Premiera nowego spektaklu Michała Borczucha „Kino Moralnego Niepokoju”

fot. Maurycy Stankiewicz / Nowy Teatr

Jeden z najzdolniejszych reżyserów teatralnych, twórca m.in. świetnej „Apokalipsy” powraca z intrygującym „Kinem Moralnego Niepokoju”. Od 25 kwietnia spektakl będzie można zobaczyć w Nowym Teatrze w Warszawie.

Spektakl inspirowany książką „Walden, czyli życie w lesie” H. D. Thoreau oraz kinem moralnego niepokoju, szczególnie filmami Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy.

„Zderzając XIX-wieczny manifest o życiu prostym i w zgodzie z naturą oraz kino pokolenia naszych rodziców, które reagowało bezpośrednio na wydarzenia społeczno-polityczne w Polsce w latach 70. i 80., chcemy poszukać odpowiedzi na pytanie, czy w dzisiejszym świecie moralność, rodzina, praca, wspólnota, przyroda są skompromitowanymi hasłami z innej epoki, czy też ulegają dynamicznej metamorfozie.

Dwa źródła inspiracji łączy w spektaklu samotny bohater – niezależnie czy jego naturalnym środowiskiem jest wielkomiejskie społeczeństwo, czy romantyczne pustkowie nad leśnym jeziorem.

Walden w naszym spektaklu to opowieść o znikaniu, wycofywaniu się z życia, a w kontekście tematów kina moralnego niepokoju to gest obywatelskiego nieposłuszeństwa. Można czytać nasz projekt zarówno jako przekorną fantazję o życiu bez ludzi, jak i mroczną fantazję o życiu wśród nich” – czytamy na temat najnowszego dzieła Borczucha.

W obsadzie znajdziemy m.in. jednego z bardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia Bartosza Bielenia, Dominikę Biernat, czy Maję Ostaszewską. Bilety do kupienia na stronie Nowego Teatru.