1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Top 15 – filmy, które warto obejrzeć choć raz w życiu

Kadr z filmu „Tajemnica Brokeback Mountain” (Fot. Forum)
Poruszające dramaty, kształtujące wrażliwość filmy obyczajowe i najlepsze komedie – oscarowi faworyci i te pozycje, które nigdy nie otrzymały żadnej statuetki. To filmy, które warto obejrzeć i które po prostu trzeba znać – niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem kina, czy w kinie pojawiasz się od święta. Oto lista ponadczasowych produkcji – kultowe filmy do obejrzenia samemu lub w towarzystwie.

Filmy warte obejrzenia – top 15

1. „Absolwent” (1967), reż. Mike Nichols – film, który pokierował karierę Dustina Hoffmana na zupełnie inną ścieżkę. Młody chłopak, który niedawno skończył studia, wdaje się w romans z dojrzała kobietą – znajomą jego rodziców – a przy okazji zakochuje się w jej córce. W tle głównych wydarzeń i perypetii głównego bohatera ukazuje się przekrój amerykańskiego społeczeństwa klasy średniej w latach 60. XX wieku.

2. „Piękny umysł” (2001), reż. Ron Howard – opowieść o cierpiącym na schizofrenię chłopaku, który przejawia nieprzeciętne zdolności matematyczne. Oparta w dużej mierze na historii profesora Johna Nasha – noblisty z dziedziny ekonomii. Wyjątkowy film o nierównej walce geniusza z nieuleczalną chorobą psychiczną.

3. „Czas Apokalipsy” (1979), reż. Francis Ford Coppola – inspiracją do tego kultowego filmu była powieść znana nam z czasów szkolnych, czyli „Jądro ciemności” autorstwa Josepha Conrada. Okrzyknięty najlepszym filmem wojennym w historii kina, z bezbłędną obsadą (jedna z najlepszych ról Marlona Brando). Ukazał okropieństwo wojny, która dla wielu potrafi stać się jedynym sensem życia. To zdecydowanie jeden z filmów akcji, które warto obejrzeć!

4. „Sugar Man” (2013), reż. Malik Bendjelloul – w grupie „filmy, które warto obejrzeć” nie może zabraknąć jednej z najbardziej dających do myślenia biografii kinowych, czyli historii muzyka o nazwisku Sixto Rodriguez, który w wyniku różnych pomyłek, nieporozumień i przeciwności losu nie osiągnął takiego sukcesu, jaki od początku mu wróżono, pomimo tego że na punkcie jego muzyki szalała… cała RPA. A mówiono, że talentem przewyższał takie nazwiska, jak Bob Dylan czy Miles Davies. Pozycja obowiązkowa – zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą wybaczyć sobie bądź innym „zmarnowanej szansy”.

5. „Wichry namiętności” (1995), reż. Edward Zwick – opowieść o trzech braciach, którzy wychowywani na odludziu przez ojca, weterana wojennego, decydują się wziąć udział w I wojnie światowej i po swojemu stawić czoło wojennym dramatom. Tłem dla opowieści jest historia miłosna, która połączyła trójkę braci z jedną piękną kobietą.

6. „Ojciec Chrzestny” (1972), reż. Francis Ford Coppolla – historia nowojorskiej rodziny mafijnej ciągnąca się przez trzy części. Opowiada o kilku pokoleniach ludzi, którzy na swój sposób starają się odnaleźć i utrzymać władzę w powojennej Ameryce. Mistrzowska obsada – Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall i kilka Oscarów nie pozwala ominąć tej pozycji. Ta trylogia to zdecydowanie filmy, które warto obejrzeć, zwłaszcza jeżeli jest się fanem mafijnego kina.

7. „Fight Club” (2000), reż. David Fincher – w kategorii „filmy warte obejrzenia” musi znaleźć się także adaptacja książki Chucka Palahniuka. Świetnie zrealizowana i opowiedziana przez wyjątkowych aktorów – Brada Pitta i Edwarda Nortona. Historia młodego, nieco znudzonego życiem Jacka, który odkrywa świat pochłaniający bez granic. Wraz z niedawno poznanym Tylerem zakłada klub, w którym wszelkie frustracje i emocje rozwiązuje się w jeden sposób: przemocą.

8. „Kwiat pustyni” (2009), reż. Sherry Hormann – autobiografia Waris Dirie, urodzonej w Somalii modelki, którą jako dziecko poddano rytualnemu obrzezaniu po to, by w wieku 13 lat sprzedać innemu mężczyźnie. Gdy udaje jej się uciec, musi pokonać długą i dramatyczną drogę, aby ostatecznie zostać jedną z najlepiej opłacanych modelek i rzeczniczką ONZ mówiącą głośno o prawach kobiet i walce z dyskryminacją ze względu na płeć.

9. „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” (1979), reż. Ridley Scott – pierwszy z serii filmów dotyczących Obcego, który jednocześnie zapoczątkował erę horrorów science fiction. Atmosfera strachu i grozy budowana jest w tym filmie w sposób działający nawet na tych, którym tematyka dotycząca ataku obcych i kosmitów jest bardzo odległa. Dla wszystkich jako klasyka kina – z niezwykle wiarygodną grą aktorską, wizualnymi perełkami i klimatem, który długo potem nie powrócił do tego gatunku. Warto obejrzeć, bo mimo upływu lat „Obcy” nadal jest genialną produkcją!

10. „Pianista” (2002), reż. Roman Polański – historia Władysława Szpilmana, polskiego pianisty pochodzenia żydowskiego, który przetrwał Holocaust. „Pianista” to jeden z najdramatyczniejszych filmów ukazujących okrucieństwo wojny, masową eksterminację ludności oraz życie tzw. „Robinsonów” – ludzi, którzy przetrwali powstanie warszawskie i pozostawali w gruzach miasta bez wody, jedzenia i podstawowych środków do życia.

11. „Zielona mila” (2000), reż. Frank Darabont – Tom Hanks w kolejnej świetnej roli, dzięki której ostatecznie udowodnił, że jest wybitnym aktorem. Choć fabuła na pierwszy rzut oka wydaje się prosta – przebywający w domu spokojnej starości mężczyzna opowiada swojej przyjaciółce o jednym z więźniów, którego spotkał latem 1935 roku, gdy pracował jako strażnik w więzieniu w Luizjanie, w bloku dla więźniów skazanych na śmierć – jest to film, który do końca życia zostaje w pamięci.

12. „Tajemnica Brokeback Mountain” (2006), reż Ang Lee – jeden z pierwszych tak głębokich i „odważnych” filmów o miłości dwóch mężczyzn. Wzruszająca opowieść o tym, jak ciężko być sobą, gdy w otaczającym nas świecie tak wiele ludzkich cech, upodobań i wizji życia wciąż spotyka się z niezrozumieniem i brakiem tolerancji.

13. „W pogoni za szczęściem” (2007), reż. Gabriele Muccino – jedna z najlepszych ról Willa Smitha wcielającego się w postać mężczyzny, któremu nie było w życiu łatwo. Niemniej, pomimo życiowych niepowodzeń, utopienia oszczędności i tułania się po świecie z synem u boku, stawia czoło temu, co przyniósł los. Ciepły, opowiedziany z wrażliwym dystansem film o szukaniu lepszego życia.

14. „Mój piękny syn” (2018), reż. Felix Van Groeningen – czyli zupełnie inna opowieść o uzależnieniu od narkotyków niż te, które dotychczas znaliśmy. „Mój piękny syn” to w dużej mierze historia o wielkiej i bezgranicznej miłości ojca, który przez lata nie zauważał narkomanii syna i który ostatecznie sam musi zmierzyć się nie tylko z bezsilnością wobec nałogu, lecz także poczuciem własnej winy.

15. „Przełęcz ocalonych” (2016), reż. Mel Gibson – ostatni w naszym rankingu „kultowe filmy do obejrzenia”. Jeden z amerykańskich żołnierzy odmawia używania broni, zasłaniając się swoimi przekonaniami. Mottem, które powtarzał całą wojnę, były słowa: „Gdy inni będą odbierać życie, ja będę je ratował”, których z narażeniem własnego życia dotrzymał. Pomimo tego że odmówił zabijania w trakcie krwawej bitwy o Okinawę w maju 1945, udało mu się uratować życie 75 żołnierzom. To nie tylko jeden z filmów akcji, które warto obejrzeć – to także niezwykle głęboki dramat i wzruszające kino, zapierające dech w piersiach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze