Narcyz – 9 cech, po których go rozpoznasz

123rf.com

W nim łatwo można się zakochać. Najczęściej bowiem ma wdzięk oraz charyzmę, obdarzony jest talentami, odnosi sukcesy albo przynajmniej robi takie wrażenie. Zna sposoby, by zmanipulować i zdobyć zainteresowanie kobiety. Jak rozpoznać narcyza?
Cechuje go krytycyzm i egoizm. Oraz brak szacunku do uczuć drugiego człowieka. Przy narcystycznym mężczyźnie źle się czujesz – spięta, zablokowana uczuciowo, zlekceważona, niepewna siebie. Jesteś atakowana nieprzewidywalnymi atakami złości, oburzenia i obojętności.
Większość narcyzów to zimni perfekcjoniści, odwołujący się do faktów, nie uczuć. Trudno do niego dotrzeć z tym, co się czuje. Potrafi obwiniać i wpędzać w poczucie niższości. Narcyz nie ma granic – ciebie traktuje jako przedłużenie siebie, służysz mu do tego, by zaspokajał swoje potrzeby. Ale nigdy go nie zadowolisz, jest bowiem jak czarna, zasysająca dziura. Potrzebuje podziwu, poklasku, dowodów oddania, a nawet poniżenia. On nie lubi słyszeć „nie”, lubi bezwzględnie dominować. Gdy czuje, ze traci władzę znowu jest uroczy, obdarowujący miłymi gestami. Wydaje się, że on kocha tylko siebie. Ale to nie jest prawda, on właśnie siebie nie kocha – za perfekcjonizmem i arogancją kryje wstręt do siebie.

Darlene Lancer, terapeutka małżeńska i rodzinna, za Amerykańskim Towarzystwem Psychiatrycznym wymienia 9 cech narcystycznych, które sprawdza się przy wstępnej diagnozie.

1. Pretensjonalne poczucie własnej ważności, wyolbrzymianie osiągnięć i talentów.
2. Marzenia o: nieograniczonej władzy, sukcesie lub idealnej miłości.
3. Brak empatii dla uczuć i potrzeb innych osób.
4. Wymagania nadmiernego podziwu.
5. Uznanie dla prestiżu.
6. Roszczeniowość wobec swoich życzeń.
7. Wykorzystywanie innych dla osiągnięcia swoich celów.
8. Zazdrości innym lub uważa, że oni są o niego zazdrośni.
9. Arogancja.

Artykuły – Uwaga! Narcyzi na Facebooku!

Narcyzm częsty wśród liderów