Wystawa, którą będzie można od oglądać 14 lutego w Muzeum Kinematografii w Łodzi upamiętni 50. rocznicę premiery „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
„Ziemia obiecana” po raz pierwszy została pokazana publiczności 21 lutego 1975 r. Niebawem przypada zatem 50. rocznica premiery filmu. Z tej okazji w Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowano wystawę „Pół wieku „Ziemi obiecanej”.
Dziesięć lat temu w ankiecie przeprowadzonej przez w ramach ankiety zorganizowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich z okazji 120. rocznicy narodzin kina, film Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana” został uznany najlepszym polskim filmem wszech czasów. Doceniono go nie tylko za wybitną pracę Wajdy, który z wielowątkowej powieści Reymonta wyłuskał uniwersalną prawdę historyczną, ale także w sposób mistrzowski pokazał przyjaźń, walkę o przetrwanie, nierówności społeczne, wyzysk, różne postawy moralne i relacje międzyludzkie. Zdaniem ekspertów, trudność w realizacji filmu wynikała z bogactwa drugoplanowych wątków, postaci i wydarzeń. W „Ziemi obiecanej” wystąpiło ponad pięćdziesięciu aktorów i przeszło stu statystów. Koszt produkcji sięgnął 30 milionów złotych.
Jak podkreśla w rozmowie z PAP filmoznawczyni i jedna z kuratorek wystawy Zuzanna Woźniak, film zachwyca również znakomitymi kreacjami aktorskimi zarówno trzech głównych bohaterów, czyli Wojciecha Pszoniaka, Andrzeja Seweryna i Daniela Olbrychskiego, ale także postaci drugoplanowych, np. Bożeny Dykiel w roli Mady Muller czy Piotra Fronczewskiego jako Von Horna. W pamięci pozostają znakomite zdjęcia autorstwa Witolda Sobocińskiego, Edwarda Kłosińskiego i Wacława Dybowskiego, a także muzyka, którą do filmu skomponował Wojciech Kilar.
Na wystawie, którą będzie można oglądać od 14 lutego do 4 maja 2025 roku znajdzie się wiele ciekawostek i oryginalnych obiektów związanych z adaptacją powieści Reymonta. Będzie można na niej zobaczyć między innymi oryginalne kostiumy i rekwizyty, a także notatki Andrzeja Wajdy wypożyczone z archiwum reżysera przechowywanego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Świadczą one o ogromie pracy reżysera. – Zadecydowaliśmy, aby ekspozycję o „Ziemi obiecanej” wypełnić twórczością Wajdy, dlatego przestrzeń wystawy została podzielona tkaninami, na których nadrukowaliśmy w powiększeniu jego notatki. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, co notował Andrzej Wajda na różnych etapach produkcji filmu – powiedziała kuratorka wystawy Zuzanna Woźniak.
Na wystawie zwiedzający będą mogli oglądać refotografie Stefana Brajtera, który zestawił kadry z „Ziemi obiecanej” ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc w Łodzi.