1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

Chałka związana jest ze świętowaniem Szabatu – najważniejszego święta w tradycji żydowskiej, które rozpoczyna się w każdy piątek o zachodzie słońca, a kończy w sobotę wieczorem. (Fot. iStock)
Chałka związana jest ze świętowaniem Szabatu – najważniejszego święta w tradycji żydowskiej, które rozpoczyna się w każdy piątek o zachodzie słońca, a kończy w sobotę wieczorem. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Tisz w tradycji żydowskiej to radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym domowym stole. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Żydowskiego Jedzenia jest właśnie "dom". Warszawa, 16-20 października. 

 

Już po raz drugi w czasie trwania radosnego święta Sukkot Muzeum Polin organizuje festiwal, podczas którego oprócz dobrze podanych opowieści o żydowskich mieszkańcach Polski, będzie można poszukać domowych smaków. Bo domowa kuchnia to wspomnienia z dzieciństwa, budowanie więzi, poczucie bezpieczeństwa. Kuchnia łączy, podobnie jak wspólna historia. 

 W programie festiwalu m.in.

Sukutowy podwieczorek - chałka i dżem W samym środku święta Sukot (czwartek, 17.10) członkowie warszawskiej społeczności żydowskiej podzielą się rodzinnymi przepisami na chałkę i cytrusowe przetwory. Wszystkie przepisy zostaną przetestowane na żywo.

Szabatowe chałki - nauka plecenia Upieczenie chałki wydaje ci się zbyt skomplikowane? W piątek (18.10) w holu głównym Muzuem Polin odbędzie się nauka plecenia szabatowych chałek pod okiem Oli Doniczki, członkini kolektywu Mecyje. Po warsztatach własnoręcznie zaplecioną chałkę będzie można upiec w restauracji Warsze i zabrać do domu.

Wegańskie dania inspirowane kuchnią żydowską i izraelską Wegański rosół z knedlami z macy.  Szybki czulent jednogarnkowy z białą fasolą i tempehem. Pełnoziarnisty honik lekach (na syropie klonowym zamiast miodu). To tylko niektóre dania, które przygotują uczestnicy warsztatów kulinarnych wegańskiej kuchni domowej inspirowanej kuchnią żydowską i izraelską (18-19.10)

Szabatowy brunch z Malką Kafką Sobotni poranek (19.10) można spędzić smakując potrawy żydowskiej kuchni w nowo otwartej w Muzeum Polin restauracji Warsze.  Malka Kafka opowie  o żydowskich tradycjach kiedyś i dziś.

O żydowskich sklepach i restauracjach w dawnej Warszawie- spacer miejski (19.10) W okresie międzywojennym Żydówki bardzo często zadawały sobie pytanie: gdzie kupić najlepsze warzywa, kaszę i mięso? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie podążając śladami nieistniejących już bazarów, sklepów i jatek. Odszukamy również na kulinarnej mapie miejsca, gdzie mogliśmy spotkać amatorów gefilte fish i gęsiego pipka. Być może któreś z tych miejsc istnieje do dziś?

 Wątróbka po żydowsku (Fot. materiały prasowe Polin) Wątróbka po żydowsku (Fot. materiały prasowe Polin)

Przez bajgle i hummus - spacer miejski z degustacją (20.10) Podczas tej  wędrówki po stolicy dowiesz, co i gdzie jadają Żydzi mieszkający w Warszawie i Izraelczycy odwiedzający stolicę. Porozmawiamy o koszernej kuchni oraz przysmakach, które polubili Warszawiacy. Spacer będzie okazją do skosztowania tradycyjnych żydowskich potraw i  przekonania się, jak przyrządzają je współcześni szefowie kuchni.

Śledź i tańcz. Bar targowy w Hali Mirowskiej (19.10) Śledź - kochany przez królów i robotników.  W dwudziestoleciu był to jeden z najtańszych i najpopularniejszych produktów, który w polskich i żydowskich domach podawano na mnóstwo sposobów. Festyn przysmaków śledziowych to okazja do sięgnięcia po stare przepisy koszernej kuchni. Całodniowa impreza śledziowa zostanie zakończona wieczorną zabawą taneczną!

Oprócz warsztatów kulinarnych i degustacji w programie festiwalu nie zabraknie filmów,  wystaw i książek. A  dla miłośników ceramiki warsztaty z ręcznego ozdabiania talerzy i magnesów - motywami nawiązującymi do tradycji żydowskiej kuchni i ceramiki.

Zobacz .

 Hamantasze zwane też uszami Hamana. Wszystkie te nazwy dotyczą trójkątnych ciasteczek które piecze się na święto Purim.(Fot. materiały prasowe Polin) Hamantasze zwane też uszami Hamana. Wszystkie te nazwy dotyczą trójkątnych ciasteczek które piecze się na święto Purim.(Fot. materiały prasowe Polin)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze