1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Marina Abramović wraca z performancem „Artystka obecna”. Dochód przekaże Ukrainie

Marina Abramović wraca z performancem „Artystka obecna”. Dochód przekaże Ukrainie

Kadr z filmu „Marina Abramović: artystka obecna” (Fot. materiały prasowe Nowe Horyzonty)
Kadr z filmu „Marina Abramović: artystka obecna” (Fot. materiały prasowe Nowe Horyzonty)
Wykonywany w kompletnej ciszy performance „Artystka obecna” jest jedną z najsłynniejszych prac Mariny Abramović. Artystka postanowiła zaprezentować go raz jeszcze, a cały dochód z wydarzenia przeznaczyć na pomoc Ukrainie.

Performance „Artystka obecna” Marina Abramović zaprezentowała w 2010 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Spędziła tam 700 godzin, siedząc przy stole bez słowa i bez ruchu, a każdy odwiedzający mógł usiąść na krześle naprzeciwko niej na tak długo, jak chciał. Abramović nie mówiła nic i prawie nic nie robiła (z wyjątkiem drobnego gestu, gdy naprzeciwko usiadł jej wieloletni partner i współpracownik, nieżyjący już Ulay).

Całą ideą performancu Abramović chciała podkreślić podmiotowość jej osoby w procesie twórczym. Wszystkie spotkania zostały zarejestrowane przez fotografa Marco Anelliego, który zrobił zdjęcie każdemu, kto zdecydował się usiąść naprzeciwko artystki. Wydarzenie stało się dziełem sztuki, które na stałe zapisało się w popkulturze.

Teraz Marina Abramović postanowiła powtórzyć je w szczytnym celu. We współpracy z nowojorską galerią Sean Kelly i Artsy zorganizowała specjalną aukcję, na której można wylicytować swój udział w legendarnym dziele. Cały dochód zostanie przeznaczony na zakup potrzebnych w Ukrainie środków medycznych przez organizację Direct Relief, która współpracuje między innymi z ukraińskim Ministerstwem Zdrowia.

Licytacja odbywa się na platformie Artsy i zostanie zamknięta w piątek 25 marca o godzine 12. Performance pod nową nazwą „The Artist is Present: A Benefit Auction for Ukraine” odbędzie się natomiast w sobotę 16 kwietnia w Sean Kelly Gallery w Nowym Jorku. W wydarzeniu będzie mogła wziąć udział wyłącznie jedna osoba indywidualna oraz jedna para.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze