mieć poczucie, że robi coś wartościowego. A jeśli nie? „Pójdę sobie. Mógłbym być stolarzem” – twierdzi w rozmowie z Karoliną Morelowską-Siluk.

Szukamy w życiu wygody, unikamy wyrzeczeń. Tymczasem, jak twierdzi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger, to właśnie dzięki niewygodom doświadczamy życia pełniej i intensywniej. „Świadoma rezygnacja z nadmiaru wygód i dóbr jest jedną z dróg prowadzących do rozwoju duchowego. A więc do zmiany perspektywy na to, co jest prawdziwą wartością w życiu, a przede wszystkim – czym jest samo życie” – mówi w rozmowie z Beatą Pawłowicz.

„W czasie pandemii posadziłem, zresztą po raz pierwszy w życiu, truskawki i pomidory. Teraz chodzę sobie do ogrodu i się przyglądam: które rośliny zakwitły, które mają owoce, a które trzeba podlać” – mówi Alinie Gutek filozof, profesor Tadeusz Gadacz. Rozmowa o uroku chwili. O tym, jak czerpać z życia radość.

Poza tym w sierpniowym numerze „Zwierciadła” Mela Koteluk opowiada o swoim dzieciństwie, a Paulina Krupińska-Karpiel o tym, jak wychowuje Jędrka i Tosię. Agnieszka Maciąg przedstawia kuchnię, która pozwoli nam zachować młodość i energię, a Katarzyna Miller zaprasza do swojego domu w Kazimierzu. O ziołach w kosmetykach opowiada Agata Rucińska, a o modzie bez płci – Kara Becker.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze