1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Pielęgnacja
  4. >
  5. Co naprawdę szkodzi naszej cerze? Ekspertka obala 5 mitów pielęgnacyjnych

Co naprawdę szkodzi naszej cerze? Ekspertka obala 5 mitów pielęgnacyjnych

Wraz z dermatolożką rozprawiłyśmy się z 5 mitami dotyczącymi pielęgnacji twarzy. (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Wraz z dermatolożką rozprawiłyśmy się z 5 mitami dotyczącymi pielęgnacji twarzy. (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Ile razy słyszałaś, że makijaż jest szkodliwy dla skóry, a kosmetyki z alkoholem to zło wcielone, od którego powinnaś trzymać się na kilometr? A gdybyśmy ci powiedziały, że to nieprawda? W świecie beauty wciąż funkcjonuje wiele krzywdzących przekonań, które są bezrefleksyjnie powtarzane. Pora się z nimi rozprawić raz na zawsze. O komentarz na temat 5 najczęściej spotykanych mitów pielęgnacyjnych poprosiłyśmy dermatolożkę dr Ivanę Stanković, założycielkę kliniki Dermea.

Spis treści:

  1. MIT: Tłusta cera nie potrzebuje nawilżenia
  2. MIT: Za wszelką cenę unikaj kosmetyków z alkoholem
  3. MIT: Tonik jest niezbędnym produktem podczas pielęgnacji cery
  4. MIT: Kosmetyki naturalne są zawsze lepszym wyborem
  5. MIT: Makijaż jest szkodliwy dla skóry

MIT: Tłusta cera nie potrzebuje nawilżenia

Mit, że tłusta cera nie potrzebuje nawilżenia, wynika z błędnego przekonania, że o jej nawilżeniu świadczy nadmiar sebum. Przecież skoro buzia lśni, to musi być nawodniona, prawda? Ba, stwierdzamy, że nawet jest za bardzo nawilżona i zaczynamy ją „przesuszać” kosmetykami, a to poważny błąd, który prowadzi do zaburzenia bariery ochronnej skóry i nasilenia różnych innych problemów. W rzeczywistości nawet tłusta cera może być odwodniona i nawilżenie jest właśnie tym, czego potrzebuje najbardziej.

– Skóra tłusta, tak samo każda inna, potrzebuje nawilżania – mówi dr Ivana Stanković. – Jako dermatolożka mam wielu pacjentów z problematyczną cerą i jednym z najważniejszych elementów jej terapii jest właśnie nawilżanie.

Jeśli nie będziemy stosować odpowiedniego nawilżenia, a dodatkowo będziemy nadużywać silnie przesuszające lub zbyt agresywne kosmetyki, nasza skóra może zacząć nadprodukcję sebum w celu stworzenia warstwy ochronnej na powierzchni, aby zmniejszyć utratę wody – a my wpadniemy w błędne koło: chcąc pozbyć się efektu błyszczącej buzi, sprawimy, że będzie się ona świecić jeszcze bardziej.

– Dobrze nawilżona skóra, nawet tłusta, lepiej przyjmuje aktywne składniki i ma ładniejszą strukturę. Ważne, aby nawilżające kremy pielęgnujące dla tłustej cery nie miały ciężkich formuł, ale lżejsze i niekomedogenne na bazie np. kwasu hialuronowego, ceramidów czy panthenolu. Skóra tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji, którą powinien dobierać dermatolog w zależności od pory roku i jej potrzeb – dodaje ekspertka.

Czytaj także: Kremy na dzień z filtrem dla opornych

MIT: Za wszelką cenę unikaj kosmetyków z alkoholem

Powszechnie panuje przekonanie, że alkohol wysusza skórę, dlatego kategorycznie powinno się zrezygnować z kosmetyków, w których składzie się znajduje. Prawda jest zgoła inna. Owszem, niektóre alkohole mają działanie wysuszające (np. etanol i izopropanol) i mogą podrażniać skórę oraz uszkadzać jej barierę ochronną – szczególnie przy długotrwałym stosowaniu i w wysokich stężeniach. Jednak – jak zaznacza dr Stanković: – Z drugiej strony alkohole o działaniu wysuszającym, jako środki odtłuszczające, antybakteryjne i konserwujące, mogą być pomocne w kontrolowaniu nadmiernego sebum i zwalczaniu bakterii powodujących trądzik. Dlatego też ich stosowanie powinno być zrównoważone z nawilżaniem, by nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry.

Dermatolożka podkreśla również, że w kosmetykach wykorzystuje się alkohole o różnych właściwościach, nie tylko wysuszających. Alkohole tłuszczowe (np. cetylowy, stearylowy czy cetearylowy) np. bardzo dobrze nawilżają i zmiękczają oraz pomagają w utrzymaniu wilgoci w skórze, a także nadają produktom kremową konsystencję. – Kosmetyki z alkoholem nie zawsze są złe, wszystko zależy od rodzaju skóry, alkoholu, a także rodzaju produktu – mówi ekspertka.

MIT: Tonik jest niezbędnym produktem podczas pielęgnacji cery

Jedni mówią, że tonizowanie cery jest obowiązkowym etapem codziennej rutyny pielęgnacyjnej, inni zaś, że jest całkowicie zbędne. Jaka jest prawda?

Dawniej kosmetyki myjące bazowały na mydłach i silnych substancjach, które zaburzały pH naszej skóry. Tonik został więc stworzony, by przede wszystkim przywracać skórze odpowiednie pH po myciu. – Jednak dziś wiele kosmetyków do oczyszczania jest tak skomponowanych, by właśnie nie zaburzać naturalnego pH. Sama stworzyłam piankę do mycia właśnie o takim działaniu, aby nie trzeba było stosować już kolejnego produktu – mówi dr Stanković. I dodaje: – Uważam, że stosowanie mniejszej liczby produktów zdecydowanie jest lepsze dla skór.

Tak więc tonik w żadnym razie nie jest niezbędny w codziennej pielęgnacji, ale jeśli jesteś jego fanką, to śmiało go stosuj. Może być bowiem dobrym dodatkiem pielęgnacyjnym i pozytywnie wpłynąć na stan cery. – Kwestią pozostaje wówczas tylko dobrze dobrany kosmetyk do naszych potrzeb. Osoby o skórze wrażliwej, suchej lub skłonnej do podrażnień powinny sięgać po toniki bezalkoholowe, które nawilżają i łagodzą. Z kolei osoby o skórze tłustej lub trądzikowej mogą wybierać toniki z kwasami BHA (kwas salicylowy) lub AHA (kwas glikolowy), które będą pomagały kontrolować sebum i złuszczać martwe komórki skóry.

Czytaj także: Te kremy BB są wybawieniem podczas upałów i skutecznie zastępują podkład. Nasze top 5

MIT: Kosmetyki naturalne są zawsze lepszym wyborem

Widzisz kosmetyk oznaczony jako naturalny i bierzesz w ciemno? Nie zawsze jest to najlepszy pomysł. W teorii produkty naturalne faktycznie są lepsze – nie zawierają bowiem chemii, a jedynie składniki pochodzenia naturalnego. Jednak nawet kosmetyk o idealnym składzie może wyrządzić nam dużo złego, jeśli nie będzie dostosowany do potrzeb naszej cery. Kosmetyki naturalne mają większy potencjał alergizujący, ponieważ zawierają ekstrakty roślinne, olejki eteryczne i zioła mogące bardzo uwrażliwić skórę.

– Każda skóra jest inna i ma zupełnie różne potrzeby – komentuje ekspertka. I dodaje: – Nie wszystkie najlepiej przebadane i skuteczne składniki aktywne, jak retinol, witamina C czy kwas hialuronowy, mogą zostać umieszczone w „naturalnych” kosmetykach.

Tak więc grunt to świadomość – przede wszystkim składu, swojej skóry i jej potrzeb – a nie kupowanie kosmetyku tylko dlatego, że jest określany jako „naturalny”.

MIT: Makijaż jest szkodliwy dla skóry

Zapycha pory, potęguje trądzik, powoduje krostki, prowadzi do powstawania zaskórników – makijażowi przypisuje się dużo złego. Jednak to, że makijaż jest szkodliwy dla skóry, to (na szczęście) tylko kolejny mit.

– Jako dermatolożka wyznaję zasadę, że najważniejsza jest pielęgnacja skóry, makijaż jest do niej tylko dodatkiem. To nie on szkodzi skórze, a brak demakijażu – mówi dr Ivana Stanković. Jeśli się malujesz, pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu twarzy (najlepiej dwuetapowo) i obowiązkowo zmywaj make-up przed pójściem spać (zaufaj nam, twoja skóra ci za to podziękuje).

Czytaj także: Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – dlaczego to najważniejszy krok w pielęgnacji?

Współcześnie produkty do makijażu nie tylko nie szkodzą skórze, lecz nawet wykazują działanie pielęgnacyjne dzięki zawartości dobroczynnych składników. Oczywiście może się zdarzyć – jak podkreśla ekspertka – że ciężkie podkłady czy inne kosmetyki zatkają pory i doprowadzą np. do wyprysków albo nas podrażnią bądź wywołają reakcję alergiczną ze względu na zawarte w składzie konserwanty, barwniki czy zapachy. Ale tu znowu – musimy świadomie dobierać produkty pod nasze potrzeby i oczekiwania.

– Warto zawsze przetestować produkt na małym obszarze skóry, aby mieć pewność, że nas nie uczuli. I ważna rzecz, o której często zapominamy – regularne oczyszczanie pędzli i gąbeczek. Używanie brudnych pędzli i aplikatorów może prowadzić do zanieczyszczenia i infekcji skóry – dodaje dermatolożka.

Dr Ivana Stanković, założycielka kliniki Dermea (Fot. archiwum prywatne) Dr Ivana Stanković, założycielka kliniki Dermea (Fot. archiwum prywatne)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze