Magazyn The Art. Newspaper, jak co roku, stworzył listę najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Wśród nich znalazły się aż cztery placówki z Polski, które dodatkowo, w przeciwieństwie do innych popularnych muzeów świata, mogą poszczycić się spektakularnym wzrostem frekwencji.
Lista 100 najbardziej popularnych muzeów magazynu The Art. Newspaper, międzynarodowego czasopisma poświęconego sztuce, powstaje na podstawie analizy frekwencji w muzeach za rok ubiegły. W tegorocznej analizie eksperci uwzględnili dodatkowo zmiany frekwencji w stosunku do 2023 i 2019 roku (czyli ostatniego roku przed pandemią).
Czytaj także: Wystawy w 2025 roku – najciekawsze propozycje polskich muzeów i galerii sztuki
Na czele listy nie ma zaskoczeń – podium otwiera Luwr, który w zeszłym roku odwiedziło 8,7 mln ludzi. Na drugim miejscu znalazły się Muzea Watykańskie (6,8 mln), a na trzecim Muzeum Brytyjskie w (6,4 mln).
10 najpopularniejszych muzeów na świecie w 2024 roku według magazynu The Art. Newspaper
- Luwr (8,7 mln)
- Muzea Watykańskie (6,8 mln)
- Muzeum Brytyjskie w Londynie (6,4 mln)
- Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (5,7 mln)
- Tate Modern w Londynie (4,6 mln)
- Shanghai Museum East w Szanghaju (4,2 mln)
- Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie (3,9 mln)
- Koreańskie Muzeum Narodowe w Seulu (3,78 mln)
- Musée d'Orsay w Paryżu (3,75 mln)
- Narodowe Muzeum Antropologiczne w Meksyku (3,70 mln)
Cztery polskie muzea wśród najpopularniejszych na świecie
Wśród instytucji, które trafiły do prestiżowego zestawienia, znalazły się aż cztery muzea z Polski: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.
Najwyższe miejsce w rankingu – 17. – zajął Zamek Królewski na Wawelu, który przyciągnął w 2024 roku aż 3,1 miliona odwiedzających. To wynik lepszy niż ten osiągnięty przez Galerię Uffizi we Florencji, Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku czy Rijksmuseum w Amsterdamie. Co więcej, frekwencja na Wawelu wzrosła o 21 proc. względem 2023 roku.
Zamek Królewski w Warszawie uplasował się na 31. miejscu z wynikiem niemal 2,2 miliona zwiedzających. Choć wzrost rok do roku wyniósł 6 proc., w porównaniu z 2019 rokiem był już znacznie bardziej imponujący – aż 71 proc. Z kolei na 38. pozycji znalazło się Muzeum Narodowe w Krakowie, odwiedzone przez blisko 1,9 miliona osób. Instytucja ta zanotowała 13-procentowy wzrost frekwencji względem poprzedniego roku oraz 55-procentowy skok w stosunku do danych sprzed pandemii. Ostatnią polską instytucją w rankingu, na 47. miejscu, jest Muzeum Narodowe w Warszawie, które odwiedziło ponad 1,5 miliona osób.
Czytaj także: Prawdziwe oblicze – wystawa „Autoportrety” w Muzeum Narodowym w Warszawie
Obecność aż czterech polskich muzeów w międzynarodowym zestawieniu jest pięknym potwierdzeniem coraz silniejszej pozycji polskich instytucji na muzealnej mapie świata. Szczególnie że wiele renomowanych placówek wciąż nie odzyskało przedpandemicznego poziomu odwiedzin – w przeciwieństwie do tych najpopularniejszych z naszego kraju. Nie pozostaje więc nic innego, jak trzymanie kciuków za pierwszą dziesiątkę tego roku!
Źródło: Lee Cheshire, Elena Goukassian, „The world’s most-visited museums 2024: normality returns – for some”, theartnewspaper.com [dostęp: 5.04.2025]