Kultura Muzyka Bartosza Chajdeckiego z filmu „Mistrz” wśród najlepszych ścieżek dźwiękowych na świecie
Psychologia Beata Pawłowicz Pierwsza kobieta w życiu mężczyzny – relacja z matką ma wpływ na całe życie Czy to prawda, że im mniej chłopiec otrzymał od matki: bliskości, czułości, troski i akceptującej miłości jako dziecko, tym bardziej będzie z nią związany jako dorosły? – pytamy psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera.
Psychologia Beata Pawłowicz Po co nam oceny? Rozmawiamy z Wojciechem Eichelbergerem Oceniani jesteśmy już po urodzeniu przez lekarza, a potem przez rodziców… W szkole i w pracy ocen się obawiamy, a w związkach sobie z nimi nie radzimy. Sami sobie także nie odpuszczamy! Co nam to daje? Czy można wydawać opinie, nie dręcząc – zastanawia się psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Tatiana Cichocka Gdzie się podział wolny czas? – rozmowa z Katarzyną Miller i Wojciechem Eichelbergerem Kiedy się spotkamy? W tym miesiącu nie dam już rady. Chciałabym się zapisać na jogę, ale nie mam wolnego popołudnia. Nie wezmę tego zlecenia, bo ledwo się wyrabiam. W tym roku nie pojechałam na urlop, bo byłam zawalona robotą. Padam z nóg, ale nie mam kiedy odpocząć… Brak czasu to mantra i zmora współczesności. Gdzie się podział wolny czas? – rozmowa z Katarzyną Miller i Wojciechem Eichelbergerem.
Psychologia Beata Pawłowicz Uwolnij się od chęci posiadania. Rozmowa z Wojciechem Eichelbergerem Naszą naturalną potrzebą jest wygodne życie. Przedmioty i urządzenia, które je ułatwiają. Brak trosk, konfliktów i lęków. „Ale to dzięki niewygodom doświadczamy życia pełniej i intensywniej” – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Miłość to dopełnienie – mówi Wojciech Eichelberger Atrakcyjni są dla nas „ci inni”? Czy wszyscy ulegamy sile odwrotnych miłosnych magnesów? A jeśli tak, czy jest to recepta na szczęśliwy związek? – zastanawia się Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Psychologia Renata Mazurowska Wsłuchaj się w swoje ciało – mówi Wojciech Eichelberger Wielu ludzi utożsamia duchowość z pogardą dla ciała. Tymczasem to ono jest bliżej wzniosłości i świętości niż przesiąknięty fałszywymi poglądami umysł – mówi psycholog Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Jaka będzie przyszłość Boga? Rozmowa z Wojciechem Eichelbergerem Prawdziwa duchowość zaczyna się wtedy, kiedy naprawdę bierzemy odpowiedzialność za swoje życie. Gdy przestajemy udawać, że ktoś może nas uwolnić od odpowiedzialności i poczucia winy za krzywdy, jakie wyrządziliśmy sobie lub innym. To dopiero może obudzić w nas świadomość, że to my sami kształtujemy nasz los – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Czułość to najbardziej dojrzały, naturalny i spontaniczny odruch serca. Rozmowa z Wojciechem Eichelbergerem Dotykam delikatnie, przytulam, wypowiadam tkliwe słowa... Czy na pewno tylko tym jest czułość? A czym ona jest w czasach mediów elektronicznych? I przede wszystkim: jak oraz komu ją okazywać – zastanawia się psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Czym złość różni się od gniewu i agresji? Wyjaśnia Wojciech Eichelberger Jedni rzucają kubkami o podłogę. Inni nie złoszczą się nigdy. Są i tacy, którzy twierdzą, że nie złościliby się, gdyby nie wredni bliźni. Czy złość jest nam w ogóle do czegoś potrzebna? Czym różni się od gniewu i agresji?
Psychologia Beata Pawłowicz Rodzeństwo to wielka siła, biologicznie uwarunkowana – mówi Wojciech Eichelberger Niezależnie od tego, czy utrzymujemy ze sobą kontakt, czy nie – brat i siostra są częścią nas. Jeśli choć trochę się o to zatroszczymy, dostaniemy lojalność oraz miłość. Rodzeństwo to wielka siła biologicznie uwarunkowana, nawet jeśli czasami wydaje nam się inaczej – tłumaczy psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Joanna Olekszyk Wszyscy jesteśmy dotknięci narcyzmem. Wojciech Eichelberger o tym, jak żyć w związku z narcyzem Narcyz jest zwykle przedstawiany jako jednostka szkodliwa, którą trzeba wręcz wykluczyć ze społeczeństwa. Tymczasem, jak przekonują psychologowie, to osobowość głęboko skrzywdzona; on żyje w przekonaniu, że jest niewiele wart, stąd musi ciągle udawać, że jest inaczej. Psychoterapeuta Wojciech Eichelberger twierdzi, że wszyscy jesteśmy dotknięci narcyzmem. I stawia temat „związku z narcyzem” w zupełnie nowym świetle.
Seks Beata Pawłowicz Seksualność mężczyzn okiem psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera Co wpływa na seksualność u mężczyzn? Jak pomóc mężczyźnie, który oddziela seks od uczuć? Co wspólnego ma z tym jego matka? I jakie znaczenie dla przyjemności w łóżku ma wielkość i kształt penisa – wyjaśnia Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Psychologia Alina Gutek W uzależnieniach dzieci odbijają się błędy całej naszej cywilizacji – mówi Wojciech Eichelberger Pod uzależnieniem dzieci zawsze ukrywa się jakieś pierwotne cierpienie. Przede wszystkim z tego powodu, że dostały od dorosłych za mało miłości, uwagi, szacunku i wsparcia – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Tatiana Cichocka Oddech pomaga sterować emocjami i energią – mówi Wojciech Eichelberger Życie ludzkie mierzymy od pierwszego do ostatniego tchu. Nie ma nic bardziej naturalnego niż oddech. A jednak niewiele o nim wiemy. A już na pewno nie umiemy nim zarządzać i za jego pomocą sterować swoją fizjologią i swoimi emocjami. Warto się tego nauczyć – przekonuje psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Jak żyć razem i nie rezygnować z siebie? – o kompromis w związku pytamy Wojciecha Eichelbergera Ja jedno, on drugie, ja w lewo, on w prawo. W każdym związku są momenty, gdy jedno chce czegoś innego niż drugie, gdy ma inne zdanie lub coś ukrywa. Co wtedy? Czy kompromis jest najlepszy? A tajemnica? Czy mamy prawo do jej posiadania, czy to bomba zegarowa, która w końcu rozsadzi związek? Jak być razem i nie rezygnować z siebie, ale też nie zdominować partnera – zastanawia się Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Psychologia Beata Pawłowicz Strach, lęk, fobia – jak je pokonać? Rozmowa z Wojciechem Eichelbergerem Jeśli boisz się pająków, może tak naprawdę boisz się kreatywności? Wciąż myjesz ręce? Lęki wszczepione przez religię owocują obsesją czystości, rodzą fobie. Generuje je też cywilizacja. Czym jest lęk egzystencjalny, jak żyć, będąc straszonym z tylu stron – wyjaśnia psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Wojciech Eichelberger: jak uleczyć skrzywdzone serce? Za finezyjną i elastyczną konstrukcją z żeber bije serce. Dzięki niemu jesteśmy skłonni do wzniosłych, wielkich i skomplikowanych uczuć oraz silnych wzruszeń. Kochamy poezję, zachwycamy się i współczujemy. Zdobywamy się na odwagę, bezinteresowność, wierność, troskę i tkliwość. Ale uwaga – nie wtedy gdy nasze serce jest zranione...
Psychologia Beata Pawłowicz Solidarność potrzebna jak nigdy dotąd! Rozmowa z Wojciechem Eichelbergerem Jej synonimy to: jedność, zgodność, komitywa. A na co dzień mamy do czynienia raczej z rywalizacją, indywidualizmem, chciwością. Czym zatem jest dla nas dziś solidarność – zastanawia się psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Męska przyjaźń – lojalność i poświęcenie Jak mężczyźni współpracują, jak się przyjaźnią, kiedy nie ma z nimi kobiet? „W prawdziwie przyjacielskich męskich relacjach wymagania przeważają nad troską” – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Jak uwolnić się od poczucia winy? – pytamy Wojciecha Eichelbergera Manipulowanie i wpędzanie w poczucie winy? Zdarza się naszym bliskim. Ulegamy im, rezygnujemy z siebie i myślimy, że kieruje nami cnota. Jednak w świecie kwantów nie rządzi prawo przyczyny i skutku. A skoro tak, to poczucie winy związane z jakimś naszym działaniem nie ma sensu. Czy to znaczy, że nie ma też kary? Hulaj dusza, piekła nie ma? Czym różni się poczucie winy od poczucia odpowiedzialności – zastanawia się psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Jak uzupełniać się w związku? – Wojciech Eichelberger o kobiecym i męskim widzeniu świata Kobiety i mężczyźni widzą świat nieco inaczej. Różnimy się na poziomie struktury i funkcji centralnego układu nerwowego i hormonalnego, a różnic wpisanych w biologię płci nie da się przekroczyć ideowymi deklaracjami, pobożnymi życzeniami czy postanowieniami. Czy jest sens próbować to zmieniać? – zastanawia się Wojciech Eichelberger w rozmowie z Beatą Pawłowicz.
Psychologia Tatiana Cichocka Tu i teraz. Obecność w życiu przynosi ukojenie – przekonuje Wojciech Eichelberger Czy piekło istnieje? Jak się okazuje, to pytanie nie tylko do teologów. Bo piekło jest czymś ziemskim. Tworzymy je sobie sami. Nasze ciała żyją w piekle, bólem, stresem i chorobą reagując na myślowy matrix wytwarzany przez nasze umysły. Wszystko dlatego, że jesteśmy wiecznie nieobecni – tłumaczy psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Co nas boli, kiedy bolą plecy? Wyjaśnia Wojciech Eichelberger Plecy tego, kto doświadcza długotrwałego stresu, przypominają tarczę wojownika. Plecy żyjącego w wiecznym rygorze są proste jak deska. Słowa: „Wyprostuj się” lub „Coś ty taki sztywny” nic nie pomogą. By uleczyć plecy, potrzeba wglądu w siebie i zmiany przekonań na temat tego, kim jestem i kim mam prawo być, a nie tylko gimnastyki i zmiany nawyków ruchowych – mówi Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Psychologia Alina Gutek Jak nie wychować narcyza? Odpowiada psychoterapeuta Wojciech Eichelberger Dzieci często służą rodzicom do podbijania własnego niskiego poczucia wartości. Podobnie jak wypasiony dom, drogie auto czy egzotyczne wakacje, którymi można się pochwalić w mediach społecznościowych – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Wyobraźnia ma wielką moc. Jak z niej korzystać? – wyjaśnia Wojciech Eichelberger Czy wyobraźnia nie jest już przeżytkiem w świecie pełnym smartfonów i komputerów? Czy jest nam jeszcze w ogóle do czegoś potrzebna? A może właśnie dlatego, że nie używamy jej już tak często jak kiedyś, trudno nam budować trwałe relacje z ludźmi – zastanawia się Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Psychologia Beata Pawłowicz Egoizm pożądany – jak znaleźć drogę do swoich prawdziwych potrzeb? Rozmowa z Wojciechem Eichelbergerem Na terapii uczymy się, jak o siebie zadbać, realizować własne cele – krótko mówiąc: stawiać na siebie. Z kolei szkoły rozwoju duchowego każą nam ego przekroczyć. Jak znaleźć drogę do swoich prawdziwych potrzeb, podpowiada psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Silni inaczej Po co dziś mężczyznom siła? Cywilizacja techniczna jej przecież nie wymaga. Prawdziwa siła to nie tylko mocne mięśnie, lecz także mocna psychika. To spokój i dbałość o harmonijny rozwój ciała i ducha – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Joanna Olekszyk Pozytywne myślenie o ciele – zadanie na nowy rok od Wojciecha Eichelbergera Na czym warto się skupić w nowym roku? Zdaniem psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera na tym, co najważniejsze. Na swoich pasjach, na bliskich, na sobie oraz na swoim ciele – ale nie po to, by je zmieniać, tylko by pokochać. Bo tego, zdaniem znawcy duszy, potrzebuje nasz umysł, ale przede wszystkim nasze ciało.
Psychologia Beata Pawłowicz Po co jest rodzina? Co nam daje? – wyjaśnia Wojciech Eichelberger Przyjaciele mogą zastąpić rodzinę tak na co dzień, a nawet od święta. Ale nie w sytuacjach granicznych. Wtedy więzy krwi wygrywają. Tak pokazują i badania, i praktyka. To instynkt. Magia więzów krwi – przekonuje Wojciech Eichelberger.
Psychologia Alina Gutek Święta w patchworku O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”.
Psychologia Tatiana Cichocka Dogadaj się ze swoim ciałem, znajdź w nim prawdziwe oparcie – przekonuje Wojciech Eichelberger Mogłoby się wydawać, że nie ma nic bardziej oczywistego niż ciało. A jednak w naszej kulturze mało kto ma świadomość ciała. Co to takiego i jak wpływa na radzenie sobie ze stresem, tłumaczy psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Alina Gutek Wojciech Eichelberger: „Nie uczmy dzieci uległości i konformizmu – to najgorsze, co możemy im podarować na resztę życia" Dzieci znają to przykazanie od najmłodszych lat. Słyszą je od mamy, taty, dziadków, pani w przedszkolu, nauczycieli, obcych ludzi, no i od Świętego Mikołaja oczywiście. O to, czy grzeczność to rzeczywiście cnota, którą warto kształtować, pytamy psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera.
Psychologia Beata Pawłowicz Planowanie kontra bycie tu i teraz. Jak to pogodzić? – zastanawia się Wojciech Eichelberger W biznesie, rozumiem, ale w domu? Jak pogodzić plany z byciem tu i teraz? Co to jest „potencjalizm” i jak nie żyć planowaniem? – wyjaśnia Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Spotkania Bogdan de Barbaro: „Mam z górki, krótko mówiąc”. Rozmowa z książki „Zawsze jest ciąg dalszy” Justyny Dąbrowskiej Psychoterapeuci żyją i pracują najdłużej. Dlaczego tak jest? Skąd czerpią nadzieję, witalność i sens życia? Co daje im napęd do pracy i miłości? Czym są „bąble radości”? „Zawsze jest ciąg dalszy” to kolejna odsłona rozmów Justyny Dąbrowskiej z Mistrzami, którymi tym razem są psychoterapeuci i psychoanalitycy a wśród nich często goszczący również na naszych łamach Wojciech Eichelberger i Bogdan de Barbaro, z którym rozmowę publikujemy poniżej.
Psychologia Beata Pawłowicz Czy mężczyzn mogą uratować tylko kobiety? Rozmawiamy z Wojciechem Eichelbergerem Związki przyszłości? Ale z kim? Kobiety skarżą się, że nie ma mężczyzn, którzy nadają się na partnerów. Badania mówią: będzie jeszcze gorzej. Co zrobić, żeby na świecie nie zostały tylko same one? I dlaczego mężczyzn mogą uratować kobiety – wyjaśnia Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Psychologia Tatiana Cichocka „Niech żyje singlowanie!” – mówią Katarzyna Miller i Wojciech Eichelberger Skąd się biorą single? Czy samotne życie to świadomy wybór, czy skutek uboczny zmian, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie? Singlowanie to zjawisko pozytywne – twierdzą Katarzyna Miller i Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz On i rzeczy Czym są przedmioty w męskim doświadczeniu? Czy mężczyźni używają ich zamiast czegoś? Na przykład uczuć? I co kobiety powinny wiedzieć o relacji mężczyzn z rzeczami, aby lepiej mogły ich zrozumieć? Pytamy psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera.
Psychologia Beata Pawłowicz Czy masz już modną pasję? – pyta przewrotnie Wojciech Eichelberger W życiu człowieka sukcesu musi być na nią miejsce. Powstają dziesiątki poradników, jak ją odkryć, a potem użyć do sukcesu w pracy. Ale czy pasja ma temu służyć? Czy nie pozwalamy okradać się z czegoś naprawdę cennego? Jak ją mieć, a nie ulegać modzie na jej posiadanie – odpowiada Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Psychologia Beata Pawłowicz Zbroja z dzieciństwa – co z nią zrobić w dorosłym życiu? Istnieje wiele różnych pancerzy, które pracowicie sobie wyklepujemy w okresie dorastania. Psychoterapeuta Wojciech Eichelberger wyjaśnia, dlaczego zbroję trzeba przekuć, kiedy już nie pasuje do okoliczności.
Psychologia Joanna Olekszyk Odwaga zawsze się opłaca. Bo nawet przy najgorszym obrocie spraw coś zyskujemy – mówi Wojciech Eichelberger Psycholog Wojciech Eichelberger mówi, że warto wziąć przykład z ludzi u schyłku życia. Choć żałują wielu rzeczy, to nie tego, że ryzykowali.
Psychologia Alina Gutek Dziecko w szkole potrzebuje wsparcia. "Wzmacniajmy autonomię naszych dzieci" – apeluje Wojciech Eichelberger Współczesne czasy wymagają innych wyzwań i umiejętności, a więc także zupełnie innej edukacji. Stawiającej na autonomię, kreatywność i współpracę. Systemu tak szybko nie zmienimy, ale jest coś, co możemy zrobić już dziś. – Wmacniać wolnościowe aspiracje naszych dzieci, a w sporach z systemem stawać zawsze po ich stronie – radzi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
Psychologia Beata Pawłowicz Od czego zależy szczęście w związku? – wyjaśnia Wojciech Eichelberger Zakochujemy się z tajemniczych powodów (o narodzinach miłości decyduje nieświadomość), a gdy zaczynamy być razem, rodzi się trzecia, niezależna i nieznana nam istota, Związek. Jeśli chcemy być razem musimy go poznać i zrozumieć. Warto, bo tak, paląc w ogniu miłości egotyczne mrzonki, dotrzemy do duchowej jedności – mówi Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.
Psychologia Kochaj siebie – żeby być zdrowym, żeby dobrze żyć Ktoś, kto nie kocha siebie, siebie nie lubi, albo - co gorsza - siebie nienawidzi, nie jest w stanie nikogo i niczego obdarzać miłością. Miłość rozpoczyna się bowiem w nas. Rozmowa Katarzyny Miller i Wojciecha Eichelbergera.