Grammy 2025 przeszły do historii! Tegoroczna gala obfitowała w niespodzianki, rekordowe osiągnięcia i emocjonujące przemowy. Najwięksi artyści światowej sceny muzycznej rywalizowali o prestiżowe statuetki, a zwycięzcy nie kryli wzruszenia. Kto triumfował w najważniejszych kategoriach?
Tegoroczna gala rozdania nagród Grammy za nami. Beyoncé, ikona współczesnej muzyki, ponownie udowodniła, że jej status najczęściej nagradzanej artystki w dziejach Grammy (35 nagród, 99 nominacji) jest niepodważalny. Zdobyła kolejne trzy statuetki, w tym swoją pierwszą za Album Roku za krążek „Cowboy Carter”. Wykonawczyni przeboju „Texas Hold 'Em” stała się też pierwszą niebiałą artystką, która zwyciężyła w kategorii Album Roku Country.
Nagrody Grammy 2025 nie były jednak tylko triumfem Beyoncé. Największym zwycięzcą wieczoru okazał się Kendrick Lamar, który zdobył aż pięć statuetek, w tym za Piosenkę Roku i Nagranie Roku za utwór „Not Like Us”. Raper został także nagrodzony w kategoriach Najlepszy Występ Rap i Najlepsza Piosenka Rap, udowadniając, że jest niezaprzeczalnym liderem swojego gatunku.
Powody do zadowolenia może też mieć Chappell Roan, która zdobyła nagrodę dla Najlepszej Nowej Artystki. Podczas poruszającej przemowy apelowała do wytwórni muzycznych o zapewnienie artystom, zwłaszcza tym na początku kariery, godnego wynagrodzenia i dostępu do opieki zdrowotnej.
Swoje pierwsze nagrody Grammy odebrała także Charli XCX, która triumfowała w trzech kategoriach: Najlepsze Nagranie Pop/Dance („Von Dutch”), Najlepszy Album Dance/Muzyka Elektroniczna („brat”) oraz Najlepsze Opakowanie Albumu. Jej sukces potwierdza rosnącą popularność elektroniki w mainstreamowej muzyce.
Oprócz Beyoncé, Kendricka Lamara i Charli XCX, znaczną ilość nagród zdobyli również inni artyści. Sierra Ferrell opuściła ceremonię z czterema statuetkami, St. Vincent zgarnęła trzy, a Jon Batiste, Sabrina Carpenter, Gustavo Dudamel, Samara Joy i CeCe Winans zdobyli po dwie nagrody.
Lady Gaga i Bruno Mars zdobyli nagrodę w kategorii „Najlepszy Występ Pop Duetu/Grupy” za utwór „Die With a Smile”. W rywalizacji pokonali takie duety jak Ariana Grande z Brandy i Monicą („The Boy Is Mine – Remix”), Beyoncé i Post Malone („Levii's Jeans”), Charli XCX i Billie Eilish („Guess”) oraz Gracie Abrams i Taylor Swift („Us”).
Podczas odbierania nagrody, Bruno Mars wyraził wdzięczność za współpracę z Lady Gagą, nazywając ją „darem od Boga”. Lady Gaga podkreśliła talent muzyczny swojego partnera scenicznego oraz zwróciła uwagę na potrzebę wsparcia dla społeczności transpłciowej i queer, mówiąc:
Osoby transpłciowe nie są niewidzialne i zasługują na miłość oraz wsparcie.
Sporym zaskoczeniem jest z pewnością brak nagród dla Billie Eilish i Taylor Swift, mimo licznych nominacji. Przypomnijmy, że obie artystki, będące jednymi z najpopularniejszych na świecie, miały odpowiednio szansę na siedem i sześć statuetek.
Oto lista zwycięzców nagród Grammy 2025:
Nagranie Roku:
„Not Like Us” – Kendrick Lamar
Album Roku:
„Cowboy Carter” – Beyoncé
Piosenka Roku:
„Not Like Us” – Kendrick Lamar
Najlepszy Nowy Artysta:
Chappell Roan
Najlepszy Album Country:
„Cowboy Carter” – Beyoncé
Najlepszy Występ Country Duetu/Grupy:
„II Most Wanted” – Beyoncé & Miley Cyrus
Najlepszy Występ Pop Solo:
„Espresso” – Sabrina Carpenter
Najlepszy Występ Pop Duetu/Grupy:
„Die with a Smile – Lady Gaga & Bruno Mars
Najlepszy Album Wokalny Pop:
„Short n' Sweet” – Sabrina Carpenter
Najlepsze Nagranie Pop/Dance:
„Von Dutch” – Charli XCX
Najlepszy Album Dance/Muzyka Elektroniczna:
„brat” – Charli XCX
Najlepsze Opakowanie Albumu:
„brat” – Charli XCX
Najlepszy Teledysk:
„Not Like Us” – Kendrick Lamar
Najlepszy Występ Rap:
„Not Like Us” – Kendrick Lamar
Najlepsza Piosenka Rap:
„Not Like Us” – Kendrick Lamar
Najlepszy Album Rock:
„Shake Your Money Maker Live” – The Black Crowes
Najlepsza Piosenka R&B:
„Altar” – Kehlani
Najlepszy Album Rap:
„The Off-Season” – J. Cole
Najlepszy Album Pop Latino:
„El Dorado” – Shakira
Najlepszy Album Muzyki Miejskiej:
„Residente” – Residente
Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej:
„Daddy's Home” – St. Vincent
Najlepszy Album Muzyki Amerykańskiej:
„Long Time Coming” – Sierra Ferrell
Najlepszy Album Jazzowy:
„We Are” – Jon Batiste
Najlepszy Album Gospel:
„Believe For It” – CeCe Winans
Najlepszy Album Muzyki Świata:
„Mother Nature” – Angélique Kidjo
Najlepszy Album dla Dzieci:
„Songs For Kids” – Jon Batiste
Najlepszy Album Komediowy:
„Inside” – Bo Burnham
Najlepszy Album Ścieżki Dźwiękowej dla Mediów Wizualnych:
„Dune” – Hans Zimmer
Najlepszy Album Ścieżki Dźwiękowej do Gier Wideo:
„Old World” – Christopher Tin
Najlepszy Film Muzyczny:
„Summer of Soul” – Questlove