Znamy laureatów Fryderyków 2025 – najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego. Podczas gali triumfował Krzysztof Zalewski, który otrzymał trzy statuetki, w tym tę dla Artysty Roku. Dwa wyróżnienia – za Album Roku Pop oraz Singiel Roku Pop – powędrowały do Kaśki Sochackiej. Akademia Fonograficzna przyznała również dwa Złote Fryderyki za całokształt twórczości. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia tegorocznej gali.
Fryderyki to najważniejsze nagrody polskiego przemysłu muzycznego, przyznawane corocznie przez Akademię Fonograficzną. Wyróżnienia trafiają do artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne – od muzyki rozrywkowej, przez alternatywną, aż po Hip Hop i Metal. Nagrody te od niemal trzech dekad stanowią jedno z najbardziej prestiżowych uhonorowań twórczości muzycznej w Polsce, a ich wręczenie gromadzi czołówkę krajowej sceny muzycznej.
Tegoroczna Gala Muzyki Rozrywkowej w krakowskiej Tauron Arenie była ostatnią odsłoną tegorocznego Fryderyk Festiwalu, podczas którego Związek Producentów Audio Video – organizator Fryderyków – zaprosił fanów muzyki do aż do trzech miast – Warszawy, Katowic i Krakowa. Oto najważniejsze momenty tegorocznej gali głównej.
Najważniejsze momenty Fryderyków 2025
Edyta Bartosiewicz na fryderykowej scenie
Fryderykowy wieczór rozpoczął się od mocnego akcentu – występu dawno niewidzianej na fryderykowej scenie Edyty Bartosiewicz. Charyzmatyczna wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka wzięła udział w wydarzeniu w związku z 30. rocznicą odebrania pierwszych Fryderyków za album „Sen”. Zaśpiewała tytułowy utwór z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Daniela Nosewicza i gitarzysty Michała Grymuzy.
Krzysztof Zalewski z trzema statuetkami
Największym zwycięzcą wieczoru okazał się Krzysztof Zalewski, który zdobył aż trzy Fryderyki, w tym za artystę roku. Pozostałe dwie odebrał w kategoriach Album Roku Rock & Blues oraz Singiel Roku Pop Alternatywny. Zalewski wystąpił też na fryderykowej scenie z utworami „Zgłowy” i „Nastolatek”.
Czytaj także: „Brak ojca to też wzorzec”. Krzysztof Zalewski o trudnej relacji ze swoim tatą | „Bliski kadr”, odc. 9
Kaśka Sochacka z dwiema statuetkami
Uznawana za najskromniejszą artystkę współczesnej polskiej sceny muzycznej Kaśka Sochacka zdobyła dwie statuetki. Została doceniona w kategorii Album Roku Pop oraz Singiel Roku Pop.
Złoty Fryderyk dla Beaty Kozidrak i wspólne wykonanie „Białej Armii”
Złotym Fryderykiem, czyli honorową nagrodą za całokształt twórczości wręczaną artystom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla rozwoju polskiej kultury muzycznej, Akademia Fonograficzna nagrodziła w tym roku Beatę Kozidrak – uwielbianą przez publiczność wokalistkę Bajmu, autorkę setek niezapomnianych tekstów, kompozytorkę, producentkę i żywiołową artystkę solową. Beata nie mogła osobiście odebrać statuetki, ale nagrała krótki film, który został opublikowany podczas gali. „Nigdy nie marzyłam, że moja muzyczna przygoda będzie tak długo trwała, nadając mojemu życiu sens. Udało mi się połączyć piękny, choć stresujący zwód z udanym życiem prywatnym, z czego jestem bardzo dumna” – mówiła Kozidrak. Po nagraniu w krakowskiej hali wybrzmiała „Biała Armia” Bajmu, którą wyśpiewali wszyscy obecni.
Złoty Fryderyk dla Wojciecha Trzcińskiego
Drugą statuetką Akademia uhonorowała zmarłego w lutym tego roku Wojciecha Trzcińskiego – kompozytora, aranżera, autora takich przebojów jak „Jak minął dzień”, „Małe tęsknoty”, „Staruszek świat”, „Żegnaj lato na rok” i setek innych, które przed laty znała i śpiewała cała Polska.
Artystka/Artysta Roku: Zalewski
Album Roku Hip Hop: O.S.T.R. „XX (Dwadzieścia)”
Album Roku Metal: Behemoth „XXX Years Ov Blasphemy”
Album Roku Muzyka Alternatywna: Brodka „Wawa”
Album Roku Muzyka Ilustracyjna: Andrzej 'Webber' Mikosz „1989 Musical”
Album Roku Muzyka Korzeni: Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki „Sploty”
Album Roku Pop Alternatywny: Daria ze Śląska „Na południu bez zmian”
Album Roku Pop: Kaśka Sochacka „Ta druga”
Album Roku Rock & Blues: Zalewski „Zgłowy”
Fonograficzny Debiut Roku: Wiktor Waligóra
Singiel Roku Hip Hop: Quebonafide „Futurama 3 (fanserwis)”
Singiel Roku Pop Alternatywny: Zalewski „Zgłowy”
Singiel Roku Pop: Kaśka Sochacka „Szum”
Teledysk Roku: Andrzej Dragan – „Futurama 3 (fanserwis)” (Quebonafide)
Złoty Fryderyk za całokształt twórczości – Beata Kozidrak, Wojciech Trzciński