1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Baba Wanga – kto to jest i co przewidziała?

Baba Wanga – kto to jest i co przewidziała?

Baba Wanga doświadczała wizji, dzięki którym była w stanie przewidzieć przyszłość. (Fot. iStock)
Baba Wanga doświadczała wizji, dzięki którym była w stanie przewidzieć przyszłość. (Fot. iStock)
Wśród wpisywanych w wyszukiwarkę zapytań o proroków od jakiegoś czasu króluje nazwisko Baba Wanga. Kto to taki? Bułgarska jasnowidzka i mistyczka, która przepowiedziała m.in. katastrofę w Czarnobylu i zamach na World Trade Center. Niewiele mówi się jednak o tym, że wiele jej przepowiedni było nietrafionych. Oraz że była na usługach partii komunistycznej, większość dobrych proroctw przypisując Rosji.

Internet huczy od przepowiedni dotyczących Baby Wangi, a tymczasem mało mówi się o tym, jak popularna jest w Rosji i jak wiele jej przepowiedni służyło ZSRR. Baba Wanga co najmniej raz spotkała się z Leonidem Breżniewem, który konsultował u niej swoje posunięcia. A ponieważ przepowiedziała, że Rosja stanie się imperium, wielu jej obywateli upatruje w tym usprawiedliwienia dla wojny w Ukrainie. Zanim więc zagłębisz się w powielane w licznych artykułach treści o tym, co przepowiedziała Baba Wanga, zastanów się, czy przypadkiem nie zostały one spreparowane przez osoby, którym zależy na nowym rozkładzie sił politycznych w świecie.

Kto to jest Baba Wanga?

Baba Wanga urodziła się w 1911 w Strumicy, mieście w południowo-wschodniej Macedonii Północnej, które w tamtym czasie wchodziło w skład Imperium Osmańskiego. Gdy Wanga miała 12 lat, przeżyła wypadek – została ranna podczas wichury, a do jej oczu dostał się piasek i kurz. Jej rodzina nie miała pieniędzy na leczenie, co sprawiło, że Wanga straciła wzrok. Wkrótce potem zaczęła wykazywać niezwykłe zdolności, doświadczając wizji. Gdy przepowiedziała wybuch II wojny światowej, o jej umiejętnościach jasnowidzenia dowiedziała się cała Bułgaria. Potrafiła przewidzieć, co spotka daną osobę w przyszłości, a także na jakie choroby zapadnie. Wskazywała winnych morderstw i miejsca, gdzie ukrywali oni ciała. W ten sposób poznała zresztą swojego męża, zdradzając mu morderców jego braci. W 1942 roku jej dom odwiedził car Borys. Była też ulubienicą liderów Bułgarskiej Partii Komunistycznej. W jej chacie zainstalowano podsłuchy – tak wiele osobistości zwykło ją odwiedzać. Miała dostawać też informacje na temat swoich gości od bułgarskich służb specjalnych…

Choć zajmowała się ziołolecznictwem i słynęła z uzdrowienia wielu osób, sama nie zdołała się uleczyć. Zmarła na raka piersi, wcześniej odmówiwszy konwencjonalnego leczenia.

Baba Wanga – przepowiednie

Zwana Nostradamusem Bałkanów, była niepiśmienna i mówiła z trudnym do zrozumienia dialektem. Dlatego przepowiednie Baby Wangi pozostają świetnym polem do nadużyć. Większość z nich wypada na korzyść Rosji, pozostaje więc przypuszczać, że zostały spreparowane albo przewidziane na życzenie (Baba Wanga dostawała comiesięczną pensję od komunistycznej władzy). Do tego w swoich proroctwach Baba Wanga nie wchodziła w szczegóły, więc łatwo je można było zinterpretować po swojemu.

Warto przy tym podkreślić, że wiele z nich się nie spełniło. Baba Wanga przepowiedziała m.in., że Barack Obama będzie ostatnim prezydentem USA. Oczywiście wśród przepowiedni Baby Wangi jest ta o III wojnie światowej. Zdaniem jasnowidzki miała ona wybuchnąć w 2010 roku i skończyć się w 2016 wyludnieniem Europy. O nietrafionych proroctwach Baby Wangi zbyt wiele się nie mówi, zupełnie jakby komuś zależało, by trafiły w niepamięć.

Co przewidziała Baba Wanga?

Wyznawcy Baby Wangi (bo jej postać rzeczywiście otoczona jest kultem) przywołują za to wydarzenia, które przepowiedziała: śmierć Stalina, koniec ZSRR, wybuch elektrowni w Czarnobylu, zamach na World Trade Center. Jej sława rosła wraz z każdym kolejnym wydarzeniem, które przepowiedziała, choćby trzęsieniem ziemi w Bułgarii w 1985 roku. Gdy jednak przepowiedziała, że w finale mistrzostw świata piłki nożnej zagrają dwie drużyny na „B”, a okazało się, że choć owszem, zagra Brazylia, ale Bułgaria została wcześniej wyeliminowana przez Włochy, to szybko zapominano o takiej nieudanej przepowiedni.

Co ciekawe, Wanga nie była poważana w okolicy, w której żyła. Zarzucano jej, że używa wulgarnego słownictwa, a zanim zaczyna przepowiadanie, dokładnie wypytuje swojego rozmówcę o jego życie, a przy okazji z niego „czyta”.

Baba Wanga – przepowiednie 2022

Czy chcemy straszyć w tym artykule? Nie chcemy. Praktycznie żadna z przepowiedni Baby Wangi na rok 2022 się nie sprawdziła. Owszem, mówiła o kataklizmach, które nawiedzą świat: suszach i powodziach. Ale czy nie nękają one naszej gnębionej zmianami klimatycznymi planety już od wielu lat? No właśnie. Według Baby Wangi ludzie spędzą też więcej czasu w Internecie. Cóż za zaskoczenie… A swoją drogą ciekawe, jak zmarła w 1996 roku w bułgarskiej wiosce staruszka opisywała Internet. 2022 rok miał też przynieść nowego śmiercionośnego wirusa uśpionego na Syberii. Nic o takim nie wiemy.

Baba Wanga – przepowiednie 2023

2023 rok to według Baby Wangi czas m.in. burzy solarnej, która zniszczy Ziemię (ale według innej przepowiedni Baby Wangi koniec świata nastąpi dopiero w 5079 roku). Artykuły w sieci donoszą o kolejnych okropieństwach, które mają nas spotkać, powielając te same niesprawdzone informacje. Ciężko dziś stwierdzić, co jest prawdziwą przepowiednią bułgarskiej prorokini, a co fikcją spreparowaną przez kogoś, komu zależy, byśmy mu uwierzyli.

Baba Wanga – przepowiednie chronologicznie

Jeśli jesteście ciekawi, co zdaniem bułgarskiej jasnowidzki czeka nas do 5079 roku, zapnijcie pasy. Baba Wanga przewidziała loty na Wenus, kolonię na Marsie, pojawienie się cyborgów oraz choroby, która sprawią, że ludzki organizm zestarzeje się w ciągu kilku sekund. W 5076 roku ma zostać odkryta granica Wszechświata, a w wyniku jej przekroczenia w 5079 nastąpi koniec świata, jaki znamy. Nie da się ukryć, że ten scenariusz dość mocno oscyluje wokół klimatów science fiction. I choć trudno zaprzeczyć faktowi, że Baba Wanga musiała mieć dar, to jednocześnie nasuwa się przypuszczenie, że większość jej powszechnie dostępnych przepowiedni powstała dzięki działalności osób z bardzo bujną wyobraźnią…

Korzystałam z artykułów:

„Kim była Baba Wanga? To w jej „proroctwa” nadal wierzą Rosjanie”, onet.pl: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/kim-byla-baba-wanga-to-w-jej-proroctwa-nadal-wierza-rosjanie/vh14wy5 [dostęp: 6.06.2023]

„Baba Vanga: Who is the blind mystic who 'predicted the rise of Isis'?”, Samuel Osborne, independent.co.uk: https://www.independent.co.uk/news/world/baba-vanga-who-is-the-blind-mystic-who-predicted-the-rise-of-isis-a6765071.html [dostęp: 6.06.2023]

„Baba Wanga była prorokinią na etacie. Miała przewidzieć katastrofę w Czarnobylu i ataki na World Trade Center”, Natalia Kondratiuk-Świerubska, kobieta.gazeta.pl: https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,29306439,przepowiednie-baby-wangi.html [dostęp: 6.06.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze