1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 10 najciekawszych wystaw w Polsce, których nie możesz przegapić tego lata. Poleca Maja Michalak z @pozaramami

10 najciekawszych wystaw w Polsce, których nie możesz przegapić tego lata. Poleca Maja Michalak z @pozaramami

Stanisław Janowski, Portret malarza Tadeusza Rychtera w słońcu, pocz. XX w. (Fot. domena publiczna)
Stanisław Janowski, Portret malarza Tadeusza Rychtera w słońcu, pocz. XX w. (Fot. domena publiczna)
Podróżując po Polsce w te wakacje, warto zahaczyć o ciekawą wystawę - a jest w czym wybierać. Ci, którzy lubią śledzić najnowsze trendy w sztuce, mogą odwiedzić prezentacje dzieł młodych polskich artystek i artystów. Znajdzie się też coś dla wielbicieli symbolizmu i XIX-wiecznego realizmu w malarstwie. Swoimi propozycjami dzieli się Maja Michalak, historyczka sztuki i autorka profilu na Instagramie @pozaramami.

Kierunek Paryż. Polskie rzeźbiarki u Bourdella’a

Zdzisław Marcinkowski, Olga Niewska z mężem Henrykiem Maderem w pracowni przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie, 1933 (Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie) Zdzisław Marcinkowski, Olga Niewska z mężem Henrykiem Maderem w pracowni przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie, 1933 (Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie)

Antoine Bourdell był nie tylko mistrzem rzeźbiarstwa, ale i pedagogiem, który wspierał artystyczny rozwój swoich podopiecznych. Wśród nich znalazło się wiele Polek, które w Paryżu przełomu wieków pobierały u niego nauki – wśród nich Jadwiga Bohdanowicz, Janina Broniewska, Luna Drexler, Helena Głogowska, Maria Szczytt-Lednicka, Kazimiera Pajzderska-Małaczyńska, Olga Niewska, Mika Mickun i Zofia Trzcińska-Kamińska.

– Wystawa prezentuje nie tylko ich rzeźby ale też grafiki, malarstwo i archiwalia – śledząc, jak zainspirowane mistrzem, tworzyły własne, oryginalne ścieżki – zachęca Maja Michalak.

Gdzie? Warszawa, Królikarnia – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego

Do kiedy potrwa? Do 26 października 2025

GRUPPA. Kto chciał wiedzieć wszystko, nie zobaczy nic

Ryszard Woźniak, Budowniczy, 1988 (Fot. Starak Collection) Ryszard Woźniak, Budowniczy, 1988 (Fot. Starak Collection)

– Wyrazista i bezkompromisowa opowieść o jednym z najważniejszych kolektywów lat 80. GRUPPA tworzyła w czasach politycznego napięcia malarstwo zuchwałe, rozedrgane i bezlitośnie szczere – jako artystyczny krzyk sprzeciwu wobec stanu wojennego i społecznego marazmu.

Gdzie? Warszawa, Spectra Art Space (Fundacja Rodziny Staraków)

Do kiedy potrwa? Do 12 października

Kolekcja Wojciecha Fibaka. Nowe pokolenie

(Fot. fot. Eliza Wilczyńska) (Fot. fot. Eliza Wilczyńska)

Kolejna wystawa dla tych, którzy chcą być na czasie z twórczością młodego pokolenia. Skupia blisko 80 prac 31 artystek i artystów, którzy zakończyli swój proces edukacyjny w szkołach artystycznych po 1989 roku, czyli już w wolnej Polsce. Wśród nich znajdują się zarówno osoby uznane w Polsce i na świecie, jak i młode, wybijające się, będące nadzieją polskiej sztuki.

Gdzie? Radom, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia”

Do kiedy potrwa? Do 31 sierpnia

Co babie do pędzla. Artystki polskie 1850-1950

Aniela Pająkówna, Autoportret z córką, 1907 (Fot. domena publiczna) Aniela Pająkówna, Autoportret z córką, 1907 (Fot. domena publiczna)

Niezwykła okazja, by na Zamku Lubelskim podziwiać kilkaset dzieł sztuki stworzonych przez 133 działające w kraju i za granicą artystki, m.in.: Olgę Boznańską, Zofię Stryjeńską, Annę Bilińską czy Anielę Pająkównę. Ich prace przyjechały do Lublina z wielu stron świata, m.in. Francji i Luksemburga.

– To opowieść o kilkudziesięciu polskich artystkach XIX i XX wieku, których twórczość bywała zapomniana lub pomijana. Setki dzieł – od obrazów po rzeźby – wydobytych z magazynów i prywatnych kolekcji, tworzą barwny, zaskakujący i ważny pokaz siły kobiecej sztuki – rekomenduje Maja Michalak.

Gdzie? Muzeum Narodowe w Lublinie

Do kiedy potrwa? Do 5 października

Chełmoński

Józef Chełmoński, Oberek, 1878 (Fot. domena publiczna) Józef Chełmoński, Oberek, 1878 (Fot. domena publiczna)

Trzecia, ostatnia już odsłona ekspozycji dzieł Józefa Chełmońskiego, która okazała się frekwencyjnym hitem. Tylko w Warszawie odwiedziło ją ponad 150 tysięcy gości. Na wystawie prezentowanych jest 300 prac mistrza polskiego realizmu, w tym jego monumentalna „Czwórka”. To punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika polskiej sztuki – na szczęście czasu na zwiedzanie jest jeszcze sporo.

Gdzie? Muzeum Narodowe w Krakowie

Do kiedy potrwa? Do 30 listopada

Stanisław Janowski (1866-1942)

Stanisław Janowski, Autoportret w okopach, 1918 (Fot. domena publiczna) Stanisław Janowski, Autoportret w okopach, 1918 (Fot. domena publiczna)

Maja Michalak zachęca także do odkrycia malarzy, których twórczość przez lata pozostawała w cieniu. Przykładem jest Stanisław Janowski, absolwent prestiżowej szkoły monachijskiej, znany przede wszystkim z doskonałych portretów, pejzaży i obrazów historycznych.

– Nieco zapomniany symbolista, portrecista i scenograf powraca w retrospektywie pełnej melancholii i nastroju. Wystawa to prawdziwa gratka dla miłośników Młodej Polski.

Gdzie? Nowy Sącz, Muzeum Ziemi Sądeckiej

Do kiedy potrwa? Do 21 września

W oku cyklonu. Modernizm w Ukrainie

Wystawa opowiada historię modernistycznych artystów i artystek oraz ich wizualnych eksperymentów, poprzez które starali się oni odnowić kulturę i autonomię Ukrainy. Jest najobszerniejszym dotąd przeglądem sztuki nowoczesnej z tego rejonu. Wędrującą po świecie wystawę prezentowano wcześniej w innych miastach europejskich, między innymi w Madrycie, Wiedniu i Londynie.

Gdzie? Muzeum Sztuki w Łodzi „ms2”

Do kiedy potrwa? Do 1 lutego 2026

Karolina Jabłońska. Spanie i czuwanie

Karolina Jabłońska, Spanie Jasne, 2020 (Fot. Kolekcja Dariusza Kłosińskiego) Karolina Jabłońska, Spanie Jasne, 2020 (Fot. Kolekcja Dariusza Kłosińskiego)

Pierwsza przekrojowa prezentacja pandemicznych obrazów młodej artystki i poetki Karoliny Jabłońskiej, powstałych w czasie lockdownów 2020 roku. Jako "emocjonalne lustra epoki", pozwalają widzom przyjrzeć się emocjom i doświadczeniom z czasu globalnej izolacji.

– Wystawa działa jak sen na jawie – zaskakuje, przyciąga kolorem, a czasem wprowadza w lekki niepokój – zdradza Maja Michalak.

Gdzie? Wrocław, Krupa Art Fundation

Do kiedy potrwa? Do 31 sierpnia

Sto nocnych zjaw. Duchy, demony i upiory w sztuce Japonii i Zachodu

(Fot. materiały prasowe Muzeum Manggha) (Fot. materiały prasowe Muzeum Manggha)

Przegląd yōkai, czyli istot demonicznych od wieków uwiecznianych w sztuce japońskiej. Na wystawie towarzyszą im stwory z baśni, legend i mitologii słowiańskiej, wizje z sennych koszmarów, a także z wyobrażenia współczesnych demonów.

– Przepiękna i lekko mroczna opowieść o tym, czego boimy się po zmroku – i jak to przedstawiamy.

Gdzie? Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Do kiedy potrwa? Do 31 sierpnia

Opowiem Wam o sobie / o nas (odsłona I)

Ksenia Gryckiewicz, Szepty III, 2023 (Fot. mat. prasowe) Ksenia Gryckiewicz, Szepty III, 2023 (Fot. mat. prasowe)

Podróż po najciekawszych polskich wystawach kończymy w Gdańsku. Tam Maja Michalak poleca skierować kroki do jednego z oddziałów Muzeum Narodowego, gdzie trwa właśnie prezentacja dzieł młodych polskich artystów biorących udział w programie “m jak malarstwo. Ich prace opowiadają o indywidualnych doświadczeniach i pytaniach o tożsamość, ale też o zbiorowych przeżyciach i napięciach współczesności.

– To przekrojowy obraz polskiej sztuki najnowszej, zbudowany z dzieł pozyskanych w ramach projektu „m jak malarstwo”. Wystawa jest świetnym przykładem tego, jak prywatne inicjatywy mogą realnie wzbogacać zbiory publicznych instytucji i wspierać rozwój polskich kolekcji. Ten fascynujący, wielowątkowy portret współczesności, zebrany przez mBank został przekazany do Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Gdzie? Oddział Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku

Do kiedy potrwa? Do 20 września

Maja Michalak, historyczka sztuki, od 15 lat zakochana w sztuce, od 9 lat dzieli się tą miłością, edukując innych. Założycielka firmy „Poza Ramami”, twórczyni autorskich szkoleń i warsztatów, które uczą patrzeć na sztukę z zachwytem i ciekawością. Na co dzień współpracuje z największymi muzeami w Polsce. Autorka albumu „Poza Ramami. O malarstwie”, który rozkochuje w historii sztuki. Prowadzi podcast „Sztuka Poza Ramami”, gdzie rozmawia z najważniejszymi ludźmi ze świata kultury.
W social mediach tworzy społeczność osób zaangażowanych w poznawanie kultury. Na profilu @pozaramami zaraża pasją do sztuki prawie 70 tysięcy osób.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze