1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wideo

„W strefie komfortu”. Histeryczka brzmi dumnie, czyli jak przejrzeć się w dawnej sztuce jak w lustrze. Rozmowa z Sonią Kiszą

Pamiętacie mit o Meduzie? Czy to na pewno opowieść o potworze, którego na całe szczęście pokonał dzielny Perseusz? A może, gdyby uważniej przyjrzeć się temu mitowi (a także obrazom i rzeźbom, które do niego nawiązywały), okaże się, że to kompletnie inna historia, w dodatku bardzo na czasie? Dlaczego słynna malarka Artemisia Gentileschi (1593–1654) wciąż wracała do wątku Judyty mszczącej się na Holofernesie? I jak obrazy Artemisii mają się do tego, co dzieje się tu i teraz? Spróbujmy potraktować dzieła sztuki jak zaszyfrowane wiadomości. Takie, z których można się wiele dowiedzieć nie tylko o przeszłości, ale także o nas samych. Co wspólnego ma z tym wszystkim kobieca histeria? W tym odcinku cyklu podcastów „W strefie komfortu” rozmawiamy z historyczką sztuki Sonią Kiszą.

„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze