Przejmujące zdjęcia fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego i poruszające historie spisane przez Pawła Reszkę, dziennikarza i korespondenta wojennego, tworzą wyjątkowo mocny obraz konfliktu w Ukrainie, nie pozwalając o nim zapomnieć.
Wystawę „Tu jest wojna” będzie można oglądać już wkrótce, bo od 18 lipca, w Leica Store & Gallery Warszawa przy ulicy Mysiej 3. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza, publicysty i korespondenta wojennego. Obydwaj autorzy od lat dokumentują konflikt w Ukrainie.
Co zobaczymy na wystawie? Poza dobrze znanymi fotografiami Wojtka Grzędzińskiego na wystawie pojawią się autorskie, wcześniej niepublikowane cykle zdjęciowe oraz historie spisane przez Pawła Reszkę, które uzupełniają i rozszerzają obraz konfliktu, odrzucając stereotypowe myślenie o tym, czym jest wojna. Bo ta wojna to pierwsze tego typu wydarzenie w historii świata, gdzie nowoczesna technika krzyżuje się na polu bitwy z bronią wyprodukowaną w czasach II wojny światowej. Jej rozmiar i skala tragedii, jaką wywołała, są niewyobrażalne.
Fotografie Grzędzińskiego i teksty Reszki skupiają się na aspekcie wojennej codzienności i pokazują wydarzenia zarówno na linii frontu, jak i daleko poza nią, mając zawsze w centrum opowieści zwykłego człowieka. Dokumentują wojnę przez pryzmat historii i dramatów pojedynczych ludzi, którym agresja Federacji Rosyjskiej wywróciła znany im świat. Ich opowieści poruszają i na długo zostają w pamięci.
Historia Aliny Bojko ze wsi Dowhenke, która tak jak 540 pozostałych mieszkańców uciekła przed wojną, zostawiając cały swój dobytek. Kiedy wróciła po sześciu miesiącach walk ani jeden dom nie pozostał nietknięty. Prawie rok po wyzwoleniu Alina z mężem nadal żyją na terenach silnie zaminowanych bez wody i prądu.
A także historia Oleksandry Ryazantsevej, 40 lat, pseudonim Yalta, która 24 lutego 2022 roku wstąpiła w szeregi Armii Ukrainy, zamieniając karierę topstylistki filmowej na „trzydzieści trzy odcienie zieleni”, wszystkie w barwach maskujących. Tatuaż koło jej oka przypomina jej datę, kiedy w 2014 roku została wzięta do niewoli podczas początku konfliktu. Takich opowieści jest na wystawie kilkadziesiąt.
„Tu jest wojna” to jednak nie tylko fotografie. To również filmy, mapy, publikacje prasowe i prezentacja multimedialna. Wszystkie teksty reporterskie i podpisy zostały przetłumaczone na język angielski i ukraiński. Wystawie będą towarzyszyły wydarzenia dodatkowe: oprowadzanie kuratorskie, spotkanie autorskie połączone z pokazem slajdów oraz relacje w sieciach społecznościowych i mediach cyfrowych.
Wojtek Grzędziński, fotoreporter, laureat licznych prestiżowych konkursów fotograficznych; dokumentuje wojnę w Ukrainie od lutego 2022 roku.
Paweł Reszka, dziennikarz, korespondent wojenny (m.in. w Gruzji i Ukrainie), autor bestsellerowych książek. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w konkursie Grand Press.
Wystawa „Tu jest wojna” Wojtek Grzędziński, Paweł Reszka, Leica Store & Gallery Warszawa, 18 lipca–18 sierpnia 2024