Psychologia Wszystko, co robimy, wpływa na nasz nastrój. Chcesz być szczęśliwy – czerp z życia pełnymi garściami
Styl Życia Materiał partnera Ubezpieczenie turystyczne – czy warto, co powinno zawierać, gdzie kupić? Zbliżają się wakacje, więc spora część z nas już powoli planuje swój wymarzony urlop. Niektórzy wybiorą wypoczynek w Polsce, inni zdecydują się na podróż do któregoś z krajów europejskich, jeszcze inni postawią na odległą egzotykę. Niezależnie od wymarzonego przez nas kierunku, ważne jest to, by wakacje były nie tylko udane, relaksujące, pełne wrażeń, ale przede wszystkim bezpieczne. Czy warto zatem zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne? Co powinno zawierać? Jak i gdzie je kupić?
Styl Życia Monika Stachura Gruzja – ludzie i kultura Gruzini mają nieporównanie dłuższą historię, bogatszą kulturę, własne wino, wysokie góry i ciepłe morze, więc mamy czego im zazdrościć. Skąd więc bierze się sympatia, którą w Polsce otaczamy mieszkańców Gruzji? Czym wyróżnia się kultura gruzińska?
Styl Życia Izabela Nowakowska-Teofilak Alaska uczy pokory Wygoda rozpieszcza i rozleniwia, ale tam, gdzie przyroda jest surowa, człowiek uczy się sztuki odpuszczania i wewnętrznego spokoju. Damian Hadaś doskonali ją na Alasce, gdzie mieszka od ponad trzech lat.
Styl Życia Małgorzata Welman Herbata First Flush – jak będzie smakował napar z pierwszego zbioru w tym sezonie? Miłośnicy herbaty zacierają ręce – szykują już filiżanki z chińskiej porcelany i ulubione czarki, czekając na degustację tegorocznej herbaty First Flush. Jej zbiory właśnie się rozpoczęły – zobaczcie zdjęcia.
Styl Życia Remigiusz Grzela Barbara Włodarczyk – dziennikarka w rozmowie o Rosji Prawosławie, islam, szamanizm. Wielka bieda i obłędne bogactwo. Jedenaście stref czasowych, od Kaliningradu po Chiny. Nie znam drugiego tak różnorodnego kraju – mówi Barbara Włodarczyk, która od ponad 30 lat opowiada nam Rosję.
Styl Życia Katarzyna Lewicka-Stachowicz Wizyta w Bath śladami biografii Jane Austen Książka kucharska z radami, jak ugościć kogoś na miarę pana Darcy. Wersja „Dumy i uprzedzenia” ilustrowana zdjęciami świnek morskich przebranych za bohaterów powieści. Koszulki i kubki z cytatami, szmaciane laleczki w kształcie dam i dżentelmenów oraz podawana w wielu miejscach herbatka „jak za czasów Jane Austen”. Pamiątki związane z pisarką są tu wszędzie.
Styl Życia Katarzyna Margielska Najlepsze kraje do podróżowania i pracy zdalnej w 2022 roku Na pierwszym miejscu Portugalia, potem Hiszpania, a dalej Rumunia. W rankingu przygotowanym przez wyszukiwarkę podróży KAYAK Polska znalazła się na 34 miejscu, między Holandią a Węgrami.
Styl Życia Katarzyna Kazimierowska Portugalczycy – jacy są? Jakie zwyczaje panują wśród ludzi w Portugalii? Wrzucani do jednego worka z innymi południowcami, nie mają w sobie krewkości Włochów, Hiszpanów czy Greków. Podobno z podszytej melancholią łagodności mogą ich wyrwać tylko mecz reprezentacji piłki nożnej i korki uliczne. Zaskakującą miejscami charakterystykę Portugalczyków przygotowała dziennikarka Katarzyna Kazimierowska.
Styl Życia Monika Stachura Kanada – kraj na luzie Ostatnie dwa lata przyniosły Kanadzie zwycięstwo w rankingu krajów o najlepszej jakości życia. Co składa się na tę ocenę i ile zależy w niej od postawy samych mieszkańców?
Styl Życia Julia Wollner Szwajcaria – kraj z zasadami Ich punktualność, zamiłowanie do tradycji, niechęć do zmian oraz neutralność są już legendarne. Ale – jak się okazuje – ma to swój sens i logikę. I bardzo ułatwia życie społeczne. Nic dziwnego, że Szwajcarzy od lat są uznawani za jedną z najszczęśliwszych nacji.
Styl Życia Katarzyna Nowakowska Idź do lasu – po oddech, siłę i spokój Nie musisz czekać na to do emerytury, rezygnować z wygód miejskiego życia czy pracy – wchodź do lasu dosłownie i metaforycznie, najczęściej jak to możliwe. Po oddech, po siłę, po spokój, po prawdę o sobie. Tak jak nasze bohaterki z zachwytem obserwuj naturę i ludzi wokół. To najpiękniejszy rodzaj medytacji.
Styl Życia Małgorzata Milian-Lewicka Mieszkanie w kamperze – #vanlife w wersji polskiej Podróżowanie kamperem to świetny pomysł na weekend, urlop czy nawet całe wakacje. Odskocznia od codzienności, a nawet od pandemii. Nasi bohaterowie wybrali życie w kamperze na dłużej. Dzielą się nim w Internecie, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami.
Styl Życia Karolina Morelowska-Siluk Szwecja – kraj radosnych samotników Wrześniowy urlop. Spędzony w odosobnieniu, nie osamotnieniu. Blisko natury i blisko siebie samej. Z przestrzenią dookoła i w głowie. Jak zauważa Katarzyna Tubylewicz, pisarka i tłumaczka literatury szwedzkiej, relacje międzyludzkie bywają wyczerpujące. Trzeba więc naładować baterie.
Styl Życia Katarzyna Margielska Apulia – idealne miejsce na wakacje last minute Jeśli w ostatnim miesiącu zdążyliście zmarznąć i brakuje wam słońca – to tam zdecydowanie się wygrzejecie. „Obcas” Półwyspu Apenińskiego, ze stolicą w Bari, zachwyca wszystkich turystów. Jedne z najpiękniejszych plaż we Włoszech, czyste, błękitne morze, oryginalne, zróżnicowane miasteczka, trulli i wielkie jaskinie – a to wszystko w Apulii, południowym regionie Włoch.
Styl Życia Materiał partnera Piękne egzotyczne widoki i aromat przypraw – dlaczego jeszcze warto odwiedzić Zanzibar? Piękne, niemal śnieżnobiałe plaże, majestatyczne palmy i turkusowa woda – to z pewnością opis wakacji marzeń wielu miłośników egzotycznych wojaży. Spędzanie czasu w takim otoczeniu pozwoliłoby naładować baterie i się zrelaksować. Z tego powodu coraz częściej przyciąga nas magia afrykańskiego kontynentu, a w szczególności Zanzibar. Co może zaoferować i jakie miejsca warto tam zobaczyć?
Styl Życia Julia Wollner Sycylia oczami Jarosława Mikołajewskiego i Pawła Smoleńskiego Sycylia to piękno natury, skomplikowana historia z mafią w tle i równie trudna rzeczywistość, w której turyści mieszają się z emigrantami. Dwaj przyjaciele, poeta Jarosław Mikołajewski i reporter Paweł Smoleński, w książce „Czerwony śnieg na Etnie” odkrywają nie tylko esencję Włoch, ale i wspólnej podróży.
Psychologia Katarzyna Miller Czasem trzeba sporo przejść, przejechać albo przepłynąć, żeby dotrzeć do czegoś w środku nas Nie na darmo w podróży doznajemy różnych olśnień, które nie są nam dostępne na co dzień – bo jesteśmy w zawieszeniu: już nie tu, a jeszcze nie tam. I wtedy może dokonać się w nas zmiana – pisze psycholożka Katarzyna Miller.
Styl Życia Joanna Orzechowska Prowansja – miejsce, w którym dobrze jest żyć Aix-en-Provence to miasto w kolorze złota. Jest dla Francuzów tym, czym Toskania dla Włochów – miejscem, w którym dobrze jest żyć. Po historycznej stolicy Prowansji oprowadza nas Mary Lou Longworth, która tu umieściła fabułę swoich kryminałów z serii „Verlaque i Bonnet na tropie”.
Styl Życia Krzysztof Boczek Rodzinne podróżowanie, czyli cienie i blaski wypraw z dziećmi Niektórzy twierdzą, że prawdziwa i pełna podróż zaczyna się dopiero wtedy, gdy pojawi się dziecko. Z nim włóczęga po świecie nabiera smaku. I sensu.
Styl Życia Katarzyna Kazimierowska Złote piaski, obłędna kuchnia i kult kawy – jaka jest Bułgaria? Przez całe dekady była traktowana jak tani kurort. Obecna Bułgaria jest biedna i dzika, ale też wspaniała i bogata, jednocześnie nieokiełznana i zaniedbana, a przy tym bardzo dumna – mówi Ałbena Grabowska, autorka książki „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Pisarka oprowadza nas po krainie swojego dzieciństwa i opowiada o ważnych elementach składających się na bułgarską i jej własną tożsamość.
Styl Życia Materiał partnera Rodzinne wakacje z pomysłem: Szwajcaria Spektakularne górskie krajobrazy, uspokajająca toń krystalicznie czystych jezior oraz tajemnicze alejki średniowiecznych miasteczek – Szwajcaria, niczym drogocenny klejnot, olśniewa blaskiem niesamowitej przyrody i klimatycznych, urokliwych miasteczek. To idealne miejsce nie tylko dla miłośników zimowego szaleństwa i romantycznych wędrówek w blasku księżyca, ale również dla rodzin z dziećmi, nastawionych zarówno na aktywny, jak i edukacyjny wypoczynek. Jeżeli planujesz rodzinne wakacje w Szwajcarii i nie wiesz, jakie lokalne atrakcje są warte odwiedzenia, sprawdź nasz miniprzewodnik i poznaj prawdziwe oblicze alpejskiej krainy!
Styl Życia Monika Stachura Belgia – ciekawostki o życiu Belgów i ich mentalności Belgowie mają do siebie dystans, są pogodzeni z rzeczywistością i zdolni do kompromisów. Może to właśnie sprawia, że choć żyją w niewielkim w porównaniu do sąsiadów kraju, który na dodatek od lat zmaga się z ryzykiem rozpadu – to właśnie w ich stolicy decydują się losy Europy.
Psychologia Katarzyna Kazimierowska Szkoła charakteru na wyjeździe – czego możesz dowiedzieć się o sobie w drodze Bywa, że w trakcie podróży musisz przełamać się, by zjeść dziwny, lokalny przysmak, albo zmienić podejście do higieny. Ciemne strony wypraw w nieznane? Irytują, ale potrafią odkryć wiedzę o sobie.
Styl Życia Krzysztof Boczek Podróżnik Mateusz Waligóra o swoich wyprawach po Polsce i po świecie Lockdown sprawił, że podróżnik Mateusz Waligóra zamiast do Australii wyruszył wzdłuż Wisły, w dodatku pieszo. Teraz wie, że dla niego liczy się nie miejsce, a poczucie bycia w ruchu. I że nie musi nikomu niczego udowadniać.
Styl Życia Katarzyna Kazimierowska Janusz L. Wiśniewski i Ewelina Wojdyło w podróży przedślubnej do Nowej Zelandii Przysłowie mówi, że człowieka najlepiej poznaje się w drodze. Może zatem zamiast po ślubie lepiej byłoby wyjeżdżać przed złożeniem przysięgi „na dobre i na złe”. Tak jak Ewelina Wojdyło i Janusz L. Wiśniewski, których wyprawa do Nowej Zelandii zyskała miano „podróży przedślubnej”. Co szczególnego im dała?
Styl Życia Krzysztof Boczek Kulinarny travelling, czyli podróże po kulinarne doznania Próbując lokalnych dań w podróży, nie tylko otwierasz się na kulinarne doznania, ale też głębiej wnikasz w klimat miejsca, w którym jesteś. Bo nie chodzi tu tylko o to, co jesz, ale też w jakiej atmosferze i kto siedzi obok. Autorzy bloga Tasteaway.pl Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński opowiadają o swoim przepisie na smakowanie świata.
Styl Życia Joanna Olekszyk Co nas ciągnie w świat? Wyjaśnia psychoterapeutka Ewa Chalimoniuk Jesteśmy zalewani poradami, dokąd podróżować. Mało kto mówi nam, dlaczego i jak to robić – ubolewa filozof i pisarz Alain de Botton. Spróbujemy to naprawić.
Styl Życia Monika Stachura Korea Południowa – zwyczaje i kultura. Jacy są Koreańczycy i ich mentalność? Jeszcze 30 lat temu Korea Południowa leżała na peryferiach globalnej gospodarki, dziś jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie państw na świecie. Czego możemy się nauczyć od społeczeństwa, które w takim tempie osiągnęło tak spektakularny sukces? Czym charakteryzuje się kultura koreańska?
Styl Życia Joanna Derda Tylko powoli – kilka słów o greckiej radości życia Do czego się spieszyć? Zdążymy, dzień jest długi. Kryzys? Zaciskanie pasa? To tylko teoria. Bo są sprawy, z których Grek nie zrezygnuje. Jak na przykład biesiadowanie z rodziną i przyjaciółmi, picie wina, zabawa. Czym się przejmować, skoro świeci słońce, a ziemia rodzi najlepsze pomidory i oliwki?
Styl Życia Dagmara Łacny Najpiękniejsze polskie skanseny: 10 muzeów na wolnym powietrzu, które warto odwiedzić W Muzeum Wsi Mazowieckiej kupimy warzywa i owoce pochodzące ze skansenowskich upraw, w Maurzycach nauczymy się robić łowickie wycinanki, w Kadzidle spróbujemy regionalnych kurpiowskich potraw, a w Dziekanowicach pomożemy gospodarzom przy młóceniu zboża. Skanseny to nie tylko miejsca, które otaczają opieką zabytki kultury materialnej i starają się przekazywać o nich wiedzę. To przede wszystkim instytucje, które pokazują świat, którego już nie ma.
Materiał partnera Rodzinne wakacje – jak się zabezpieczyć? Zagraniczny wyjazd z dziećmi oznacza konieczność zaplanowania wszystkich detali. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć całą rodzinę na czas podróży oraz przeżyć wakacje w spokoju.
Styl Życia Pora na rower - 6 najciekawszych tras rowerowych w Polsce Malownicze wybrzeże, bardziej wymagające kondycyjnie góry, urokliwe Pojezierze Mazurskie czy leśne dukty wśród kapliczek i świątyń. Polska oferuje wielbicielom dwóch kółek wiele wspaniałych miejsc do zwiedzania z co najmniej przyzwoitą infrastrukturą rowerową. Oto najciekawsze trasy rowerowe po Polsce według znawców tematu – Bartosza Huzarskiego, specjalisty od kolarstwa szosowego i Bartłomieja Wawaka, zawodowego kolarza górskiego.
Styl Życia Dariusz Janiszewski Nieodkryty Dolny Śląsk. Niezwykłe miejsca na weekendowy wypad, niezapomniane wakacje Jeśli zastanawiacie się, dokąd wyruszyć tej wiosny, by na szlakach nie spotykać uciążliwych tłumów, uciec od miejskiego zgiełku i poznać wciąż nieodkryty na masową skalę region Polski, podpowiadamy – jedźcie na Dolny Śląsk.
Styl Życia Katarzyna Kazimierowska Koczownicy XXI wieku – rozmowa z Jessicą Bruder, autorką książki „Nomadland. W drodze za pracą” Spakować się do samochodu i ruszyć przed siebie – to marzenie wielu wypalonych zawodowo osób. Jednak dla tych, których do życia w kamperze zmusiła konieczność, niewiele w tym romantyzmu. O koczownikach XXI wieku rozmawiamy z Jessicą Bruder, autorką książki, na podstawie której nakręcono nagrodzony Oscarem film "Nomadland".
Styl Życia Joanna Derda Holandia – ludzie i ich mentalność. Jacy tak naprawdę są Holendrzy? Gospodarni czy skąpi? Zdystansowani czy skupieni na priorytetach? Na pewno życzliwi, odpowiedzialni za wspólnotę, bezpośredni. I to nie wszystko, czego możemy się nauczyć od mieszkańców Holandii.
Styl Życia Joanna Olekszyk Życie w Wiedniu - jak się mieszka w Austrii? Kiedy już będę podróżowała za granicę, wiem, dokąd najpierw się wybiorę. A może nawet trochę tam pomieszkam... Przekonała mnie do tego Marta Guzowska, która w Wiedniu mieszka od 13 lat.
Styl Życia Krzysztof Boczek Slow travel – sposób na odpoczynek od życia w biegu Choć dziś lokomotywy wyglądają inaczej niż w wierszu Juliana Tuwima, to wagony nadal pełne są interesujących podróżnych. Pociągi dają poczucie wolności, a poza tym są bardziej eko niż samoloty czy samochody – mówi Torbjørn Færøvik, norweski pisarz i propagator slow travel – powolnej podróży koleją.
Styl Życia Alina Gutek Sztuka noszona – niezwykły naszyjnik Elżbiety Dzikowskiej [Istota rzeczy] Pochodzi z Meksyku i zarazem z Polski. Unikat. Przypomina Elżbiecie Dzikowskiej ukochanego człowieka i miłe sercu miejsce.
Styl Życia Karolina Morelowska-Siluk Przemysław Kossakowski: „Down the Road” to najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłem Mam swoje opus magnum, zdecydowanie. I nie chodzi mi o to, że znalazłem się w telewizji… „Down the Road” i to, co wydarzyło się po tym programie, to jedna z najlepszych rzeczy – mówi Przemek Kossakowski, dziennikarz, dokumentalista i podróżnik.
Styl Życia Katarzyna Kazimierowska Z miłości do gór i schroniska Pięć Stawów Choć Nowy Targ dzieli od Zakopanego zaledwie 25 kilometrów, to tak naprawdę wiele je różni. Może dlatego, że Gorce są bardziej łagodne, a Tatry bywają groźne i zmienne. Ich dzikość uczy pokory i determinuje życie mieszkańców. O narastającym zachwycie Zakopanem, w którym po przeprowadzce z Krakowa czuła się jak banitka – opowiada dziennikarka i autorka książek o tematyce górskiej Beata Sabała-Zielińska.
Styl Życia Joanna Olekszyk Daria Mejnartowicz udowadnia, że podróże mogą zmienić życie, nie tylko nasze W dzieciństwie marzyła o tym, by jeździć po świecie i pomagać innym. Może dlatego, że sobie samej pomóc wtedy nie potrafiła. Dziś, jak sama mówi, pokazuje dziewczynkom i kobietom, jak odbić się od dna i uwierzyć w siebie. Rozmawiamy z Darią Mejnartowicz, która udowadnia, że podróże mogą zmienić życie, nie tylko nasze.
Styl Życia Krzysztof Boczek Cezary Borowy - mężczyzna w wewnętrznej podróży Jeszcze 30 lat temu dalekie wyprawy były dla większości Polaków niedostępne finansowo, zwykle wiązały się z wyjazdem na saksy albo nielegalnym handlem. Cezary Borowy przez kilka lat mieszkał w Indiach, dokąd przemycał elektronikę z Singapuru. Właśnie wydał wspomnienia z tamtego okresu, a nam opowiada, jakie emocje budzi w nim dziś powrót na stary szlak.
Styl Życia Julia Berg Rozstrzygnięto Turystyczne Mistrzostwa Blogerów – oto najlepsi podróżnicy roku Polska Organizacja Turystyczna przy wsparciu redakcji National Geographic kolejny rok z rzędu wyłoniła laureatów Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były nieodkryte, ale warte odwiedzenia zakątki Polski - malownicze i inspirujące, niekiedy skrywające fascynujące historie. Oto zwycięzcy tegorocznego konkursu reprezentujący różne regiony Polski.