Kultura Muzyka Bartosza Chajdeckiego z filmu „Mistrz” wśród najlepszych ścieżek dźwiękowych na świecie
Kultura Izabela Nowakowska-Teofilak Cirque du Soleil – między niebem a ziemią Dawniej inscenizacje cyrkowe inspirowane były literaturą piękną i librettami operowymi. Cirque du Soleil przywraca ten artystyczny klimat. We wrześniu wystawi u nas jedną ze swoich najpopularniejszych produkcji – „Corteo”, bez zwierząt, za to z dużą dawką magii, sztuk pięknych i muzyki na żywo. Na arenie wystąpi m.in. Joseane Martins Costa, uczennica mistrza Polski w akrobatyce sportowej.
Kultura Izabela Nowakowska-Teofilak Słynne Polki z Montparnasse'u – niezwykłe biografie artystek przypomina Sylwia Zientek Jeszcze sto lat temu w Polsce uważano, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Te, które miały odwagę i wiarę we własny talent, wsiadały więc w pociąg do Paryża, by w stolicy artystycznego świata spełniać swoje marzenia. Na Montparnassie żyło i tworzyło prawie dwieście Polek artystek. Ale też przymierało głodem, samotnie wychowywało dzieci, przeżywało dramaty i rozstania. Sylwia Zientek przypomina ich niezwykłe biografie.
Psychologia Monika Stachura Jak sztuka wpływa na nasz umysł? Dla twórcy jest ukochanym dzieckiem, dla kolekcjonera – przedmiotem pożądania, a dla mózgu dzieło sztuki to obiekt jak każdy inny... O to, czy sztukę trzeba rozumieć, żeby się nią zachwycać, pytamy neuropsychologa Daniela Jerzego Żyżniewskiego.
Kultura Dominika Soćko Słynny portret Marylin Monroe autorstwa Warhola został sprzedany. Padł rekord Portret Marylin Monroe autorstwa Andy'ego Warhola został sprzedany za 195 milionów dolarów. Tym samym stał się najdrożej sprzedanym na publicznej aukcji dziełem sztuki XX wieku.
Kultura redakcja „Jeździec polski” Rembrandta po dwustu latach znowu zagościł w Łazienkach Królewskich Jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jeden z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza. Obraz „Jeździec polski” zagościł w Galerii Obrazów w warszawskich Łazienkach Królewskich.
Kultura Stach Szabłowski Edvard Munch – malarz, który stał się ikoną kultury Nowo otwarty 60-metrowy kolos z aluminium, szkła, pełen zaawansowanych technologii, z perforowaną podświetlaną fasadą, która spektakularnie odbija się w wodach zatoki Oslofjorden. Jedno z największych na świecie muzeów poświęconych pojedynczemu artyście. Co myślałby o nim Edvard Munch?
Kultura redakcja „Ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI” – kolejna odsłona aukcji charytatywnej Już niedługo – bo 11 maja – startuje 20. jubileuszowa aukcja charytatywna organizowana przez Fundację Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie przedaukcyjny pokaz dzieł wybitnych artystów, które później można będzie wylicytować.
Kultura Małgorzata Welman Prace polskich rysowniczek na wystawie w Muzeum Karykatury Dowcipne, prześmiewcze, a czasem gorzko-smutne. Rysunki Marty Frej, Małgorzaty Halber, Matyldy Damięckiej czy Magdaleny Danaj tworzą trafny obraz naszej rzeczywistości. Ich prace oraz rysunki innych artystek będzie można oglądać niebawem na wystawie w Muzeum Karykatury. A już teraz jej przedsmak w naszej galerii zdjęć.
Styl Życia Izabela Nowakowska-Teofilak Agnieszka Zaguła pisze zapomniane ikony na nowo Zapoczątkowana konserwacją zabytków droga zawodowa przywiodła Agnieszkę Zagułę do pisania ikon. W nowej interpretacji odżywają na nich zapomniane dziś sakralne symbole średniowieczne czy renesansowe.
Kultura Małgorzata Welman World Press Photo 2022 – znamy zwyciężczynię tegorocznej edycji konkursu Najwyższe wyróżnienie w konkursie World Press Photo 2022 trafiło do kanadyjskiej fotoreporterki Amber Bracken. Zdjęciem roku została fotografia krzyża upamiętniającego dzieci, które zginęły w Kamloops Indian Residential School, katolickiej instytucji w Kolumbii Brytyjskiej.
Kultura redakcja „Ilex dla Ukrainy” – fotograficzna aukcja charytatywna Ilex Photo, prestiżowa włoska galeria fotograficzna, inauguruje w Polsce swoją działalność aukcją z udziałem najlepszych ukraińskich fotografów.
Kultura redakcja Waza Marcina Kuberny na wystawie 1000 VASES w Paryżu Naczynie marki Grôpk, autorstwa Marcina Kuberny, zostanie zaprezentowane na wystawie 1000 VASES w Paryżu, dołączając do grona takich artystów jak Noe Kuremoto czy Zhu Ohmu. Wystawa odbędzie się w dniach 8–10 kwietnia 2022 roku.
Kultura Maja Chitro Mick Rock – człowiek, który sfotografował lata 70. Nazywano go człowiekiem, który sfotografował lata 70. Przyjaźnił się z Davidem Bowiem, Lou Reedem czy Iggym Popem. Był twórcą legendarnych okładek płyt. Dzięki niemu rock and rolla można było nie tylko posłuchać, lecz także zobaczyć. Mick Rock zmarł w zeszłym roku w wieku 72 lat.
Kultura redakcja Licytacja dzieł sztuki – aukcja charytatywna dla Ukraińskiego Domu To kolejna aukcja charytatywna, której celem jest wsparcie Uchodźców z Ukrainy. Cały dochód wesprze działalność Ukraińskiego Domu – miejsca stworzonego dla społeczności ukraińskiej w Warszawie, które stało się centrum wsparcia kryzysowego.
Styl Życia Małgorzata Welman World Press Photo 2022 – pierwszy etap konkursu za nami [Galeria zdjęć] Pierwszy etap tegorocznej edycji World Press Photo za nami. Poznaliśmy autorów najlepszych zdjęć prasowych z Afryki, Azji, Europy, Ameryki Północnej i Środkowej, Ameryki Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii.
Zwierciadło Dominika Soćko Marina Abramović wraca z performancem „Artystka obecna”. Dochód przekaże Ukrainie Wykonywany w kompletnej ciszy performance „Artystka obecna” jest jedną z najsłynniejszych prac Mariny Abramović. Artystka postanowiła zaprezentować go raz jeszcze, a cały dochód z wydarzenia przeznaczyć na pomoc Ukrainie.
Kultura Stach Szabłowski Włodzimierz Kalicki o kulisach odzyskiwania cennych dzieł sztuki Historie poszukiwań dzieł skradzionych w czasie drugiej wojny światowej nierzadko przypominają sensacyjne powieści. Poświęcona im książka „Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny” była bestsellerem, właśnie wyszedł wyczekiwany kolejny jej tom, „Madonna znika pod szklanką kawy”. Idealna okazja, żeby współautora Włodzimierza Kalickiego zapytać o kulisy opisywanych brawurowych akcji.
Kultura Materiał partnera Światło i cisza – wystawa malarza Vilhelma Hammershøia Po raz pierwszy w Krakowie można oglądać twórczość Vilhelma Hammershøia (1864–1916) – jednego z najpopularniejszych na świecie duńskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od 4 marca można oglądać 45 dzieł artysty, w tym 33 obrazy olejne pochodzące ze znakomitych kolekcji duńskich, szwedzkich, fińskich, norweskich, francuskich oraz holenderskich.
Kultura redakcja O tym się mówi – spektakl „Byk” na podstawie tekstu Szczepana Twardocha Trwają próby do spektaklu „Byk” na podstawie utworu Szczepana Twardocha napisanego z myślą o scenie teatralnej. Wystąpi – Robert Talarczyk. Prapremiera odbędzie się 19 marca br. w Teatrze STUDIO w Warszawie.
Styl Życia Małgorzata Welman Solidarni z Ukrainą – street art w akcji [galeria murali] Są wyrazem wsparcia, głosem sprzeciwu, bywają także milczącym krzykiem rozpaczy wobec okrucieństwa wojny w Ukrainie. Murale, pojawiające się w ostatnich tygodniach w przestrzeni miejskiej w Polsce i innych miastach Europy, są przejawem sztuki zaangażowanej, która skłania nie tylko do refleksji, lecz także do społecznego buntu. W galerii zdjęć i poniżej w artykule znajdziecie wybrane przykłady większych i mniejszych realizacji street artu ostatnich czasów.
Styl Życia Małgorzata Welman Rzemieślnicy dla Ukrainy – licytuj i pomagaj Zbiórki pomocy dla ofiar wojny w Ukrainie trwają nieustająco. Jednym ze sposobów są aukcje internetowe organizowane przez artystów i rękodzielników w mediach społecznościowych. Twórcy przeznaczają na nie swoje prace: od drobnych rzeczy typu biżuteria czy ceramika po lampy i meble własnej roboty. W galerii zdjęć znajdziecie kilka wybranych prac. Inne można oglądać i licytować na fanpage'u Rzemieślnicy dla Ukrainy.
Moda i uroda Dominika Zasłona-Dukielska Ubranie jak dzieło sztuki – rozmowa z Adamem Leją, kolekcjonerem mody Wystawa „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”, którą można oglądać w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, prezentuje jedynie część wspaniałej kolekcji jednego z najbardziej znanych polskich kolekcjonerów mody. Adam Leja odkrywa, jaką prawdę o nas przekazuje dawna moda.
Kultura Zofia Fabjanowska, Stach Szabłowski Wydarzenia kulturalne – nasze polecenia Sprawdziliśmy, co nowego słychać w świecie kultury. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać, co zobaczyć, czym się zachwycić.
Kultura redakcja Teatr im. Juliusza Słowackiego nieustannie solidarny z Ukrainą Pomimo kryzysu, w którym Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie znalazł się po premierze „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz zmagań o własne przetrwanie, zespół teatru od pierwszego dnia barbarzyńskiego napadu armii Putina na Ukrainę włączył się w działania pomocowe dla narodu ukraińskiego.
Kultura redakcja Bieguny niedostępności według Dobiesława Gały Inspiracją prac Dobiesława Gały są bieguny niedostępności – wyliczone matematycznie realne miejsca na ziemi. Jego cykle prezentowane obecnie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie to wizualizacje odległych, często tajnych obszarów, gdzie miały miejsce niewyjaśnione zjawiska.
Styl Życia Marta Rybicka Uchodźcy z Ukrainy przybywają do Warszawy [fotoreportaż] Fotografka Marta Rybicka dokumentuje sytuację uchodźców z Ukrainy. Zdjęcia, które zamieszczamy w galerii, zostały zrobione w Warszawie, na Dworcu Warszawa Wschodnia, kilka dni po rozpoczęciu wojny. Pociągi przyjeżdżają po wielu godzinach opóźnienia. Ich pasażerami są głównie kobiety z dziećmi. Na dworcach otrzymują pierwszą pomoc: jedzenie, napoje, zabawki oraz pomoc prawno-logistyczną.
Kultura Stach Szabłowski Na ramionach olbrzymów. Rozmowa z rzeźbiarzem Pawłem Orłowskim Kiedy jesienią na historycznym placu Szczepańskim w Krakowie pojawiły się jego boty, pisano, że te monumentalne rzeźby ze stali polichromowanej o wyrazistych przemysłowych kolorach, takich jak oranż, amarant czy kobalt, to prace, które mają oswoić przyszłość. Ale przeszłość też ma w jego twórczości zasadnicze znaczenie. O tych dwóch perspektywach i inspiracjach mówi artysta Paweł Orłowski.
Kultura Małgorzata Welman Aukcje sztuki dla Ukrainy – licytujesz, pomagasz [Galeria zdjęć] Od kilku dni na grupie „Aukcje sztuki dla Ukrainy” na Facebooku można licytować prace artystów. Całkowity dochód ze sprzedaży obrazów, grafik, plakatów, biżuterii i rękodzieła zostanie przekazany na rzecz organizacji niosących pomoc ludziom dotkniętym wojną w Ukrainie. W galerii zdjęć zobaczycie kilka wybranych prac nie tylko polskich, ale także ukraińskich artystów mieszkających w Polsce. Licytacje trwają tylko kilka dni, warto się pospieszyć. Pomagać można na wiele sposobów.
Kultura Małgorzata Welman Obraz Rubensa na aukcji w Warszawie – jest szansa na rekord Portrety Petera Paula Rubensa, jednego z najwybitniejszych malarzy baroku, pojawiają się w Europie niezwykle rzadko. W Polsce jeszcze nigdy nie wystawiano dzieła sztuki o tak olbrzymiej wartości historycznej i artystycznej. Trudno nie wspomnieć o wartości inwestycyjnej obrazu – z estymacją sięgającą 24 mln złotych „Portret damy” Rubensa ma szansę stać się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym do tej pory nad Wisłą.
Zwierciadło Magdalena Rybak Kaligrafia – pięknie pisać, pięknie żyć Greckie słowo kalligraphía oznacza piękne i poprawne pismo. Japońskie shodo (dō – sztuka, droga postępowania) nadaje pisaniu (sho) rangę sztuki. Shodo to przede wszystkim sztuka koncentracji i ćwiczenia charakteru.
Kultura „Kultura. Krótko i na temat” – na co warto zwrócić uwagę? Gdzie się wybrać? Zajęcia dla najmłodszych w Warszawie, zmysłowy balet we Wrocławiu, wystawa japońsko-polska zorganizowana w hołdzie kotom w Krakowie, sztuka wywołująca kontrowersje na całym świecie, którą właśnie można oglądać w Toruniu. O tych między innymi wydarzeniach opowiada w przestrzeniach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN szefowa działu kultury „Zwierciadła” Zofia Fabjanowska.
Kultura redakcja Jeszcze trzy premiery w sezonie 2021/2022. Teatr Wieki – Opera Narodowa zaprasza na spektakle baletowe i operowe „Barbara Radziwiłłówna”, „Borys Godunow” oraz „Dracula” to najnowsze premiery, które widzowie będą mogli obejrzeć na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. A co jeszcze zobaczymy w tym sezonie?
Styl Życia Izabela Nowakowska-Teofilak Projekt miłość – niezwykła kolekcja zdjęć fotografki Marty Wojtal Przed jej obiektywem stają modelki, artyści i największe polskie sławy. Po godzinach fotografka Marta Wojtal kolekcjonuje zdjęcia serc, które – jak ironizują niektórzy – widzi wszędzie. W chmurach i kałuży, na kanapce i nosie kota, w kubku kawy i w dziurze w swetrze. „To symbol, wiral, dobra wiadomość. Bo gdy widzisz kształt serca, to znaczy, że wszystko idzie w dobrą stronę” – mówi.
Spotkania Alina Gutek Danuta Stenka: „Już nie chcę biec. Chcę spokoju i równowagi” Przyznaje, że tylko kilka razy w życiu, w momentach, kiedy ważyły się jej losy, poczuła dokładnie taką moc, jaką czuje na scenie. Nadal zdarza się jej mierzyć z niewiarą w siebie, choć czas sprzyja odwadze. Nie uchyla się od żadnych pytań, także o wiek. Kilka miesięcy temu Danuta Stenka skończyła 60 lat.
Styl Życia Małgorzata Welman Polska fotografka z nagrodą główną w International Garden Photographer of the Year [Galeria zdjęć] Magdalena Wasiczek to utytułowana fotografka przyrody. Już po raz trzeci została laureatką głównej nagrody w International Garden Photographer of the Year, najważniejszym na świecie konkursie i wystawie fotografii ogrodowej, roślinnej, kwiatowej i botanicznej.
Kultura Stach Szabłowski Wschód słońca na sopockiej plaży [Mistrzynie fotografii] Tworząc ten cykl, Ela Kinowska codziennie przed świtem wychodziła na sopocką plażę. W miejsce, w którym kończy się jeden świat i otwiera się brama do innych światów.
Spotkania Zofia Fabjanowska Artur Barciś: „Ciągle mi się wydaje, że jestem dzieckiem szczęścia” Pytany o dzieciństwo Artur Barciś odpowiada: „Nawet te dzieci, które wychowały się w bardzo zamożnych domach i miały wszystko, o czym zamarzyły, mają pewnie jakieś bolesne wspomnienia. Ja pochodzę ze wsi, dotastałej w chłoporobotniczej rodzinie. Jakie to ma znaczenie? Ogromne".
Styl Życia Agnieszka Passendorfer Tatuaż: sztuka czy moda? George Clooney, zapytany kiedyś, dlaczego nie ma tatuaży, odpowiedział: „A czy jest sens oklejać ferrari?”. Dziś byłby w mniejszości. Próbujemy dociec, dlaczego tatuowanie stało się takie modne.
Retro Katarzyna Niedurny Po co kobiecie diamenty? Tamara Łempicka we wspomnieniach prawnuczki Marisy de Lempickiej Trudno znaleźć drugą tak popularną malarkę jak ona – królowa art déco i symbol kobiecej niezależności, który ponad cztery dekady od jej śmierci ani trochę nie stracił na aktualności. O Tamarze Łempickiej opowiada jej prawnuczka Marisa de Lempicka.
Kultura Joanna Derda Sztuka dla Białorusi A właściwie dla Białorusinów. Tych, którym udało się wyjechać i którzy próbują od nowa zacząć życie w naszym kraju. Możemy wylicytować obraz i im pomóc.
Styl Życia Zofia Fabjanowska Manufaktura Majolika w Nieborowie – powrót do przeszłości ze współczesnym sznytem Choć tuż obok działa muzeum, zrewitalizowana manufaktura w Nieborowie nie odtwarza z muzealnym zacięciem tego, co już było. Przeszłość jest dla tego miejsca i tworzących je ludzi dobrym punktem odniesienia, nie ograniczeniem. 140-letnia tradycja spotyka się tu ze współczesnością i ze świeżością spojrzenia.
Kultura redakcja „Wszechmocni w sieci”, bezsilni w realu Cyberprzemoc to cały czas aktualny temat, o którym trzeba mówić głośno. Tak właśnie robi Teatr Kamienica starający się zapobiec temu zjawisku poprzez sztukę. W teatrze Emiliana Kamińskiego mają miejsce spotkania będące wsparciem w walce z problemem, a już 4 lutego odbędzie się spektakl „Wszechmocni w sieci”.
Kultura Marta Waszkiewicz Paszporty Polityki rozdane. Poznajcie najciekawsze osobowości minionego roku „Nominowani do Paszportów Polityki to jak zawsze bardzo ciekawe osobowości, to artystki i artyści, którzy swoją twórczością pokazują, że swobodne myślenie to fundament sztuki i niezależnej kultury” – mówiła Grażyna Torbicka, otwierając tegoroczną galę rozdania corocznych nagród tygodnika „Polityka”. Właśnie poznaliśmy nazwiska wszystkich laureatów.