1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Sztuka
  4. >
  5. „Pół wieku Ziemi obiecanej” – wystawa w Muzeum Kinematografii w Łodzi

„Pół wieku Ziemi obiecanej” – wystawa w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Kadr z filmu „Ziemia obiecana” (1974) w reżyserii Andrzeja Wajdy, n/z od lewej: Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski (Fot. archiwum filmu/Forum)
Kadr z filmu „Ziemia obiecana” (1974) w reżyserii Andrzeja Wajdy, n/z od lewej: Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski (Fot. archiwum filmu/Forum)
Wystawa, którą będzie można od oglądać 14 lutego w Muzeum Kinematografii w Łodzi upamiętni 50. rocznicę premiery „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

„Ziemia obiecana” po raz pierwszy została pokazana publiczności 21 lutego 1975 r. Niebawem przypada zatem 50. rocznica premiery filmu. Z tej okazji w Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowano wystawę „Pół wieku „Ziemi obiecanej”.

„Ziemia obiecana” arcydzieło polskiej kinematografii

Dziesięć lat temu w ankiecie przeprowadzonej przez w ramach ankiety zorganizowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich z okazji 120. rocznicy narodzin kina, film Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana” został uznany najlepszym polskim filmem wszech czasów. Doceniono go nie tylko za wybitną pracę Wajdy, który z wielowątkowej powieści Reymonta wyłuskał uniwersalną prawdę historyczną, ale także w sposób mistrzowski pokazał przyjaźń, walkę o przetrwanie, nierówności społeczne, wyzysk, różne postawy moralne i relacje międzyludzkie. Zdaniem ekspertów, trudność w realizacji filmu wynikała z bogactwa drugoplanowych wątków, postaci i wydarzeń. W „Ziemi obiecanej” wystąpiło ponad pięćdziesięciu aktorów i przeszło stu statystów. Koszt produkcji sięgnął 30 milionów złotych.

Jak podkreśla w rozmowie z PAP filmoznawczyni i jedna z kuratorek wystawy Zuzanna Woźniak, film zachwyca również znakomitymi kreacjami aktorskimi zarówno trzech głównych bohaterów, czyli Wojciecha Pszoniaka, Andrzeja Seweryna i Daniela Olbrychskiego, ale także postaci drugoplanowych, np. Bożeny Dykiel w roli Mady Muller czy Piotra Fronczewskiego jako Von Horna. W pamięci pozostają znakomite zdjęcia autorstwa Witolda Sobocińskiego, Edwarda Kłosińskiego i Wacława Dybowskiego, a także muzyka, którą do filmu skomponował Wojciech Kilar.

„Pół wieku „Ziemi obiecanej” w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Na wystawie, którą będzie można oglądać od 14 lutego do 4 maja 2025 roku znajdzie się wiele ciekawostek i oryginalnych obiektów związanych z adaptacją powieści Reymonta. Będzie można na niej zobaczyć między innymi oryginalne kostiumy i rekwizyty, a także notatki Andrzeja Wajdy wypożyczone z archiwum reżysera przechowywanego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Świadczą one o ogromie pracy reżysera. Zadecydowaliśmy, aby ekspozycję o „Ziemi obiecanej” wypełnić twórczością Wajdy, dlatego przestrzeń wystawy została podzielona tkaninami, na których nadrukowaliśmy w powiększeniu jego notatki. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, co notował Andrzej Wajda na różnych etapach produkcji filmu powiedziała kuratorka wystawy Zuzanna Woźniak.

Na wystawie zwiedzający będą mogli oglądać refotografie Stefana Brajtera, który zestawił kadry z „Ziemi obiecanej” ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc w Łodzi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze