„Duża część menadżerów ma przesunięcie w kierunku socjopatii. Nagle dowiemy się, że to, co sobie robimy w miejscach pracy, w których spędzamy lwią część naszego codziennego czasu. Ma to realny wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi, na co chorujemy i na co umieramy” – mówi Marta Niedźwiecka w 17. odcinku podcastu „zaTASKowani”. Czy w firmach jest szansa na szukanie zmiany dalej niż tylko na „dnie Excela”?
Staramy się zdrowo jeść, ćwiczyć, rzucamy „ulubione” używki – albo przynajmniej je ograniczamy – i coraz bardziej świadomie wchodzimy w prywatne relacje, mając na względzie m.in. wzorce i ograniczenia, jakie nabyliśmy w dzieciństwie.
Często zapominamy jednak o obszarze życia, w którym spędzamy najwięcej czasu: pracy – i nie łączymy problemów, które tam występują, z bezsennością czy spadkiem energii. – Wrogie środowisko pracy jest szkodliwe jak palenie – mówi psycholożka Marta Niedźwiecka w 17. odcinku podcastu „zaTASKowani”. I przytacza wnioski WHO: do końca lat trzydziestych depresja będzie jedną z trzech chorób cywilizacyjnych zabijających najwięcej osób na świecie, a kolejne to cukrzyca i choroby związane z układem ciśnienia. – Bo niegościnne, wrogie miejsce pracy będzie nam robiło straszne rzeczy. To jest taka opowieść, gdzie jedna z niesprawiedliwość goni drugą, a jeden rodzaj dyskryminacji goni drugi – wyjaśnia ekspertka.
Jak się opamiętać i zacząć chronić? – To wymaga chwili pochylenia się nad swoim zmęczeniem, bólami w całym ciele, nad pierwszymi myślami, które się pojawiają przy zasypianiu – mówi raperka i prawniczka WdoWA. – Dochodzenie do tej świadomości zajęło mi parę lat, ale teraz tak mam, że jak ktoś pyta mnie w piątek o godzinie 17, czy mogę zrobić coś na poniedziałek rano, to odmawiam, bo to oznacza, że będę pracowała w weekend – dodaje artystka.
Co robi z nami tzw. hustle culture i co musi się zmienić systemowo w firmach, żeby było zdrowiej i w dłuższej perspektywie – dla wszystkich – bardziej opłacalnie?
Rozmawiamy o tym w 17. odcinku podcastu „zaTASKowani” z psycholożką Martą Niedźwiecką oraz artystką rapową i adwokatką WdoWą. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach.
Wszystkie odcinku podcastu „zaTASKowani” do posłuchania tutaj.