1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Torebki vintage – które modele wybierają stylowe mieszkanki Kopenhagi i Paryża?

Torebki vintage – które modele wybierają stylowe mieszkanki Kopenhagi i Paryża?

Na zdjęciu torebka vintage z kolekcji Louis Vuitton x Takashi Murakam, Kopenhaga street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Na zdjęciu torebka vintage z kolekcji Louis Vuitton x Takashi Murakam, Kopenhaga street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Dziś, w dobie nadprodukcji, social mediów i szybkiego obiegu informacji, niezwykle trudno o oryginalność. Nowe nie znaczy lepsze i bardziej wyjątkowe, dlatego w poszukiwaniu niebanalnych i wyrazistych elementów garderoby coraz chętniej sięgamy po modę z drugiego obiegu. Akcesoria vintage luksusowych domów mody cieszą się takim samym zainteresowaniem co ich nowe kolekcje.

Na zdjęciu torebka vintage Louis Vuitton, Nowy Jork street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Na zdjęciu torebka vintage Louis Vuitton, Nowy Jork street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Dane mówią same za siebie. Według raportu opublikowanego przez modową wyszukiwarkę Tagwalk oraz platformę e-commerce z modą vintage Byronesque kiedy w latach 2018–2021 rynek dóbr luksusowych wzrósł zaledwie o 3 proc., w tym samym czasie rynek dóbr luksusowych z drugiej ręki aż o 12 proc. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się tzw. moda archiwalna, czyli liczące minimum kilkanaście lat projekty, które stają się ponownie obiektami pożądania ze względu na ich autora, inspiracje lub czas, w którym powstały. Najlepszym przykładem są torebki Louis Vuitton z limitowanych kolekcji stworzonych z artystami Takashim Murakami i Stephenem Sprousem w latach 2000., które można było dostrzec na ulicach Paryża i Kopenhagi podczas tygodni mody na jesień–zimę 2024 roku.

Na zdjęciu torebka vintage z kolekcji Louis Vuitton x Takashi Murakam, Kopenhaga street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Na zdjęciu torebka vintage z kolekcji Louis Vuitton x Takashi Murakam, Kopenhaga street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Na zdjęciu torebka vintage z kolekcji Louis Vuitton x Stephen Sprouse, Paryż street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Na zdjęciu torebka vintage z kolekcji Louis Vuitton x Stephen Sprouse, Paryż street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Kiedy projektanci znanych domów mody odświeżają modele torebek, które były popularne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, warto zajrzeć na autoryzowane platformy e-commerce z modą vintage i sprawdzić, czy te ostatnie nie są tam nadal dostępne. Będą nie tylko tańsze, ale i naprawdę niepowtarzalne. W 2018 roku dyrektorka kreatywna Diora, Maria Grazia Chiuri, zdecydowała się pokazać współczesną wersję torebki Saddle Bag, zaprojektowanej po raz pierwszy przez Johna Galliano dla Diora na przełomie lat 90. i 2000. Stylowe mieszkanki Nowego Jorku i Kopenhagi, zamiast zainwestować w model Saddle Bag z nowej kolekcji, sięgnęły po ten stworzony właśnie przez Galliano.

Na zdjęciu model Saddle Bag vintage zaprojektowany przez Johna Galliano dla domu mody Dior, Kopenhaga street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Na zdjęciu model Saddle Bag vintage zaprojektowany przez Johna Galliano dla domu mody Dior, Kopenhaga street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

W tym roku do oferty Balenciagi, w nieco odświeżonej wersji, powrócił model torebki Le City, który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2001 roku. To sprawiło, że na ulicach stolic mody ponownie pojawił się model Le City sprzed 20 lat.

Na zdjęciu torebka Le City vintage hiszpańskiego domu mody Balenciaga, Kopenhaga street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Na zdjęciu torebka Le City vintage hiszpańskiego domu mody Balenciaga, Kopenhaga street style (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze